Ana Sayfa İÇ POLİTİKA, TÜRKİYE EKONOMİSİ 11 Şubat 2022

Gelecek Partisi’nden Cengiz Kalyon Grubu önünde zam eylemi

İl Başkanı Av. İsa Mesih Şahin ellerinde “zamlar geri alınsın” dövizleri bulunan kalabalık bir grupla alana geldi. Şahin yaptığı açıklamada; “İktidarın süreci yönetemediğini, vatandaşın fahiş zamlarla perişan olduğunu, zamların geri alınması gerektiğini” vurguladı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun tüm ülkede teşkilatlarını zamların geri alınmasına ilişkin kampanya yürütmelerini istemesinin ardından parti teşkilatları, farklı bölgelerde basın açıklamalarıyla zamlara tepki göstermeye başladı. İstanbul İl Başkanlığı da Çağlayan’da bulunan Cengiz Kalyon Grubu’nun işlettiği CK Boğaziçi Elektrik önünde basın açıklaması ile tepkisini ortaya koydu.

Burada bir konuşma yapan Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı Avukat İsa Mesih Şahin, “Sevgili İstanbullular, Değerli Basın mensupları,

Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı olarak; Bugün burada son zamanlarda halkımızın belini büken, evdeki hesapları darmadağın eden zamlara ilişkin tepkimizi ortaya koymak için toplanmış bulunuyoruz.

Sürekli sokaklarda olan bir başkan olarak konuşuyorum.

Özellikle 2022 yılına girişte yapılan zamlarla elektrik ve doğalgaz faturalarının katlanarak gelmesi; akaryakıt, gıda en önemli temel ihtiyaçlara fahiş zamlar gelmesi evdeki vatandaşımızda, sanayideki işletmecide, köydeki çiftçide taşınamayacak bir hal almıştır.

Toplumun bir bölümünün gelir seviyesi yüksek olabilir ancak toplumun önemli bir bölümünün zamlarla beli bükülmüştür. Sokaklar yanıyor. Vatandaş perişan.

Cumhuriyet tarihinin en yüksek oranlı yapılan zamlarıyla sosyal devlet anlayışından vazgeçilmiş ve en temel tüketici hakkı olan ‘enerjinin adil ve herkese ucuz ve imkânına göre ulaştırılması hususu’ yok sayılmıştır. Aslında yok sayılan bizzat vatandaşımızın kendisidir..

Zamlar ile ne yapacağını bilemeyen vatandaşımız kendi çaresini kendisi üretiyor.

Vatandaş; Çamaşır makinası çalıştırmak için akşam saat 22.00’yi bekliyor. AK Partili bir belediye başkanı; evde kazak ile oturun demişti. Merak etmeyin vatandaş; evde kazağı da giyiyor, üzerine bir de battaniye alıyor.

Vatandaş arabasına binemiyor, toplu taşımaya yönelmek zorunda kalıyor. Gelecek Partisi olarak soruyoruz.

Bu tabloda asgari ücretli vatandaşımız ay sonunu nasıl getirecek? Yeterli yurt olmadığı için 3-4 kişi evlere yönelen üniversiteli gençler kirayı, faturayı nasıl ödeyecek?

Evlenmek isteyen gençlerimiz beyaz eşyasını, mobilyasını nasıl alacak? Çiftçi gübresini atamadan mahsulü nasıl toplayacak? Küçük işletmeci, Sanayici fark etmez işveren nasıl ayakta duracak? Tam da burada Vatandaştan bir ses yükseliyor:  “Nerede bu devlet?”

Maalesef biz o devleti Isparta da göremedik. Biz o devleti son zamanlarda vatandaşın tarafında hiç göremedik. Evet vatandaşın tarafında göremedik.

Bu sorunun tek bir sebebi, tek bir sorumlusu vardır. O da ülkeyi yönetemeyen iktidardır” dedi.

selyus