Ana Sayfa DÜNYA EKONOMİSİ 4 Ağustos 2018

İstanbul Avrupa birincisi

Avrupa Birliği ülkelerinin 16’sından daha büyük bir ekonomiye sahip olan İstanbul, Financial Times’ın “Geleceğin Avrupa Kentleri ve Bölgeleri / 2018-2019” raporunda “Güney Avrupa Kentleri” kategorisinde birinci oldu.

İngiltere merkezli ekonomi gazetesi Financial Times’ın yayını olan FDI-Magazine tarafından yapılan Geleceğin Avrupa Kentleri ve Bölgeleri / 2018-2019 araştırması sonuçları açıklandı. Yatırım ortamındaki gelişim, ekonomik kalkınma ve iş ortamındaki büyüme gibi kriterlere göre hazırlanan rapora göre gibi kentleri geride bırakarak Güney Avrupa 1.’si oldu.

Doğrudan yabancı yatırım ve yatırım teşvik ile ilgili alanlarda uzman bir merkez olan FDI-Magazine tarafından yapılan araştırmada 150 Avrupa Bölgesi ve 301 Avrupa kenti değerlendirildi.

Avrupa’daki şehirlerin ekonomik, iş ve finansal gücüne göre sıralaması yapılan çalışmada İstanbul, yatırımcı dostu kentler sıralamasında da 301 Avrupa kenti arasından 9. seçildi.

Değerlendirme Çeşitli Kriterlere Göre Yapıldı Araştırmada bölgelere ve şehirlere verilen puanlar; ekonomik potansiyel, insan kaynakları, fiyat etkilenmeleri, yaşam kalitesi ve doğrudan yabancı yatırım için en uygun maliyetli kavramlarının da aralarında olduğu kriterlere göre verildi.

Financial Times’ın raporundaki diğer kategoriler aşağıdaki gibidir.

 

selyus