Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 15 Ocak 2024

AK Parti’de 2 milyon 300 bin görevli 31 Mart Seçimlerinde sahada olacak

Tüm il ve ilçelerde Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) oluşturduklarını belirten AK Parti SKM Başkanı Ahmet Özdemir, 2 milyon 300 bin görevli ile sahada olacaklarını belirterek seçmenin kullandığı hiçbir oyun heba edilmeyeceğini söyledi.

Yerel seçimler için geri sayım sürerken, partiler de hazırlıklarına hız verdi. Sandık başına gitmeye 77gün kala AK Parti kanadından yeni açıklama geldi. Partinin Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Ahmet Özdemir, 2 milyon 300 bin görevli ile sahada olacaklarını söyledi.

NÜFUSU YOĞUN BELDELERE ATAMA

AK Parti’nin yerel seçimlere hazırlık çalışmalarıyla ilgili soruları cevaplayan Özdemir, tüm il ve ilçelerde SKM’leri oluşturduklarını ve bunların başkanları ile yönetim kurullarını atadıklarını belirtti. Özdemir, SKM’lerin 57 ilde AK Parti il binasında, 24 ilde ise müstakil mekanlarda kurulduğunu söyledi.

Bazı beldelerde de SKM oluşturduklarını ifade eden Özdemir, “Nüfusu 2 binin üzerinde bazı beldeler var. Nüfusu kalabalık, yoğun olan beldelere SKM başkanları atadık. Büyükşehir olmayan illerimizdeki büyük beldelerde” dedi.

HİÇBİR OY HEBA EDİLMEYECEK

Bu merkezlerin öncelikle o ildeki sivil toplum kuruluşları, mahalleler, muhtarlar, emekliler, yaşlılar, gençler ve dezavantajlı gruplar gibi ulaşılması gereken gruplarla ilgili envanter çıkardığını kaydeden Özdemir, şöyle devam etti:

“Adayımız sahaya inmeden önce hangi gün nereye gidecek, ne konuşulacak, ne kadar süreyle konuşulacak, bunlarla ilgili bir hazırlık yapmalarını istiyoruz. Bütün Türkiye’de adaylarımız açıklandığında yaptıkları hazırlıklarla sahaya inecekler ve bizim planladığımız günlük programları icra edecekler. Böylece adayımız bütün sahayı gezmiş olacak.

O ildeki Karadenizli, Güneydoğulu, Türk, Kürt, Çerkez, Laz gibi insan kitlelerine de ulaşacaklar. Yani o şehrin haritasını tamamen işlemiş olacakları bir seçim programı hazırlıyoruz.”

Özdemir, sandıkta seçmenin kullandığı oyun heba edilmemesiyle ilgili hukuki ve teknik bir çalışmanın hazırlıklarına başladıklarını ifade etti.

HER SANDIĞA 5 GÖREVLİ

Partisinin seçim çalışmaları kapsamında sahada kaç görevli bulunacağına dair de bilgi veren Özdemir, şunları söyledi:

“Yaklaşık 200 bin sandık var. Bu 200 bin sandıktan her birinde yaklaşık 5 tane görevlimiz olacak. Yani doğal olarak bu 1 milyon kişi. Bu 1 milyon kişinin arkasında da bunlardan verileri toplayacak veya müdahale edilmesi gerektiğinde müdahale edebileceği bu kadar sayıda eğitilmiş ve hazır insan bekliyor olacak. Sorun olduğunda müdahale edecek, olmadığında ise veri akışını sağlayacak 1 milyon kişi yani.

Bir de hukuki ekibimiz var. Teknik destek için müracaat edebilecekleri yaklaşık 300 bin civarında böyle bir ekibimiz olacak. Yani bu seçimde 2 milyon 300 bin görevlimiz sahada hazır olacak.

Sandığın başından genel merkeze kadar herkesin ne yapacağını bildiği, başarılı olamadığında sorunu nasıl çözeceğini ve kime ulaşacağını bildiği bir network oluşturduk, müşahitten Genel Başkan’a kadar giden. Tabii Genel Başkan’ımız zaten bunu takip ediyor.” turkiyegazetesi.com.tr

selyus