Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 17 Şubat 2024

AK Parti Maltepe Belediye Başkan adayı Kadem Ekşi, mega projelerini açıkladı

Cumhur İttifakının AK Parti Maltepe Belediye Başkan adayı Kadem Ekşi, projelerini açıkladı. Kentsel dönüşümden sosyal donatı alanlarına, hastaneden yer altı otoparklarına pek çok projenin detaylarını aktaran Ekşi, CHP’li Maltepe Belediye Başkanı Kılıç’ın karnesini, “Maltepe’nin kayıp yılları!” başlığı altında çıkararak sınıfta kaldığını ifade etti.

Cumhur İttifakı AK Parti’nin Maltepe Belediye Başkan adayı Kadem Ekşi, Maltepe Cevahir Otel’de düzenlenen programda seçim vaatlerini ve projelerini açıkladı. Düzenlenen programa Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Poyraz, İstanbul Milletvekili Avukat Serkan Bayram, AK Parti Maltepe İlçe Başkanı Erdoğan Akkaya, MHP Maltepe İlçe Başkanı Can Ildırı, Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Ali Yurt, partililer, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda protokol konuşmalarının ardından Cumhur İttifakı AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi Maltepe’de yapacakları projeleri anlattı.

“İSTANBUL SINIFTA KALDI, SIFIR ÇEKTİ”

İstanbul’da 650 bin riskli yapının hızla dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Cumhur İttifakı AK Parti Maltepe Belediye Başkan adayı Kadem Ekşi, “Bu konuda İBB Başkanı, Silivri depremi sonrasında mecliste bir taahhütte bulundu. “Yılda 20 bin, 5 yılda yüz bin konut yapacağız. On yılda tüm bağımsız birimleri yenileyeceğiz” dedi. Bunu duyunca sevindik tabii ki. Ama gelinen noktada 5 bin 354 konut yaptılar. Deprem bütçesini yüzde 5.9’dan 1.59’a düşürüp reklam bütçesini 1.8 milyar TL’ye çıkarınca bu işleri yapamazsınız. İstanbul sınıfta kaldı, sıfır çekti” dedi.

“BİZ VADEDEN DEĞİL YAPAN OLACAĞIZ”

Maltepe’nin geçtiğimiz 15 yılda adeta kuraklık dönemi geçirdiğini ifade eden Kadem Ekşi, “Biz buna Maltepe’nin kayıp yılları diyoruz. Burada 39 adet söz verilmiş ama sadece 5 tanesi yapılmış. Biz vadeden değil yapan bir yerel yönetim anlayışıyla bunları hızlandıracağız. Borç yükümüz var. Belediyenin bankalara 1.5 milyar TL borcu var. Karşılığında eser var mı, yok. Bir tane kültür merkezi yapılmış. Onun dışında da bir eser yok” şeklinde konuştu.

“15 BİN BİNAYI YERİNDE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Kentsel dönüşümün birinci öncelikleri olduğunun altını çizen Kadem Ekşi, “Maltepe’de 35 bin binamız var. Bunlardan 15 bini toptan göçmeye matuf. Kentsel dönüşümde kırmızı alarm verdik. Bu binaları yerinde dönüştürmeye başlayacağız” diye konuştu.

“BOTANİK PARK İSTANBUL’UN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Maltepe’de yapılacak Botanik Park projesinin detaylarını aktaran Ekşi, “Ben çevreci bir insanım, hayatını çevre aktivisti olarak geçirmiş biriyim. İstanbul’daki en çevreci başkan adayıyım ve bundan gurur duyuyorum. İstanbul’un yeni cazibe ve çekim merkezi 8.2 kilometrekarelik alanda yapılacak Botanik Park olacak. İçinde spor alanları var, koşu parkurları var, gençlik merkezleri var, spor alanları var, ekolojik köyler var. Gençlerin ve çocukların nefes alacağı alanlar olacak. 2 yıl içerisinde bunu hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“ANADOLU YAKASI’NIN AKM’SİNİ MALTEPE’DE YAPACAĞIZ”

Kültür sanat alanında da Maltepe’yi canlandıracaklarını kaydeden Kadem Ekşi, “Atatürk Kültür Merkezi inşa edeceğiz. Anadolu yakasının en büyük kültür merkezi olacak. Anadolu Yakası’nın AKM’sini Maltepe’de hayata geçireceğiz. Burada uluslararası etkinlikler yapılabilecek. 25 branşta sanat kursları olacak” şeklinde konuştu.

