Ana Sayfa TÜRKİYE EKONOMİSİ 17 Mart 2022

Selçuk Bayraktar: “Kızılelma’ ile muharebe tarihinde devrim yapacağız”

Bayraktar TB2’nin mimarı Selçuk Bayraktar, Muharip İnsansız Savaş Uçağı (MİUS) ‘Bayraktar Kızılelma’ ilgili konuştu.

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsü Konferans Salonu’nda öğrencilerle bir araya geldi. Bayraktar, gençlere “Milli Teknoloji Hamlesi”, “Milli ve Özgün” ve “Etik ve Ahlak” konuları üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

“TASARLAMAK ÜRETMEKTEN DAHA ÖNEMLİ”

Savunma sanayisinin, ulusların bağımsızlığı için önemli olduğunu belirten Selçuk Bayraktar “Teknoloji geliştirebilme kabiliyeti de uluslar için neredeyse okuma-yazma bilme oranı kadar yaşamsal öneme sahip. Teknolojide yazılım çok önemli. Üretmekten daha önemlisi tasarlamak” dedi.

“ETİK VE AHLAKA UYGUN ÇALIŞTIK”

Milli ve özgün İHA’ları etik ve ahlak çerçevesinde kendi bildikleri düsturla geliştirmeye devam ettiklerini aktaran Bayraktar “Bu çalışmalarımızda hep şunu söyledik; Baykar ne yaptı? Milli, özgün insansız hava aracı yaptı. Nasıl yaptı? İlk günden bu yana etik ve ahlaka uyarak yaptı. Ben size bu işin genetik kodunu anlatıyorum” diye konuştu.

“TARİH YAZACAĞIZ”

Bayraktar, 15 yılda dünyanın en iyi denilebilecek insansız hava araçlarını (İHA) yaptıklarını belirterek yoğun bir gayret ve yılmayan mücadele azmiyle bu noktaya geldiklerini söyledi. Şu anda Bayraktar TB3 ve Kızılelma ile ilgili yaptıkları çalışmalara ilişkin Selçuk Bayraktar, şunları kaydetti: Bayraktar TB3 dünyada ilk defa kısa pist bir gemiden konvansiyonel bir şekilde inip kalkan insansız hava aracı olarak çok büyük bir kuvvet çarpanı oluşturacak. Bayraktar Kızılelma ile birlikte görev yaptığında, nasıl ki Türk orduları dünyada SİHA’larla ilk muharebeyi Azerbaycan’da kazandılar ve dünya muharebe tarihine böyle geçtiler. Bayraktar TB3 ve Kızılelma inşallah bu iki hava aracı göreve başlarsa muharebe tarihinde devrim yapacaklar.

selyus