Ana Sayfa DIŞ POLİTİKA 28 Eylül 2020

Ermenistan gazetecilerimizi hedef aldı

Ermenistan, yine Azerbaycanlı sivilleri hedef aldı. Karşı saldırı başlatan Azerbaycan ordusu, Ermenilere ait 12 adet uçaksavar füze sistemini imha etti, işgal altındaki altı köyü kurtardı. Ermenistan ordusu, Azerbaycan’a yönelik yaptığı saldırılar esnasında bölgede görev yapan gazetecileri de hedef aldı. Art arda gerçekleşen top atışlarından Anadolu Ajansı ekibi, yanında bulunan TRT ekibi ile birlikte son anda kaçarak kurtuldu.

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı. Ermenistan ordusu dün saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı. Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

FÜZE SİSTEMİ İMHA EDİLDİ

Ermeni güçlerinin, sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlattı. Kara birlikleri; tank, füze ve topçu birlikleri ile insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askerî araçlarını tespit ederek imha etti. Cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemi de imha edildi. Ermeni askerlerinin zırhlı araçları bırakarak savaş alanından kaçtığı belirtildi. Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu öğrenildi. Güvenlik Konseyi, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başkanlığında toplanırken, Azerbaycan Meclisi ülkede seferberlik ilan ederek savaş hâli pozisyonuna geçti. Ermenistan hükûmeti, Dağlık Karabağ’daki vaziyet nedeniyle ülkede “savaş durumu” ve “genel mobilizasyon” ilan etti.

GAZETECİLER HEDEF OLDU

Ermenistan ordusu, Azerbaycan’a yönelik yaptığı saldırılar esnasında bölgede görev yapan gazetecileri de hedef aldı. Art arda gerçekleşen top atışlarından AA ekibi, yanında bulunan TRT ekibi ile birlikte son anda kaçarak kurtuldu.

ERMENİSTAN BAŞBAKANI PAŞİNYAN: TÜRKİYE’Yİ ALIN ÜSTÜMÜZDEN

Ermenistan Başbakanı Paşinyan uluslararası topluma Türkiye’nin muhtemel müdahalesini durdurma çağrısında bulundu. Twitter hesabından açıklama yapan Ermenistan Başbakanı Paşinyan, “Uluslararası toplumu, bölgede durumu istikrarsızlaştıracak Türkiye’nin muhtemel herhangi bir müdahalesini durdurmak için tüm nüfuzunu kullanmaya çağırıyorum. Bu müdahalenin, Güney Kafkasya ve komşu bölgeler için yıkıcı sonuçları olur” dedi.

DÜNYADAN ‘ATEŞKES’ VE ‘DİYALOG’ ÇAĞRISI

AB Konseyi, Rusya, Gürcistan, Ukrayna, İran ve NATO, Azerbaycan-Ermenistan hattında yaşanan gerilimden endişe duyduklarını açıklayarak, ateşkes ve diyalog çağrısı yaptı. Ukrayna Havayolları, Erivan’a düzenlenen uçak seferlerini iptal ettiğini açıkladı. Gürcistan, Pakistan ve Ukrayna, Azerbaycan’a tam desteklerini açıklayan ülkeler…

6 KÖY KURTARILDI

Azerbaycan ordusu, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırıda, işgal altındaki bazı yerleşim birimlerini kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, uzun yıllardır işgal altında olan Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini bildirdi. Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik yüksekliklerde kontrol sağlandığını belirten Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun sürdüğünü aktardı.

selyus