Ana Sayfa ÇEVRE, YEREL YÖNETİMLER 27 Eylül 2023

Şile Belediyesi’nden sürdürülebilir temizlik hamlesi ile 500 milyon TL’lik tasarruf

Şile Belediyesi, temizlik hizmetlerinde büyük bir dönüşüm başlattı ve bu dönüşümle birlikte dikkat çeken bir tasarrufun da kapısını araladı. Şile Belediyesi, tamamen kendi öz kaynakları ile finanse edilen son model 14 yeni temizlik aracıyla, sadece temizlik kalitesini artırmakla kalmayıp aynı zamanda yaklaşık 500 Milyon TL’lik bir bütçe tasarrufuna da imza atacak.

default

ŞİLE’NİN TEMİZLİĞİ KENDİ FİLOSUNA EMANET

Şile Belediyesi, temizlik hizmetlerinde kullanılan araçları kiralamak yerine oluşturduğu araç filosu ile dışa bağımlılığı ortadan kaldırıyor. Satın alınarak veya hibe yöntemiyle filoya katılan araçlarla ilçe genelindeki temizlik hizmetleri artık tamamen Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nın öncülüğünde Şile Belediyesi tarafından planlanıyor.

YENİ ARAÇLARLA DETAYLI ÇALIŞMA

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, filoya eklenen farklı araçlar sayesinde ilçe genelinde daha ayrıntılı bir temizlik hizmeti sunmaya başlandıklarını, yüksek ısıda buharlı su jeti aracını da filoya ekleyerek konteynerlerden kaldırımlara ve tuvaletlere kadar her yerin temizliği ve hijyeni sağladıklarını ve bu yeni araçlar ile aynı zamanda etkili dezenfeksiyon çalışmalarını destekleyerek hijyen seviyelerinin arttırılmasını hedeflediklerini ifade etti.

10 YILDA YAKLAŞIK 500 MİLYON TL TASARRUF

Şile Belediyesi, 13 yeni aracı öz kaynaklarıyla satın aldı ve bir diğer araç da yakın zamanda filoya katılacak. Bu yıl toplamda 14 yeni araç, Şile Belediyesinin bütçesinden alınmış olacak. Ayrıca bu yıl içinde toplamda 5 ek araç daha Türkiye Belediyeler Birliği ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hibe edilerek filoya dahil edilecek.

Tüm araçların filoya dahil olmasıyla beraber temizlik hizmetlerinde kullanılacak araç sayısı 32’ye ulaşacak. Şile Belediyesi, yapmış olduğu bu çalışma ile 10 yıllık zaman dilimi içerisinde yaklaşık 500 Milyon TL’lik tasarruf elde etmeyi hedefliyor.

İlginizi çekebilir

Beyoğlu’nda Çiçek Festivali

Beyoğlu’nda Çiçek Festivali

selyus