Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 27 Nisan 2024

İlhan Ocaklı’dan Şile Belediye Başkanı Özgür Kabadayı’nın borç şovuna cevap

Şile Belediyesi Önceki Dönem Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, mevcut belediye başkanı Özgür Kabadayı’nın borç şovu üzerine sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

“Şile Belediye Başkanlığı 31 / 03 / 2024 tarihi itibariyle borç durum” başlıklı açıklamanın içeriğini mesnetsiz olduğunu belirten İlhan Ocaklı şunları söyledi:

“Sevgili Şileli Hemşehrilerim;

Şile genelinde Şile Belediyesi tarafından paylaşılan mesnetsiz ve yanıltıcı beyana karşı siz saygıdeğer Şileli hemşehrilerimizle doğru bilgiyi paylaşma gereği hasıl olmuştur.

1- Başkanlığımız döneminde Şile’ye kazandırdığımız yatırım ve hizmetlerin toplam bedeli tarihi bir rekorla 10 Milyar TL üzeri olmuştur.

2- İddia edilen 925 Milyon TL’lik borcun, yine aynı beyanda verilen “ileri tarihli sözleşme taahhütleri” rakamı olan 199 Milyon TL’si henüz gerçekleşmemiş bir hizmet olup, tamamen kamuoyuna yüksek borç göstermeye yönelik bir algı çalışmasıdır.

3- İddia edilen İller Bankası kredi borcu Şile’ye kazandırılan temizlik hizmet araçları finansmanında kullanılmış uzun vadeli bir borçtur. Şile Belediyesi bu sayede bugünkü değerle bir belediye başkanlığı döneminde yaklaşık 1 Milyar TL kiralama bedelinden kurtarılmıştır.

4- Belediyemiz, Şile ilçemiz resmi nüfusu olan 45.000’e göre İller Bankası’ndan pay almasına rağmen, pandemi ve depremin etkisi ile 5 yıl içinde hız kesmeden 200.000’in üzerinde vatandaşımıza hiçbir mazerete sığınmadan hizmet vermiştir.

5- Şile’nin 2019 gerçekleşen bütçesi 62 Milyon TL iken, 2024 bütçesi 1 Milyar 245 Milyon TL’ye yükselmiş; yani 20 kat fazlasına artırılarak, bu alanda tüm ilçe belediyeleri arasında en yüksek oranda bütçe artışı sağlayan ve vatandaşına hizmet sunan ilçe olmuştur.

Yukarıda belirtilen tüm gerçeklere rağmen, kötü niyetli ve aynı hizmetleri üretememe endişesi ile paylaşılan bilgilerin, doğru olmayan ve yanıltıcı beyanlardan ibaret olduğunu, tüm hukuki haklarımızın saklı bulunduğunu tüm Şileli hemşehrilerimizin ve kamuoyunun bilgisine sunarız.”

selyus