Gülayşe Durak

Hayata Gülümse

PAYLAŞMAK GÜZELDİR

Bizim servetimiz yüce Rabbimizin yanında olmaktır, bizim kârımız ,sevincimiz ise Rabbimizin yanımızda olmasıdır. ‘Kişi sevdiğiyle beraberdir’ öyle haber veriyor Allah Râsulü (SAV) en sahici ,en canlı, en gerçek beraberliğin müjdesini veriyor bizlere. Hiç şüphesiz beraberliğine seçtiği biz, hamdetmek için daha başka ne isteyebiliriz ki? Hiç yoktan yarattığı bizi; 50/KAF-16: Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz. Ve biz ona şah damarından daha yakınız.) ayeti ile bizi değerli kılan bize yakınlığı layık gören rabbime biz yakın olabilmek için ne yapabiliriz ki?

Dediğimiz anda başka bir ayet yetişiyor feryadımıza (Kevser suresi; Sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes!)

Kurban Allah’a yakınlaşmak demektir. Kulun miracı olan namaz ile aynı ayette buyuruyor Kainatın hakimi yüce Rabbimiz.

insanın; insanla, tabiatla olan bağının tezahürüne katkı sunan yegane haslet paylaşmaktır.

Herhangi bir nedeni olmadan vermek paylaşmayı istemek içimizdeki aşkla ilgili bir durumdur. Aşk olunca bütün kavramların anlamı değişir ve insana özgürlüğü bahşeder. Paylaşmak, eşya ile insanın arasındaki tek taraflılıktan kurtularak bağımsızlaşıp özgürlüğe nefes aldırmaktır, özgürlük ise nefsin arzulararıyla mücadele edebilme becerisini muvaffakiyete erdirmektir.

Vermek/paylaşmak insanın kendisine sunulandan vazgeçmek, aslında bize ait olmadığını mülkün bir sahibinin olduğunun itiraf etmektir. Paylaşmak insanın kendi varlığının farkındalığını oluşturacaktır, vererek insan nakıslarının farkına varmak için fırsat bulacaktır.” Acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler ise paylaşıldıkça çoğalır” hayatımıza yön veren pusula oklarından biridir aslında. Ancak bu kadar net bir bakışla bakıldığında imanla eş değer bir hâl alır.

“PAYLAŞMAK;

KENDİSİNE VERİLDİĞİNİ BİLENLERİN İŞİDİR,

HAKEZA, KENDİSİNE VERİLDİĞİNİ UNUTANLARIN TİTREYİŞİDİR”

İçtima-i dairemizde acıyı tatlıyı paylaşmak Hz İbrahim’in teslimiyetiyle Hz Muhammed (sav)’in inancı ile Medineli Müslümanların Ensar şuuru ile gelin bu bayram biraz daha paylaşmak /yakınlaşmak dileğiyle.

Hayırlı  Bayramlar

Gülayşe DURAK

selyus