Ana Sayfa GENEL SAĞLIK 15 Ağustos 2021

İngiltere’de koronavirüsten ölenlerin yüzde 64’ü aşılı!

İngiltere Halk Sağlığı tarafından yayımlanan çarpıcı bir rapor, koronavirüs nedeniyle gerçekleşen aşılı ve aşısız ölümleri gözler önüne serdi. Şoke eden ‘korona’ raporu: ölenlerin yüzde 64’ü aşılı ve aşısızların 2 katı!

Türkiye’de aşı tartışmalarıyla beraber koronavirüse yakalananların aşısızlar olduğu iddia edilirken İngiltere Halk Sağlığı tarafından yayımlanan çarpıcı bir rapor sosyal medyada gündem oldu.

10 varyantın incelendiği ve “Technical_Briefing_20” adı verilen raporda, acil bakıma alınan hastalarla ilgili veriler paylaşıldı. Koronavirüsün Delta varyantının dominant olduğu gözlenen araştırmada, delta varyantına ağırlık verildiği ve bu varyant üzerinden ayrıntılı rapor sunulduğu belirtildi.

VAKA SAYISININ 3’TE BİRİNDEN FAZLASI AŞILI

1 Şubat ve 2 Ağustos arasının dikkate alındığı araştırmanın 18. sayfasında yer alan 5. tabloda, vaka sayılarının yüzde 40’a yakının aşılı olduğu görüldü. Toplam vaka sayısının 300 bin 10 kişi olduğu gözlemlenirken bu vakalardan 117 bin 115’i 1. doz ve 2. dozu yapılan vakalar olduğu tespit edildi.

AŞILI ÖLÜM YÜZDE 64 VE AŞISIZLARIN 2 KATI

Aşılarla ilgili verilerin yayınlandığı raporda, koronavirüsten hayatını kaybeden aşılı İngiliz vatandaşının sayısı, aşısız vatandaşlarına göre daha fazla olduğunu gözler önüne serdi.

Rapora yansıyan verilere göre, koronavirüsün delta varyantına yakalanarak ölenlerin sayısı toplamda 742 olduğu belirtildi. Bu ölümlerden 402 kişinin 2 doz aşılı olduğu, 79 kişinin ise 1 doz aşılı olduğu saptandı. Aşısız ölümün ise 253 kişi olduğu görüldü.

Aşısızlara göre neredeyse 2 katına yakın aşılı İngiliz vatandaşının öldüğü görülen raporda, toplam ölüm sayısı oranına göre ölenlerin yüzde 64’ünün aşılı olduğu tespit edildi. Yeni Akit gazetesi

İşte İngiliz devletinin resmi sitesinde yer alan o tablo:

selyus