Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 13 Haziran 2021

İstanbul İl Başkanı Kabaktepe, “İmamoğlu bütçeyi arttırıp, yatırımı kısıyor”

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Kanal7’de Mehmet Acet’in sunumuyla ekranlara gelen Başkent Kulisi programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İstanbul İl Başkanı Kabaktepe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu İstanbulluları yanılttığı için eleştirdi.

Başkan Kabaktepe, “Hem siyasetin içinde bulunduk hem sivil toplum kuruluşlarımızın içiresinde bulunduk. Son derece ciddi görevler üstlenip yerine getirmeye çalıştık. Düşünmeye düşündüklerimizin bir kısmını kaleme almaya gayret ettik. Bu siyasi çizginin içerisinde olduk. Başta Cumhurbaşkanımız hem de tüm delegelerimize teşekkür ediyorum.”

Kabaktepe, Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini temel ‘atamama töreni’ ile şov yaparak iptal eden İBB yönetimine, “Bir iddia ortaya attınız peki şimdi niye ‘İhtiyaç var yenisini yapacağız’ diyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

‘HEDEFİMİZ ÖNCE 2023 SONRA 2024’

Kabaktepe, “AK Parti’nin kurumsallaşmış bir yapısı var hiç yorulmadan 4 ay içerisinde çalışmalarımızı aynı hızla devam ettirmeye gayret ediyoruz. Çok güzel gelenek göreneklerimiz var. Yoğunluklar oluyor tüm bu yoğunluk sürecini yönetmekle bereber 2023 plan ve programlarını oluşturmaya gayret ettik. Hedefimiz önce 2023 sonra 2024. 2023 büyük zaferimiz. Sayın Cumhurbaşkanımızı İstanbul’dan çok büyük bir destekle tekrardan Cumhurbaşkanı olarak Ankara’ya yollayacağız.

94 çalışkanlığın, halk bütünleşmenin ve mührünün halkımız tarafından kabul edildiği bir süreçtir. Millet için siyasetin, millet ile beraber siyasetin ortaya çıktığı bir mekanizma olarak kabul ediyoruz. Bugün dünyanın en iyi 20 ekonomisi arasında olmanın bunun en temel süreci olduğunu kabul ediyoruz.”

‘AYNİLEŞMEK ZORUNDA DEĞİLİZ AMA AYNI YOLDA YÜRÜYEBİLİRİZ’

Başkan Kabaktepe, “Bizim şöyle bir anlayışımız var 20 yıllık siyasi hayatında bu görülebilir AK Parti’nin; biz dışlayıcı, ötekileyici dili sevmiyoruz. Biz aynileşmek zorunda değiliz ama aynı yolda yürüyebiliriz yani aynı olmak zorunda değiliz. Aynı şekilde benzeşmek zorunda değiliz ama aynı yolda yürüyebiliriz. Farklılıkları koruyarak bu şekilde geldik tüm topluma böyle yaklaştı AK Parti.”

‘MÜSİLAJ’ BALONU PATLATTI’

Kabaktepe, “Bir çalışma başladı. Tahliller incelemeler yapılıyor ve bu neticede sonuç kesinleşecek. Ama benim değerlendirmelerime göre özellikle İstanbul açısından bakacak olursak denizimizin, derelerimizin, sularımızın temizlenmesi için İBB’nin temel görevleri var. İSKİ ve İSTAÇ var bunlar gerektiği gibi bakımı yapıyor mu? Sürekli yeni tesis yapmanız lazım bunlar neden yapılmıyor?

Biz ne yaptık su arıtma tesislerinin sayısını 21’e çıkardık. Atık su arıtma tesislerinin sayısını 87’ye çıkardık. Bizim planlamalarımıza göre ileri büyük arıtmayla 2023’e kadar biz bunları bitirecektik. Yılda 4 tane arıtma tesisi yapmışız biz. İki yılda kaç tane arıtma tesisi yaptınız? Bizim dönemimizde yürütülen projeler vardı bitiremediniz. Tam Tersine Tuzla’nın Yenikapı’nın Şile’nin Ömerli’nin tamamlanmadığı gibi İstanbul için hayati öneme sahip Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini iptal ederek temel atamam töreni düzenlediler. Milletin karşısına çıkıp hiç sıkılmadan konuştular.

Bir iddia ortaya attınız peki şimdi niye ihtiyacı var yenisini yapacağız diyorsunuz?

Her şeyin bir taşıma kapasitesi vardır. Sizin öngörünüz, sizin yeteneğiniz yetersiz kalıyor. Sonra algı yönetimlerini başlıyorlar. Ama müsilaj o balonu patlattı.

Su mevzu olunca yatırımı bir gün bile bekletemezsiniz.”

