Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 23 Temmuz 2019

CHP’li Mürsel Alban dolandırıcı çıktı!

CHP’li vekilin kanser yalanı Muğla İl Başkanı olduğu dönemde kanser olduğunu söyleyerek SGK’dan 71 bin lira alarak devleti dolandıran CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Alban, haksız şekilde aldığı parayı faiziyle birlikte ödeyecek.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın 2010 yılından itibaren ortağı olduğu şirkette tek sigortalı çalışan olarak gözüktüğü ve 8 yıl boyunca hasta raporu alarak para aldığı belirlendi. CHP’li vekil Mürsel Alban, bu süre zarfında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden sürekli hasta raporu alarak yıllarca Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’dan 71 bin lira rapor parası aldı.

SGK’YI 71 BİN LİRA DOLANDIRDI

Alban’ın ağır kanser hastası raporu aldığı zamanlarda aktif siyaset yaptığı ve gayet sağlıklı olduğu anlaşıldı. Mürsel Alban’ın SGK’dan 71 bin lira haksız kazanç sağladığı anlaşıldı ve kurum inceleme başlattı.

Yeni Asır’ın haberine göre; bu soruşturma tamamlandı ve CHP Milletvekili Alban’ın haksız yere SGK’dan para aldığına hükmedildi.

ŞİRKET, O DÖNEM ‘0’ KAZANÇ BİLDİRDİ

CHP Muğla İl Başkanlığı yapan Mürsel Alban, 2018 erken seçimlerinde Muğla’dan birinci sıra milletvekili oldu. Mürsel Alban, Vergi Dairesi ve SGK kayıtlarında 2004 yılında ortağı olduğu inşaat şirketinde 2010 yılından bu yana tek sigortalı çalışan olarak gösterildi. Şirket, o dönem ‘0’ kazanç bildirmesine rağmen Alban’ın sigortalılık hali devam etti.

CHP’li vekil Alban, bu süre zarfında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden sürekli hasta raporu alarak yıllarca SGK’dan toplamda 71 bin lira rapor parası aldı. Ancak Alban’ın ağır kanser hastası raporu aldığı zamanlarda aktif siyaset yaptığı ve gayet sağlıklı olduğu anlaşıldı. Hatta sağlıklı bir şekilde görevine devam ettiği ve partinin tüm çalışmalarına katıldığı da ortaya çıktı.

Mürsel Alban’ın 71 bin lira haksız kazanç sağladığının anlaşılması üzerine SGK inceleme başlattı. Soruşturmada Alban’ın 5510 sayılı yersiz ödemelerin geri alınmasına ilişkin kanunun 96. Maddesi uyarınca parayı geri ödemesine hükmedildi. Ayrıca haksız kazanç sağladığı için 20 bin lira ceza kesildi.

ERİ ÖDEMEK İÇİN YAPILANDIRMIŞ!

CHP’li vekil Alban, aldığı rapor paraları ile birlikte 90 bin lira kuruma geri ödeme yapacak. Mürsel Alban’ın kararın ardından 90 bin lirayı yapılandırarak geri ödemeye başladığı öğrenildi. AK Gazete

selyus