Ana Sayfa DIŞ POLİTİKA 26 Kasım 2021

Libya’da askeri mahkeme, Hafter için idam cezası kararı verdi

Libya’da askeri mahkeme, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter hakkında gıyabi idam cezası kararı verdi.

Türkiye gazetesinin haberine göre Libya’nın Misrata şehrindeki bir askeri mahkeme, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter hakkında gıyabi idam cezası verdi. Mahkeme, bu kararı Misrata Hava Kuvvetleri Koleji’ne 2019’da yapılan saldırıyla ilgili davada aldı.

YARDIMCILARINA DA İDAM

Ayrıca, Hafter’e bağlı olan askeri yetkililer Abdel Razek al-Nadori, Saqr Jrushi, Abdul Salam al-Hassi, Al-Mabrouk al-Ghazawi, Muhammed Mansour ve Saad al-Werfalli’ye de gıyaben idam cezası verildi.

İNFAZ TALEBİ

Kararda, hükümlülere verilen cezanın belirtilen kanun ve emirlere göre uygulanmasını talep edilirken cezanın Askeri Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 92. maddesi uyarınca infaz edileceği aktarıldı.

DEVLET BAŞKANLIĞINA ADAY

Öte yandan Hafter, Libya’da 24 Aralık’ta yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerine adaylığını koyacağını açıklamış, Bingazi’deki Yüksek Seçim Kuruluna gelerek adaylığı için gerekli belgeleri teslim ederek işlemlerini tamamlamıştı. Türkiye gazetesi

selyus