HER MAHALLEYE YER ALTI OTOPARKI

Maltepe’nin trafik ve otopark sorununu çözeceklerini belirten Kadem Ekşi, her mahalleye yer altı otoparkı inşa edeceklerini, vatandaşların evlerine yakın alanlara araçlarını bırakabileceğini söyledi.

“MALTEPE EĞİTİM VE SAĞLIK ÜSSÜ OLUYOR”

Maltepe’ye yapılacak yeni şehir hastanesinin müjdesini veren Kadem Ekşi, “Maltepe’ye bin 100 yataklı yeni bir şehir hastanesi kazandırıyoruz. İhalesi yapıldı. 2 yıl içinde bitecek. Maltepe eğitim ve sağlık üssü oluyor. Gençlerimiz mutlu huzurlu, Maltepeliler sağlıklı ve güvenli mekanlarda yaşayacaklar” dedi.

YENİDEN SÜREYYA PLAJI

Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan Süreyya Plajı’nın tekrar vatandaşlarla buluşturacaklarını aktaran Kadem Ekşi, “Yeniden Süreyya Plajı diyoruz. Herkesin 5 yıldızlı otellere gitme şahsı yok. Gençler sahillerimizle yeniden buluşacaklar. Süreyya plajı ile buluşacaklar. Yeniden Süreyya Plajı diyerek orayı eski ambiyansı ile hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

HER MAHALLEYE SEMT KONAĞI

Her mahalleye semt konağı yapacaklarını açıklayan Ekşi, “Mahallelerimizde aile sağlığı merkezi, muhtarlıklar, bilgi evleri, kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra kadınlar ve çocuklarımız için özel programlar yapacağız” dedi.

“ANADOLU YAKASININ EN BÜYÜK GENÇLİK MERKEZİ MALTEPE’DE OLACAK”

Gençleri unutmadıklarını ve gençler için de projelerinin olduğunu müjdeleyen Ekşi, Anadolu Adliyesi’nin komşusu olan 23 dönümlük alanda Anadolu yakasının en büyük gençlik merkezini inşa edeceklerini kaydetti.

HER MAHALLEYE PAZAR YERİ

Her mahalleye uygun pazar yerleri için çalışma yapacaklarını kaydeden Ekşi, “Uygun mahallelerde vatandaşlarımızın konforlu ve güvenli alışveriş yapabilecekleri kapalı pazar yerleri inşa edeceğiz. Pazar kurulmayan günlerde ise farklı fonksiyonlar uygulayarak alanı değerlendireceğiz” dedi.

“BİN YATAKLI DEVLET HASTANESİ YAPACAĞIZ”

Maltepe’de sağlık alanında da çalışma yapacaklarını açıklayan Ekşi, “Maltepe’ye en büyük yatırımı yapacağız. Projesi şimdiden hazır. Şehir Hastanesi standartlarında Maltepe Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile bin yatak kapasiteli devlet hastanesi yapacağız” şeklinde konuştu.

“AFET KOORDİNASYON MERKEZİ KURACAĞIZ”

Olası afetlere ve doğa olaylarına karşı da hazırlıklı olacaklarını aktaran Ekşi, “İlçemizde afet koordinasyon merkezi kuracağız. Kuracağımız merkezlerde öğrencilerimize eğitim vereceğiz. Mahalle bazlı yapacağımız çalışmalarda gönüllü eğitimlerle birlikte arama kurtarma ekipleri oluşturacağız. Bu konuda gerekli olan tüm araç filosunu da güçlendireceğiz” dedi.

Göreve geldikten sonra takoz siyaseti yapmayacaklarını ve iş yapacaklarını söyleyen Cumhur İttifakı AK Parti Maltepe Belediye Başkan adayı Kadem Ekşi, salondaki katılımcılardan büyük alkış aldı ve programın sonunda yoğun ilgi ile karşılaştı…

selyus