Ana Sayfa DIŞ POLİTİKA 3 Temmuz 2023

Samimiyetsiz İsveç, madem kınayacaktın kafir Momika’ya niye izin verdin?

İsveç Dışişleri Bakanlığı, Kur’an-ı Kerim’in yakıldığı provokatif eylemi kınayarak, “Hiçbir şekilde İsveç hükümetinin görüşlerini yansıtmayan bu eylemleri şiddetle kınıyoruz” dedi. Öte yandan yapılan yazılı açıklamada “İsveç’te toplanma, gösteri yapma ve ifade özgürlüğünün anayasal olarak korunduğu belirtildi” ifadelerine yer verildi.

İsveç’te 28 Haziran’da Kurban Bayramı’nın ilk gününde Kur’an-ı Kerim’in yakıldığı provokatif eyleme yönelik tepkiler devam ederken, İsveç Dışişleri Bakanlığı günler sonra söz konusu eylemi kınayan yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, söz konusu eylem “İslamofobik” olarak nitelendirilerek, “İsveç hükümeti, İsveç’teki gösterilerde bireyler tarafından işlenen İslamofobik eylemlerin Müslümanlara karşı saldırgan olabileceğini tamamen anlıyor. Hiçbir şekilde İsveç hükümetinin görüşlerini yansıtmayan bu eylemleri şiddetle kınıyoruz” denildi.

İSVEÇ’TEN ‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ’ AÇIKLAMASI

Açıklamada, “Kur’an’ın veya başka herhangi bir kutsal kitabın yakılması saldırganca saygısız bir eylem ve açık bir provokasyondur. Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve buna bağlı hoşgörüsüzlük ifadelerinin İsveç’te veya Avrupa’da yeri yoktur” ifadeleri kullanılarak, İsveç’te toplanma, gösteri yapma ve ifade özgürlüğünün anayasal olarak korunduğu belirtildi.

KUR’AN-I KERİM’E ÇİRKİN SALDIRI

İsveç’in başkenti Stockholm’de Irak uyruklu sığınmacı Salvan Momika’nın Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı. Dünyanın dört bir yanında tepkilerin geldiği provoaktif eylemin ardından 37 yaşındaki Momika’nın İran yanlısı Haşdi Şabi güçleri çatısı altındaki İmam Ali Tugayları’na bağlı İsa İbn Meryem Tugayı’nın eski üyesi olduğu ortaya çıkmıştı.

MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN PEŞ PEŞE TEPKİ

Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fas’ın da aralarında bulunduğu birçok ülke, provokatif eylemi protesto etmek için İsveç Büyükelçilerini geri çağırmıştı. Irak Dışişleri Bakanlığı, Momika’nın ülkede yargılanması için İsveç’ten iadesini istemişti.

Öte yandan İslam İşbirliği Teşkilatı ise Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının ardından acil olarak Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde toplanma kararı almıştı. Kaynak: İhlas Haber Ajansı

İlginizi çekebilir

Çin, camiyi tuvalete çevirdi!

Çin, camiyi tuvalete çevirdi!

selyus