Ana Sayfa DIŞ POLİTİKA 1 Haziran 2024

Gazze’de kalıcı ateşkes yolda

ABD Başkanı Joe Biden’ın duyurduğu Gazze’de 3 aşamalı ateşkes teklifine Hamas’tan cevap geldi. Hamas, “Biden’ın paylaştığı son ateşkes teklifini olumlu olarak görüyoruz. Kalıcı ateşkes için her türlü teklifi olumlu şekilde karşılamaya hazırız” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Katar aracılığı ile Hamas’a sunduğu yeni üç aşamalı ateşkes teklifini dünyaya duyurdu. Bunun üzerine Hamas, İsrail’in 3 aşamalı ateşkes teklifi üzerine değerlendirmede bulundu.

“KALICI ATEŞKESİ OLUMLU KARŞILARIZ”

Hamas yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Biden’ın paylaştığı son ateşkes teklifini olumlu olarak görüyoruz. Kalıcı ateşkes için her türlü teklifi olumlu şekilde karşılamaya hazırız” ifadeleri yer aldı.

HENİYYE: İSRAİL’E TALEPLERİMİZİ İLETTİK

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Tel Aviv yönetiminin, Mısır ve Katarlı arabuluculara, esir takası ve Gazze’de ateşkese ilişkin müzakerelerin yenilenmesi teklifini iletmesi hakkında konuştu. Heniyye, kendisi dahil Filistinli grupların arabuluculara ‘İsrail’le ateşkes ve esir takası anlaşması için taleplerinden vazgeçmeyeceklerini yeniden ilettiklerini’ belirtti.

ŞARTLARINI AÇIKLADI

Siyasi Büro Başkanı barış şartlarını saldırıların kalıcı olarak durması, İsrail ordusunun Gazze’den tamamen çekilmesi, ablukanın kalkması, yeniden imar, esir takasının sağlanması şeklindeki taleplerinin tümünün Filistin halkının özgürlük ve bağımsızlık haklarının gerçekleşmesi ardından yapılabileceğini söyledi.

‘GAZZE HALKI ALTERNATİF KABUL ETMEYECEK’

Gazze’nin savaş sonrası durumunu düşünenlere seslenen Heniyye, Filistin halkının direnişe karşı bir alternatifi kabul etmeyeceğine dikkat çekerek Filistin topraklarında birliğin, tüm gruplar için ulusal birlik liderliğinin oluşturulması, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde üzerinde mutabakata varılan uzlaşı hükümeti kurulması, başkanlık, yasama ve Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin düzenlenmesiyle gerçekleşeceğini belirtti.

Heniyye ayrıca, İsrail’in Filistinlileri tehcir etme, direniş güçlerini yok etme, Gazze’yi ele geçirme emellerinde başarılı olamadığını ifade etti ve siyonizmle mücadele çağrısı yaptı. Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr

selyus