Ana Sayfa HUKUK, İÇ POLİTİKA 18 Mayıs 2022

AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Fatih Kaya, “Rüşvetten belediye başkanının haberinin olmaması mümkün değil!”

Kadıköy Belediyesi’ndeki örgütlü yolsuzluk, rüşvet olaylarının ardından bir açıklama yapan AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Avukat Fatih Kaya, “Rüşvetten belediye başkanının haberinin olmaması mümkün değil!”

AK PARTİ KADIKÖY İLÇE BAŞKANI KAYA’NIN AÇIKLAMASI

Kadıköy Belediyesi’ndeki rüşvet skandalına ilişkin AK Parti Kadıköy İlçe Başkanlığı basın açıklaması yaptı. Kadıköy Belediyesi Başkanlık Binası önünde İlçe Başkanı Avukat Fatih Kaya tarafından yapılan basın açıklamasında “Neredeyse her hafta adı skandallarla anılan Kadıköy Belediyesi’nde bugün de Kadıköy Belediyesi’nde örgütlü yolsuzluk, rüşvet, resmi belgede sahtecilik haberleri ile güne uyandık. Olay tabii çok sıcak hukuki süreç devam ediyor şu an gözaltına alınan 54’ü memur olmak üzere toplam 224 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında ifadeleri alınıyor. İfadelerin tamamlanması sonrasında savcılık ve gerekirse Sulh Ceza Mahkemesi’nde tutuklanma talepleri olabilir. Yine verilen ifadelere göre yeni gözaltılar da olabilir. Şu an için dosyada gizlilik kararı var. Savcılıkta hangi delillerin olduğunu bilmiyoruz. Görüntü kaydı, video, ses, dinleme kayıtları olabilir. Tüm bunlarla birlikte dosya şekillenecek ve muhtemelen ceza davası açılacaktır” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ BAŞKAN İŞTEN ÇIKARDI, BU BAŞKAN YENİDNEN İŞE ALDI

Belediyedeki bazı müdürlerin üniversite diplomasının sahte olduğunu belirten Başkan Kaya, “Yine bar işleten bir esnafın ve birçok esnafın gözaltında olduğu, yapı kontrolden ve proje onaydan gözaltına alınanlar olduğu, bir önceki Belediye Başkanı tarafından yolsuz davranışları sebebiyle işten çıkarılan kişilerin tekrar bu yönetimle birlikte işe alındığı ve şu an bunların da gözaltında olduğu iddiaları var” diye konuştu.

“BELEDİYE BAŞKANI ODABAŞI BECERİKSİZ”

Daha önce bu konular ile ilgili bir kısım iddiaların AK Parti tarafından Belediye Meclisine taşındığını ancak, yönetimce tarafından gerekli tedbirlerin ve incelemenin yapılmadığını vurgulayan Kaya, “Olaylar bir kartopu misali büyüyerek bu günlere gelinmiştir. İşin ucu nereye kadar gidecek bilemiyoruz. Ancak tek bir gerçek var ki o da altında çalışan onlarca kişi böyle bir olaya karışırken Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ne iş yapar? Bu konulardan nasıl haberdar olmaz ve düzeltemez. Bu nasıl yönetim zafiyetidir? Bu nasıl bir beceriksizliktir? Ama biz buna şaşırmıyoruz. Çünkü zaten Belediye Başkanı’nın grev, çöp, yol yapım, sosyal belediyecilik gibi birçok olayda Belediyeyi yönetemediğini defalarca gözlemledik ve kamuoyuna duyurduk” dedi.

“GÖZALTINA ALINANLARDAN ÇOK KÜÇÜK BİR KISMI BELEDİYE ÇALIŞANI”

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada ‘Gözaltına alınanlardan çok küçük bir kısmı belediye çalışanı’ dediğini hatırlatan İlçe Başkanı Fatih Kaya, “Burada yaşanan bu olay, küçümsenecek, üzeri örtülecek bir mesele değildir. 54 belediye çalışanının gözaltına alınmış olması gerçeğine rağmen Belediye Başkanının sözleri ile geçiştirilemeyecek kadar büyük ve önemli bir olaydır. Şimdi Sayın başkana soruyoruz. Acaba daha kaç tane belediye çalışanının gözaltına alınması gerekiyor ki başkan için önemli bir rakam olsun? Biz bugünkü açıklamalarda iki farklı Belediye Başkanı gözlemledik. Sabah verdiği ilk röportajda hukukçu kimliği ile olayın yargısal olduğunu, hatta ‘Bize haber verilseydi biz de soruşturma başlatır ve emniyete, savcılığa, yargıya yardımcı olurduk’ dedi. Aradan 3 saat geçti bu sefer tam zıt bir şekilde, hukukçu kimliğinden sıyrılıp yargıyı hiçe sayan, gerçekleri görmezden gelen, hükümeti ve yargıyı töhmet altında bırakan bir “algı” açıklaması ile her zaman yaptığı gibi olayı getirip Cumhuriyet değerlerine bağladı” şeklinde konuştu.

“ASIL ALGIYI BELEDİYE BAŞKANI ODABAŞI YAPIYOR”

Başkan Kaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sabah saatlerinde muhabirin ısrarlı şekilde “bu bir siyasi operasyon mu” sorusuna, “kimseyi suçlayamam” diyen başkana sonradan kimler devreye girdi de konuyu siyasi operasyon algısı içerisine soktu. Bize göre asıl algıyı yapan belediye başkanı, gerçekleri ve yönetimsel acizliğini örtmeye, gizlemeye çalışmaktadır.

Bugün Kadıköy’de hangi esnafa girerseniz zabıtanın kurduğu bu zorlayıcı rüşvet çarkından size söz edecektir. Bizlerin duyduğu bu hususu bir belediye başkanının duymaması, bilmemesi mümkün değildir. Bunu düzeltemeyen, engel olamayan belediye başkanı başarısız ve acizdir. Algı yapmaya çalışmasın. Biz AK Parti Kadıköy ilçe teşkilatı olarak bu olayı önemsiyoruz ve ucu nereye dokunursa dokunsun sonuna kadar takipçisi olacağımızı ifade ediyor, basın açıklamamız için buraya teşrif eden siz değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum.” Kaynak: Sabah gazetesi

selyus