Ana Sayfa DIŞ POLİTİKA 21 Aralık 2017

Dünya, 5’ten de, ABD’den de büyüktür!

ABD’nin Kudüs kararının ardından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun olağanüstü gündemli toplantısında, ABD’nin kararını geri çekmesini öngören bir tasarı oylandı. Peki buna göre BM’de hangi ülke ne oyu kullandı? İşte ABD ve İsrail’in yanında yer alan ülkeler Bağlayıcı niteliği bulunmayan tasarı 128’e karşı, 9 oyla kabul edildi. 35 ülke ise çekimser kaldı.ABD VE İSRAİL’İN YANINDA YER ALAN ÜLKELER: ABD ve İsrail dışında, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Nauru, Mikronezya, Palau ve Togo, Donald J. Trump’ın Kudüs kararını destekleyen ülkeler oldu.

ÇEKİMSER OLAN ÜLKELER: Çekimser oy kullanan ülkeler arasında ise Bosna Hersek, Çekya, Kanada, Arjantin, Fiji, Güney Sudan, Romanya, Polonya, Uganda, Panama, Filipinler, Meksika, Macaristan ülkeleri yer alıyor.

BAHREYN TERS KÖŞE YAPTI: BM Genel Kurulu’nda oylanacak olan Kudüs’ün statüsü hakkındaki toplantıya saatler kala Bahreyn Dışişleri Bakanı’ndan sosyal medyada çok konuşulan bir tweet gelmiş, Bahreyn ‘ret’ oyu mu verecek tartışmaları yaşanmıştı. Ancak, Bahreyn Trump’ın Kudüs kararını eleştiren tasarıya ‘kabul’ oyu verdi.

selyus