Ana Sayfa EĞİTİM, YEREL YÖNETİMLER 29 Haziran 2019

Çekmeköy Belediyesi’nden Bilim Olimpiyatları Final Sergisi

Çekmeköy Belediyesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda İlk 100’e giren projeler sergilendi. Sergiye katılan Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, stantları gezerek projeler hakkında bilgi aldı.

Bilimle ilgilenen gençleri cesaretlendirmek ve yerli bilimsel çalışmaların artırılmasını sağlamak amacıyla her yıl düzenlenen Çekmeköy Belediyesi Uluslararası Bilim Olimpiyatları bu yıl Prof. Dr. Fuat Sezgin adına organize edildi. 5 farklı ülkeden 452 proje yarıştığı olimpiyatlarda finale kalan ilk 100 öğrenci içerisinde 14 yabancı öğrencide bulunuyor. Lögar kapaklarından elektrik üretilmesi, verimli uyku için mobil uygulama, akıllı gözlük, erken zatürre teşhisi, sahte ilaç tespiti, yeni nesil powerbank, toplu taşıma araçları için hava temizleme cihazı, metal yiyen bakteriler, akıllı güç devreleri, güneş enerjisinin hidrojen şeklinde depolanması, kızılötesi ışık kullanılan yeni nesil güneş pili, rüzgar enerjisinden yararlanılarak aerodinamiği bozulmadan menzili ve verimi artırılan elektrikli araçlar, Çitlembik bitkisi ile Alzheimer hastalığının tedavisi, doğal karides kabuklarından biyomalzeme üretimi gibi bir çok ilginç projenin yer aldığı final sergisinin ardından kazanan öğrenciler ödüllerini 30 Haziran Pazar günü Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’dan alacaklar.

Maltepe Marma Otelde Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen final sergisine Maltepe Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Final sergisinde Araştırma, Teknoloji ve Enerji Verimliliği adı altında 3 kategoride ele alınacak projeler, akademisyenlerden oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Projenin jüri heyetinde; Dr. Numan Sabit Çetin, Prof. Dr. Nihat Akkuş, Prof. Dr. İdris Adnan Gümüş, Prof. Dr. Hamit Topuz, Doç. Dr. Nurettin Yiyit, Doç. Dr. Gökhan Aydemir, Doç Dr. Murat Hüdaverdi, Yrd. Doç. Dr. Melike Karakaya,  Dr. Hasan Gökçeoğlu gibi alanında uzman akademisyenler bulunuyor.

Pazar günü yapılacak ödül töreninde kategori birincilerine 10 bin TL, ikincilerine 5 bin TL, üçüncülere 3 bin TL ve mansiyon olarakta 2 bin TL ödül verilecek. Proje sonunda başarı elde eden öğrenciler proje destekçisi üniversitelerden burs alabilecekler.

“EĞİTİM BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZ”

30 Haziran 2018 yılında aramızdan ayrılarak ebediyete intikal eden rahmetli Prof. Dr. Fuat Sezgin adına düzenlediğimiz bilim olimpiyatlarına hepiniz hoş geldiniz diyerek selamlama konuşmasına başlayan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, “Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz olimpiyatlarımıza geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi farklı ülkelerden katılımlar sağlandı. 4 Yıldır bu organizasyonla ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan gençlerimizi hem bilime teşvik ediyoruz, hem de kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Eğitim bizim olmazsa olmazımız. “Eğitim Vadisi Çekmeköy” sloganı ile çıktığımız bu yolda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. İnşallah bu yılda bu bilim olimpiyatın da çok iyi projeler çıkacak. Buraya gelmenizde emeği olan kıymetli ailelerinize, öğretmenlerinize, cesaretiniz ve özgüveniniz içinde sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Program sonunda Başkan Poyraz öğrencilere Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına Katılımlarından dolayı madalya ve sertifikalarını verdi.

selyus