Ana Sayfa KİŞİSEL SAĞLIK 3 Haziran 2019

Dokucu’dan iftiralara cevap!

CHP’nin proje adayı Ekrem İmamoğlu destekçileri ve gezici zihniyet, sosyal medya üzerinden iftira atarak algı oluşturmaya çalıştıkları Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Kliniği Şefi Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, bir açıklama yaptı.

Dokucu, bir çocuğun 14 saat süren ameliyatının 9. Saatinde gayet doğal olarak verilen 15-20 dakika molayı başka yönlere çekmeye çalışanlar net cevaplar verdi.

Prof. Dr. Ali ihsan Dokucu şu açıklamayı yaptı: “Kamuoyuna zorunlu açıklama!

Türkiye’mizde kimin ne zaman ne sebeple gündem olabileceğini ancak Allah bilir!

13 yıl önce gerçekleşen ve o zaman bir algı operasyonunun bir parçası gibi kullanılan bir haberin farklı mecralarda tekrar kullanımı nedeni ile Türkiye ve yurtdışından birçok meslektas ve arkadaşım beni bilgilendirdi. Buradan hareketle kendi mecralarımda konu hakkında bir bilgilendirme cevabı yazmak lüzumu his ettim.

Söz konusu olgu 3.5 yaşında bir kız çocuğu. Olgu doğumdan sonra mesane extrofisi nedeni ile Tokat da bir başka hekim tarafından ameliyat edilmiş ve başarısız sonuçlanmış idi. Çocuğumuzun operasyonunda hem söz konusu bu ağır doğumsal anomalinin rekonstrüktif tedavisi için 4 ayrı büyük ameliyatın (mesane ogmentasyonu+mesane boynu tamiri+iki tarafli Cohen antireflu prosedürü ve Malone-MACE Ameliyatı) tek seansta yapılması planlandı. Gerçekleştirilen ameliyatın toplam süresi 14,5 saat sürmüş olup cerrahi ekip 9. saatte ameliyata, hasta başında başka bir hekim olmak kaydı ile, 15-20 dk ara vermiştir. Bu “bilinçli mola” ekip içinde oruçlu olan cerrahlar nedeni ile iftar saatine getirilmiştir. Aynı ekip moladan sonra ameliyata 5 saat daha devam etmiştir.

Ameliyat ve sonrası hiçbir sorun olmamış ve hasta yaklaşık 20 gün sonra şifa ile taburcu olmuştur. Halen de hastanın klinik iyilik hali devam etmektedir.

Bu tür büyük rekonstrüktif ameliyatlar işin doğası gereği uzun sürer. Meslek hayatımın 6,5 yılı Paris ve Boston da büyük tıp merkezlerinde geçti. Paris-Necker Enfants Malades (Prof. Dr. Henrie Lottman) ve Boston-Childrens Hospital (Prof. Dr. Hardy Hendren) ile yüze yakın benzeri kompleks ameliyata girmişimdir. Bazıları 22 saat sürmüş bu ameliyatlarda her 5-6 Saatte ara verilmesi bir rutin uygulamadır. Bu ara cerrahi ekibin ihtiyacı kadar hasta iyiliği için de vaz geçilmez bir gerekliliktir.

Konunun ülkemizde ele alınış biçiminin “talihsizliği” söz konusu ameliyatın Ramazanda olması nedeni ile bu molanın iftar saatine rastlamış olmasıdır. Bu da bizim ülkemiz konjonktüründe duruma göre 13 yıl sonra bile amaca göre kullanılabilecek bir duruma dönüşebilmektedir. Bilinmesini isterim ki bu tür ameliyatları yapmaya devam etmekteyim ve hemen her 6 saatlik operatif süre sonrasında 15-20 dakika mola vermeye devam ediyorum. Bu mola sırasında hiçbir hastamız hekim kontrolü dışında bırakılmaz, takip altında bir ara yapılır. Bilinmesini isterim ki dünyanın iyi merkezlerinde de bu durum farklı şekillerde uygulanmaz!

Bu tur Rekonstruktif Cerrahi prosedürlerden uzak hekim arkadaşlarıma bile ” ameliyatta mola vermenin” şaşırtıcı bir tablo gibi görülmesini doğal karşılarım. Ancak ” bir konuda yeterli bilgi sahibi olmadan yargı sahibi olmanın sakıncalarını” hatırlatmak isterim.

Takip etmediğim bir yalan- trol haber/video montaji (Nihat Hatipoglu: “ameliyata namaz arası”) sonrasında bu haber ile irtibatlandırılmak ve bazı mecralarda 13 yıl sonra tekrar konu olmaktan dolayı gerçekten üzgünüm. Tıbbi/Cerrahi konularda bilgisi kısıtlı vatandaşın gündemine bu konunun bu şekilde getirilmesi hem cerrahi ekibe hem de muhatap insanımıza yapılan bir haksızlıktır!

Kamuoyuna saygılarımla arz ederim.”

Prof. Dr. Ali ihsan Dokucu

Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi kliniği

selyus