Zerrin Armutçu

gül-be-şeker

GÜL-BE-ŞEKER

Merhaba güne, geceye, güneşe, aya… Merhaba
Merhaba taşa, toprağa, denize, ırmağa… Merhaba
Merhaba yağmura, kara, rüzgara… Merhaba
Merhaba yeşile, sarıya, maviye ve tüm renklere… Merhaba
Merhaba siyaha ve beyaza… Merhaba
Merhaba cana, canana, aşığa, maşuğa… Merhaba
Merhaba özlenene, özleyene, bekleyene, beklenene… Merhaba
Merhaba Rıza-i İlahi yolunda can verip, can bulana… Merhaba
Merhaba istikamette daim olana… Merhaba
Merhaba seher vakti dua edene, vakti ganimet bilene… Merhaba
Merhaba güle, bülbüle ve sabredene… Merhaba
Merhaba ey aziz dost sana da… Merhaba

İstanbul Takipte ailesinin bir ferdi olmanın verdiği mutluluk ile sıcacık, gönülden, içinde tüm hayır dualarımın bulunduğu bir Merhaba ile başlamak istedim yazıma. Artık bu köşede nasip miktarı birlikte olacağız.

Öncelikle köşemizin ismi neden GÜL-be-ŞEKER?

Hemen belirteyim ki; Çalıkuşu’nun o bilinen Kamuran ve Feride arasında geçen “Gülbeşekeri sevdin mi?” repliğiyle alakası yok. Peyami Safa’nın yazı dilini ve Çalıkuşu romanını severim. Fakat isim buradan gelmiyor.

Gül ve şeker ile yapılan macun kıvamında bir çeşit reçel gülbeşeker, bir tür gül tatlısı.

Reçel Osmanlı’da bir kültür. Türklerin dünyaya hediyesi. Osmanlı’da saraylarda ve konaklarda yapılan, dergahların vazgeçilmezi ve itibari yüksek bir tatlı.İçilen acı kahvenin tatlandırıcısı. Misafir bir kaşık reçelden alır sonra lokumunu yer ve nihayetinde gümüş tepside gelen kahvesini içermiş. 20 yy. da saray ve konağa gelen misafirler girişte en az 7 en çok 21 çeşit olmak üzere evin hanımı tarafından yapılan reçel ikramıyla ağızlarını tatlandırarak içeri girermiş. Bilinen en eski tarif ise gül reçeli. Ve tabi ki Gülbeşeker…

100 yıl öncesinde her evde bir Gülbeşeker kavanozu var mutlaka.Saraydan en mütevazi eve kadar ziyaretlerde başköşede olan, tanınan bilinen bir ilaç. İlaç, çünkü mide ve karaciğere faydalı özellikle ağır yemeklerden sonra, mide yanmalarında ve hazımsızlıkta kullanılan “bir kaşık gül-be-şeker” sofraların olmazsa olmazı ve Ramazan sofralarının baştacı. Osmanlı hekimleri mide kuvvet vermesinin yanında hamile ve lohusalara yatacakları vakit yemelerini tavsiye ettiği bir şifa kaynağı.

Hanede baştacı olan şiire konu olmaz mı? Hayata akmaz mı?

Mevlana “Ey gül bahçesinden kaçıp ta şekerle karılan gül. Gül bahçesinden nasıl oldun da ayrıldın… Şimdi ‘gülbeşer’ tatlısı oldun ya gönül gıdasısın, göz nurusun.” der.

Şems gülbeşekere benzetir sabrı. Allah aşıklarının sabrı gülbeşeker gibi, tatlı tatlı emerek ve hazmettiğini söyler.

Zaman herşeyi hızlıca tüketiyor. İyi ve kötü aynı potada eriyip herşey tep tip, tek renk oluyor hatta renksizleşiyor. Birbirimizi tüketiyor, birbirimizi renksizleştiriyoruz. Küresel dünyanın aynı düşünen aynı bakan aynı hisseden insanları olduk. Gülbeşeker’de tükenen, kaybolanlar arasında. İşte tüm bu sebeple köşemizin ismi ‘iki kere şeker bulanmış’ Gül-be-şeker…

Günü yazacağız zamanı kaybetmemek için; dünü yazacağız yarınlar için, yarını yazacağız insan hayal ettiği müddetçe yaşadığı ve başkalarının hayal ile hedefleri tarafından yönetilmemize müsade etmemek için; hasılı bizi yazacağız.

Bir kuş gibi uçurarak başı rahmet, ortası mağfiret, sonu günahlardan kurtuluşa vesile olan Ramazan ayını yolcu ediyoruz. Mü’minler için hüsn-ü şehadet etmek üzere; tutuğumuz oruçlar, yaptığımız ibadetler ve dualarla edebi saadet kokusunu duyabilmek arzusuyla yolcu ediyoruz rahmet ayını.

Bu sene Ramazan kavli duayla beraber ülkemiz, coğrafyamız ve mazlum coğrafyalar için fiili duayla da geçirdiğimiz bir ay oldu. Malum 24 Haziran gibi önemli bir güne gebe olan günler geçiriyoruz.

Bu seçim irade-erdem-cesaretle şahlanacak Türkiye’nin seçimi…

Bu seçim dünün-bugünün-yarının seçimi yani 1071’den başlayarak bu coğrafyanın 2023- 2053- 2071’e uzanan kavşağındaki karar zamanı.

Geçirdiğimiz bu güzel rahmet ayı gibi güzel bir bayram geçirmeyi ve 24 Haziran’ın da cumhurun, coğrafyamızın, tüm mazlum coğrafyanın bundan sonra yaşayacağı her günün bayrama çevrileceği bir seçim sonucu alma duası ile bayramımız mübarek olsun.

Duasız üşürmüş yürekler; duanıza talibim.

İlginizi çekebilir

BÜYÜME SEKTEYE UĞRAMADI

BÜYÜME SEKTEYE UĞRAMADI

selyus