Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 9 Şubat 2021

İsmail Erdem, “Adaylık sürecimde Ataşehir’in 2 imar planını çözdüm”

Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’ye seslenen ve “İmar planlarının çıkarılması lazım, eğer bunu yapıyorsanız makamınızda oturun, yapamıyorsanız yapacaklara bırakın gidin” diyen İsmail Erdem, “Adaylık sürecinde 30 günde 2 mahallenin imar planını çıkardık. Yenisahra-Barbaros’ta 1989’dan beri aynı parti o bölgede hizmet ediyor. Kadıköy’de ve Ataşehir’deyken de aynı. Biz aday iken Ferhatpaşa’nın imar hakkını yukarı çıkarttık.”

AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem, İmar İskan Blokları 1. Etap yıkım işleminin yapıldığı yerde basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Mekan sahiplerini de basın açıklamasına davet eden İsmail Erdem, Ataşehir Belediye Başkan adayı iken verdiği sözün takipçisi oldu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da TOKİ ile birlikte sorunu kökünden çözmüş oldu.

Tecrübeli siyaset adamı Erdem, yılların kangrenleşmiş sorunun çözmenin huzur ile mekan sahiplerini detaylı bir şekilde bilgilendirirken, bir taraftan da 12 yıldır Ataşehirleilere yalan söyleyerek adeta uyuşturan Belediye Başkanı Battal İlgezdi’yi istifaya davet etti.

“DAHA ÖNCEDE BURADA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZ KENDİ İMKANLARI İLE MÜCADELE VERMİŞ AMA NETİCE ALAMAMIŞLARDI”

İki yıl önce TOKİ ile dönüşümün sağlandığını ifade eden Başkan Erdem, “Yıllardır halkımızın beklentisi olan İmar İskan Blokları’nın yıkımıyla karşı karşıyayız. 2 yıl önce burada belediye başkan adayı iken halkımızın talepleri üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ve dönemin TOKİ Başkanı ile  görüşmeler yapmıştık. Daha öncede burada yaşayan vatandaşlarımız kendi imkanları ile mücadele vermiş ama netice alamamışlardı. 2 yıl önce Ankara ziyaretimizde 1072 konutlu İmar İskan Blokları sakinlerimizin buranın dönüşümünü istediklerini hem de buranın deprem riski ile karşı karşıya kaldığını beyan etmiştik. Sayın Bakanımız bölgeyi iyi bilen birisi olarak o gün TOKİ Başkanı ile birlikte o kararın alınmasını sağladık. 2 yıllık zaman diliminde çok farklı dedikodular, spekülasyonlarla vatandaşlarımızı farklı istikamete yönlendirenler oldu. TOKİ yapmaz, TOKİ sizi buradan alır başka yerde yapacakları konutlara gönderir, buradaki yerlerinizi kaybedersiniz. Bilmem X firma gelse daha faydalı olur gibi vatandaşımızın kafasını karıştırdılar” dedi.

“TOKİ DEVLETİN KURULUŞU, DEVLET İSE HER ZAMAN VATANDAŞININ YANINDADIR

Erdem, “Ülkemiz genelinde TOKİ, 1 milyonun üzerinde konut üretti. Başta Cumhurbaşkanımıza halkımız adına şükranlarımızı sunuyoruz. 1 milyon konut ülke genelinde az bir rakam değil. Ülkemizin birçok noktasındaki konutlarda TOKİ’nin imzası var. Ama TOKİ üzerine oluşturulan bir algı var. Bu algıyı da burada tekrar tekrar yıkılmış olacak, buradaki konutların inşaasına da sizlerde bir yıl içerisinde şahitlik etmiş olacaksınız. TOKİ devletin kuruluşu, devlet ise her zaman vatandaşının yanındadır. Devlet hiçbir zaman vatandaşının mağdur olmasını istemez. Yerel yönetimlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ayak uydurursa, ülke genelinde yapılan yenileşme süreci hızla devam eder” diye konuştu.

VATANDAŞLARIN KAYBOLAN YILLARI VAR, BU AÇIK VE SEÇİK

İlçe Başkanı Erdem, “Burada yılların bölgenin yerel yönetimi tarafından ihmalde var. Bölgenin imar ve mülkiyet konularında buranın yerel yönetimi çok duyarsız kaldı. Vatandaşların kaybolan yılları var, bu açık ve seçik. İstanbul Anadolu Yakasının merkez ve gözde İlçesi Ataşehir’de hala binlerce konutun depreme dayanıksız olduğu açık. İşte Yenisahra, Barbaros, Aşıkveysel mahallesi ile Örnek mahallesinin bir bölümü, İçerenköy’ün Çamaşırcı Dere boyundan Yeditepe Üniversitesi’ne kadar uzanan kısmında halen  en kaz halinde imarsız bir şekilde duruyor. Yine Kayışdağı Mahallemizin bir bölümü. Yeni Çamlıca, Mevlana, Mimar Sinan ile unutulmuş Ferhatpaşa’da imar ve mülkiyet bekliyor” şeklinde konuştu.

