Ana Sayfa TÜRKİYE EKONOMİSİ 1 Kasım 2018

Avdagiç’ten KDV ve ÖTV açıklaması

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, KDV ve ÖTV indirimleriyle ilgili olarak, “Ekonomi yönetimi mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve inşaat gibi istihdam kapısı olan sektörlerde tam zamanında bir hamle yaptı” değerlendirmesinde bulundu. 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ilgililer tarafından açıklanan altı başlıkta indirimlerini, “Ekonomi yönetimi mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve inşaat gibi istihdam kapısı olan sektörlerde tam zamanında bir hamle yaptı” sözleriyle değerlendirdi.

Avdagiç, vergi indirimleriyle iç talep ve istihdama direkt etkisi olacak, proaktif bir önlem alındığını belirterek, şunları söyledi:

“Beyaz eşyada ÖTV’nin sıfıra çekilmesi, mobilyada KDV’nin 8’e indirilmesi, ticari araçlarda KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi, 1600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV’de 15’er puanlık indirim yapılmasının etkisi, şüphesiz bu sektörlerle sınırlı kalmayacaktır. Ekonominin bütününe olumlu yönde sirayet edecektir.

Konutta KDV indirimine devam edilmesi ve tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesi İstanbul Ticaret Odası olarak bizlerin de dile getirdiği bir öneriydi. Hayata geçirilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Vergi indirimi fırsatını hem tüketici hem de iş dünyası çok iyi değerlendirecektir. İnanıyoruz ki devlet vergide yaptığı fedakarlığı, artacak satışlarla telafi edecektir.”

selyus