‘ENGELLEME’ İDDİLARINA NET CEVAP

Başkan Kabaktepe, “Yüzde 1’in biraz üzerinde reddettiğimiz dosya var. CHP yüzde 30’unu engellemiş. Yüzde 98 evet demişiz el insaf ya. Gelen dosyalara yüzde 98 evet diyen AK Parti’nin kendinizi engellediğini nasıl söyleyebilirsiniz. Bu balon.

15 küsur milyar yerine 17 küsur milyar geldi bütçe planınızdan daha fazla geldi yani size. Bütçesel olarak da bir kısıtlama yok.

Petrol ve doğalgaz kuyularını beton döküp kapatan zihniyet yatırımımız engelleniyor diyor. 2015 yılında başlayan o zaman AK Parti Belediyesi. 2017 yılında ihalemizi yapmışız bu inşaata başlamışız 2020 yılında CHP belediyesi müracaat ediyor. Sadece yurt dışından borçlanacaksanız yurt dışı borçlanma izni alırsınız. Ancak 2015 deki evraklarla gidiyorlar ve bunlara “Siz bu raporları yenileyerek tekrar müracaat edin” deniyor. Algı belediyeciliği yapıldığı için Strateji Başkanlığı “Güncelleyin getirin” diyor ama CHP yönetimi bunların hiçbirini yapmıyor. Ne olacak algı balonu oluşturacaklar. Dolayısıyla merkezi hükümetin de bir engellemesi söz konusu değil. Yapamayacakları beceremeyecekleri hizmet siyasetine sahip olmadıkları için bu oluyor.

Büyükşehir’in bütçesinin bizim dönemimizde yüzde 52’si yatırıma gidiyordu şimdi yüzde 32’ye düştü. Reklamla öne geçemezsiniz işinizle öne geçersiniz. Kazansakta kaybetsekte oturur değerlendiririz. Bu değerledirme süreçlerinin sonunda üç cümlemiz var. Hem kedimiz ve İstanbul için bundan sonra soracağımız sorular: 2024 seçimlerinde yeniden AK Parti beldiyeciliğine İstanbul’u kazandıracağız bunun için bizim yapmamız gereken almamız gereken almamız gereken pozisyonlar yapmamız gereken işler nelerdir? Halkın İstanbul’un ihtiyacı olan işler nelerdir? İstanbulumuzun duran hizmetleri nelerdir? Değiştirilmesi ve geliştirilmesi gereken nelerdir?”

‘İSTANBUL’DA 2 YILDA EN BÜYÜK ZARARI  KADINLAR GÖRDÜ’

Kabaktepe, “İstanbul’da 2 yıldır en büyük zararı gören kadınlar oldu. İki açıdan geçen hafta yine büyükşehir belediyesine bağlı bir şirketten mobing uygulanıp atılmaya çalışılan 5 tane kadınımız geldiler ağladılar toplantı yaptık. Sosyoloji bitirmiş sosyal uzman olmuş insanları yıllardır bu işi yapmış insanları mesleki kariyerlerine uygun olmayan iş teklifleriyle maaşlarını da aylık bin TL düşürerek kadınlara bir mobing uygulandı. Düşünce tarzlarından dolayı 15 binden fazla insan işinden edildi. Bunların çoğunlu da kadın. Kadınlara en büyük darbe de İstanbul’da bu meslek edindirme kursları vesiylesiyle oldu. Dünyada ödül almış hem bir açık üniversite olmuş hem bir halk üniversitesi olmuş burası. Geçenler bir girişimci kadınımız iş insanı geldi İSMEK’te eğitim almış KOSGEB’ten kredi almış ve şuan yaklaşık 40-50 kişiyi çalıştıran bir iş insanı haline dönüşmüş. İstanbul’un böyle bir potansiyeli vardı. 250 kişilk potansiyel pandemi öncesi 100 bine kadar indi. Pandemi olmasaydı heralde tamamen kapanacaktı. Ama yüzde 60 oranında öğrenci potansiyelini düşürmüş oldular.

Dolayısıyla biz buna bakıyoruz. İstanbul aksayan, yapılamayan ve ihtiyacı olan  projelerinin hepsini hesaplayıp nasıl 2024’e İstanbul’u taşıyacağız İstanbul gelecek tasarımını nasıl kurağız? buna kendimizi odaklıyoruz.

Acemi defineci dedektör her öttüğünde altın zanneder. Ben Karadenizliyim memleketin kazılmadık yeri kalmadı. Bizim acemi defineci gibi yanlış ve enkaz derdimiz yok. Bizim şöyle bir derdimiz var; İstanbul’un doğrusu nedir bunu üretmek, bunu bulmak, bunu geliştirmek ve geleceğin tasarımıyla İstanbul’u geleceğe taşımak.” Kaynak; Kanal7

selyus