Ana Sayfa ÇEVRE 8 Ocak 2023

Terkos Gölü’nde sular iyicene çekildi

İstanbul’daki barajlarda su seviyesi yüzde 32’lere kadar düştü. İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Terkos Gölü’ndeki su seviyesi yüzde 38,5 seviyelerine inince, daha önce teknelerin yüzdüğü yerde insanlar yürüyüş yaptı. Terkos Gölü üzerinde teknesi bulunan ve zaman zaman teknesi ile açılan Süleyman Akar “Su çekilmiş, teknem karada kalmış, zor suya ittim. Araçlar göle kadar girmiş. 1992 senesinde bu su daha da çekilmişti. Bu göl 500 senedir aynı ama insan aynı değil.”

İstanbul’un önemli su kaynaklarından olan Terkos Gölü’nün doluluk oranı yüzde 38,5 seviyelerine kadar düştü. Kıyıdaki balıkçı tekneleri toprak yüzeye demirledi. Birkaç ay önce teknelerin yüzdüğü kıyıda suların çekilmesiyle birlikte, vatandaşlar otomobillerini park etti, aileleri ile yürüyüş yaptı. Suların çekilmesiyle birlikte suya açılan iskele de toprak üzerinde kaldı. Çekilen göl dron ile görüntülendi.
“SU ÇEKİLMİŞ, TEKNEM KARADA KALMIŞ, ZOR SUYA İTTİM”
Terkos Gölü üzerinde teknesi bulunan ve zaman zaman teknesi ile açılan Süleyman Akar “Su çekilmiş, teknem karada kalmış, zor suya ittim. Araçlar göle kadar girmiş. 1992 senesinde bu su daha da çekilmişti. Bu göl 500 senedir aynı ama insan aynı değil. O zaman 2 milyondu, şuan 16 milyon oldu” diye konuştu.

selyus