Ana Sayfa ÇEVRE 12 Aralık 2022

“Şile Belediyesi, Toprak Ana Günü”nde doğal tarım meraklılarını bir araya getirdi

Şile Belediyesi tarafından Şile Yeryüzü Pazarı’nda düzenlenen etkinlikte, Şile’ye özgü yöresel lezzetler, farklı reçetelerle hazırlanmış geleneksel tarifler, geleneksel üretim teknikleriyle yetiştirilmiş mevsimlik sebze ve meyveler meraklılarıyla buluştu.

Tarımsal üretimin, yerel tatların, toprağın ve tohumun bereketine dikkat çekmek amacıyla her yıl 10 Aralık’ta tüm dünyada kutlanan Toprak Ana Günü, İstanbul’un tescilli tek yeryüzü pazarında 11 Aralık 2022 tarihinde düzenlenen özel bir programla kutlandı. Şile Belediyesi tarafından İstanbul’un tescilli tek yeryüzü pazarı olan Şile Yeryüzü Pazarı’nda düzenlenen ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen katılımcılarla renklenen etkinlik, doğal ve sağlıklı gıda meraklılarına benzersiz bir deneyim sundu.

ŞİLE’YE ÖZGÜ GELENEKSEL VE YÖRESEL ÜRETİMLER MERAKLILARIYLA BULUŞTU

Hızlı ve sağlıksız tüketime karşı geleneksel, sağlıklı ve temiz gıda, tohum, üretim ve yerel tatların önemine dikkat çekmek, bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla İstanbul’un tescilli tek yeryüzü pazarı olan Şile Yeryüzü Pazarı’nda Şile Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte, Şile’ye özgü yöresel lezzetler, farklı reçetelerle hazırlanmış geleneksel tarifler, geleneksel üretim teknikleriyle yetiştirilmiş mevsimlik sebze ve meyveler meraklılarıyla buluştu. Yoğun bir katılıma sahne olan etkinlikte özellikle tadım noktaları ve atölyeler ziyaretçiler tarafından beğeniyle takip edildi. Müzik dinletisi ve çocuk atölyeleri etkinlikleriyle misafirlere eğlenceli anlar yaşatılan etkinliğe, 7’den 70’e her yaştan katılım yoğun oldu.

DOĞAL GIDA YAPIM VE TADIM ATÖLYELERİ ZİYARETÇİLERLE BULUŞTU

Etkinlikte birçok doğal gıda yapım ve tadım atölyeleri ziyaretçilerle buluşarak, Şile’ye özgü yöresel lezzetlerle, birbirinden özel gastronomi reçetelerinin sunuldu. Doğal bileşenlerle yapılan kremlerden, Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencilerinin Yeryüzü Pazarından oluşturdukları yerel ürünlerle yaptıkları yemeklere, ekşi mayalı köy ekmeğinden, Şile yöresel tatlısı öre yapımı ve Kars Peynir tadımı standına kadar birbirinden lezzetli ve sağlıklı atölyeler ziyaretçilerle buluştu.

ŞİLE KESTANE BALI, ADINDAN SÖZ ETTİRMEYE DEVAM EDİYOR

Çocukların ve gençlerin de “Toprak Ana” ile buluşturularak, geleneksel yemek kültürü ile tanıştırılmasının sağlandığı etkinlikte yer alan tadım noktaları, Şile’ye özgü yöresel lezzetleri, pazar üreticilerinin bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri farklı reçetelerle harmanlayarak katılımcılara birbirinden lezzetli tatlar sundu. Bu özgün tatlar arasında kuşkusuz öne çıkanlar arasında İstanbul’un gıda alanında Coğrafi İşaret Mahreci alan Şile Kestane Balı’nın ayrı bir yeri oldu. Toprak Ana Günü etkinliğine katılan ziyaretçilerin tatma fırsatı bulduğu bu şifalı ürün, lezzetiyle ve şifalı aromasıyla kendinden söz ettirmeye devam ediyor.

selyus