Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 3 Haziran 2023

Erdoğan, TBMM’de yemin etti

28 Mayıs’ta bir kez daha Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de düzenlenen törende yemin ederek resmen görevine başladı. Erdoğan, törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki ‘Göreve Başlama Töreni’ne katılacak. Törene 21’i devlet başkanı ve 13’ü başbakan olmak üzere 78 ülkeden üst düzey katılım bekleniyor.

Türkiye, 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde sandığa gitti, Cumhurbaşkanlığı seçimi için kararını verdi. İkinci turda Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu karşı karşıya geldi, Türkiye’nin seçimi Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Seçimi yaklaşık 20 milyon oy alarak kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreni için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) geldi. Erdoğan, burada resmi törenle karşılandı. Yemin törenine katılmak üzere Meclis’e gelen Erdoğan’ı kalabalık bir grup yoğun sevgi gösterisiyle karşılarken, makam aracının üzerine güller atıldı.

YENİ DÖNEM RESMEN BAŞLADI

Mazbatasını TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli’den alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yemin ederek görevine başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu yemini yaptı:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.” Türkiye gazetesi

selyus