HAYDİ OKULA

Yeni eğitim ve öğretim yılına başladık hayırlısıyla… Öğrencilere, öğretmenlere ve tüm milletimize hayırlı olsun diyorum öncelikle…Ve başlar başlamaz bomba bir açıklama geldi Cumhurbaşkanımızdan ve başbakanımızdan.

“TEOG sınavları kaldırıldı.”

O kadar mutlu oldum ki anlatamam. Bir an yarış atı gibi koşturulan çocuklar geldi aklıma… Ne kadar acı verici, ne kadar vahim bir durumdu o.

Çocuğun yeteneğine göre değil, anne babanın isteği doğrultusunda meslek sahibi olduğu bir dönem nihayet sona erdi. Sınav rantının da sonuna gelindi böylelikle.

İnşallah bir gün gün, geç kalınmadan üniversite seçme ve yerleştirme sınavlarının da kaldırıldığını duyarım.

Elbette bu işlerden rant sağlayanların işine gelmeyecektir bu çıkışlar. Elbette feryat figan televizyon televizyon dolaşacaklar va kararın yanlış olduğunu anlatacaklardır.

Altına sonuna kadar imzamı koyarım ki ki karar doğrudur ve yerindedir. Tüm sınavlar vakit geçirmeden bir an önce kaldırılmalıdır.

Bizim sınavda başarılı olmuş insanlara değil, mesleğini severek yapacak, ve yapacağı meslekle ilgili eğitim almış ruh sağlığı düzgün insanlara ihtiyacımız vardır.

Sevgili anne babalar!

Çocuklarınızı yarış atı gibi koşturmak yerine gözlemlemeyi seçin. Yeteneğini keşfedin ve öğretmeniyle konuşun.

Sevgili öğretmenler!

Lütfen velilere, her çocuğun doktor vali, kaymakam, mühendis olması gerekmediğini, tüm mesleklere ihtiyaç olduğunu anlatın.

Ve size teslim edilen bu çocukların yeteneğine göre bir okula yerleşmesini sağlayın, yönlendirin.  Mutlu nesiller yetişmesini sağlayın.

Mutsuz doktor olmaktansa, mutlu çöpçü olmak daha iyidir, bunu unutmayalım.

Başarının kaynağı sınavda başarılı olmak değil, sevdiği meslekte eğitim almak, ilerlemek ve işini severek yapmaktır.

Çocukların çocuk olmasına, genç olmasına lütfen izin verin artık…

Ezberci eğitime hayır demenin zamanı geldi, geçiyor bile…

Haydi hayırlısı, TEOG’dan kurtulduk, darısı diğer sınavların başına… Haydi, okula…

 

selyus