“ATAŞEHİR’İN YILLARDIR İMAR VE MÜLKİYET SORUNU VAR

Başkan Erdem, “Anadolu Yakasının gözde, coğrafi olarak merkez İlçesi Ataşehir, Türkiye’nin finans merkezi olacak. Konum olarak çok önemli stratejik konuma sahip Ataşehir İlçesi’nde çağdaşlıktan dem vuran yerel yöneticilik yapanlara vakti gelince deriz ki; Ataşehir’in yıllardır imar ve mülkiyet sorunu var.  Buradaki gecikmenin sebebi buradaki yerel belediyedir. Çünkü vatandaşlarımızı TOKİ ile protokole davet ederken, yerel yönetimlerdeki birileri vatandaşları farklı algılarla TOKİ’ye ulaşmakta engellediler. Bugün devlet geldi buraya vatandaşı ile yüzleşti herşey açık ve şeffaf. Nihai sonuç gördüğünüz gibi konutlar yıkılıyor, yerine yenileri yapılıyor. Laf üretmekten çok iş üretmek zorundayız. 2 Yıl önce adaylığımda 30 günlük çalışma ile Yenisahra-Barbaros Mahallelerinin 1/5000’lik ve 1/1000’lik imar planlarının İBB’de geçirdik. Seçim haftası da Ataşehir Belediyesi’nde askıya çıkarmıştık. Ancak iki senedir halen Yenisahra ve Barbaros’ta maalesef bir adım atılamadı. Çözümler yerel yönetimlerden başlar. Ancak yerel yönetim arzu eder, isterse, yolu açarsa yapılan projelere destek verirse halkımız hizmete daha çabuk ve kolay ulaşır” dedi.

ADAYLIK SÜRECİMDE ATAŞEHİR’İN 2 İMAR PLANINI ÇÖZDÜM

Erdem, “Adaylık sürecinde 30 günde 2 mahallenin imar planını çıkardık. Yenisahra-Barbaros’ta 1989’dan beri aynı parti o bölgede hizmet ediyor. Kadıköy’de ve Ataşehir’deyken de aynı. Biz aday iken Ferhatpaşa’nın imar hakkını yukarı çıkarttık. Yerel yönetime ne düşer havza plan yönetmeliğine uygun imar planı meclisten geçirmek düşer. Çok zor mu değil. Esas olan istemek. 2009’da Ataşehir Belediye oldu. Bende Sancaktepe’de göreve başladım. Gittiğim 5 ay içerisinde 3 beldeden oluşan Sarıgazi, Samandıra ve Yenidoğan’dan oluşan ilçe bölge planını 5 ay içerisinde hem ilçemizden hem de İBB’den onayladık ve uygulamaya koyduk. Gittiğim yıl içerisinde oldu. Tüm imar planları ise 5 ayda çıktı” diye konuştu.

“ATAŞEHİR’DE 12 YILDIR İMAR ÇIKMAYAN MAHALLELER VAR”

İsmail Erdem, “Ama Ataşehir’de ise 12 yıl geçti. Halen İçerenköy, Kayışdağı, İnönü, Yeniçamlıca, Mimar Sinan, Mevlana, Ferhatpaşa, Aşıkveysel, Mustafa Kemal Mahalleleri imar bekliyor. Bunları vatandaşlarımız farkına varsın diye söylüyorum. Algılarla söylemlerle gemi yürümüyor.  Çözüm ne uyumayacaksın, kafa yoracaksın, uğraşacaksın, gece uykuyu kaçıracaksın. Cumartesi – pazar evinde oturmayacaksın.  İş böyle gidiyor, biz böyle yaptık Sancaktepe’de… 5 Ayda Sancaktepe’de Cumhuriyet tarihinin en hızlı imarını çıkardık”

“ATAŞEHİR’DE OLASI DEPREMDE BİRÇOK BİNA RİSK ALTINDA”

Erdem, “İstanbul’da beklenen bir deprem var, Ataşehir’de binlerce konut deprem riski taşıyor. İşte bunların biran önce imar planlarının çıkarılması yıkılıp, yeniden yapılması gerekiyor. Eğer bunları yapabiliyorsanız makamınızda oturun, yapamıyorsanız yapacaklara bırakıp gidin. Kim olursanız olun. Halkımızın buna karar versin. Sancaktepe bugün İstanbul’un en genç konut yaşına sahip. Ataşehir’deki konut yaşları da 30-40’a sahip. O dönemin koşuluyla yapılan inşaatlar, vatandaşlarımız için risk taşıyor. İBB’de meclis çoğunluğa sahip parti olmamıza rağmen, halkın menfaati nerede ise AK Parti grubu oradadır. Ataşehir’deki bütün imar planlarının halkımızın menfaatleri doğrultusunda biran önce çıkarılacaktır.” Kaynak: Serkan Şimşek / Ataşehir Haber

selyus