Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 7 Nisan 2016

KADEM’den Kılıçdaroğlu’na suç duyurusu

Kadın ve Demokrasi Derneği(KADEM) üyesi bir grup, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kadın ve Demokrasi Derneği üyeleri, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelttiği sözler nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Açıklama yapan KADEM Başkanı Sera Yılmaz, “Kılıçdaroğlu da yaptığı o büyük hatanın farkına varacak ve özür dileyecektir diye düşünüyoruz” dedi. 

Kadın ve Demokrasi Derneği(KADEM) üyesi bir grup, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

KADEM adına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan suç duyurusu dilekçesinde Kılıçdaroğlu’nun, “Hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçundan cezalandırılması istendi. KADEM üyeleri suç duyurusu dilekçelerini savcılığa sunduktan sonra adliye önündeki meydanda basın açıklaması yaptı. Dernek adına basın açıklamasını okuyan avukat Kezban Hatemi, Türkiye’nin ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu’nun, yaptığı konuşmasında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na ahlak dışı ve izansız ithamlarda bulunduğunu ve hala özür dilemediğini belirterek: “Kılıçdaroğlu’nun tecavüz karşıtı bir konuşma yaptığı sırada bir kadın bakana atfen kullandığı hakaret dolu bu sözler, dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir ahlaki kıstasa sığmamaktadır. Kılıçdaroğlu’nun diğer erkek siyasetçilere herhangi bir cinsiyetçi ve ahlaksız ithamda bulunmayıp, kadın bakandan bahsederken doğrudan cinselliği çağrıştıran ahlaksız bir ithama yönelmesi, siyasi tarihimizde benzerine rastlanmamış bir seviyesizliktir” dedi.

“BU ŞİDDET DİLİNE ARTIK YETER DEMEK İÇİN BURADAYIZ”

Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden avukat Hatemi, “Bir kadın siyasetçiye yönelik sarf ettiği cinsiyetçi ve ahlaksız sözlerine karşı tepkimizi duyurmak için, bu cinsiyetçi siyaset diline dur demek için, toplumun bu şiddet diline artık yeter dediğini göstermek için bugün burada Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunduk” ifadelerini kulandı. Hatemi kamuoyuna çağrı yaparak, “Kamuoyunu toplumsal ve insani değerlerimize sahip çıkmaya, insanlık onurunu korumak için çaba göstermeye davet ediyoruz” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

“KILIÇDAROĞLU YAPTIĞI O BÜYÜK HATANIN FARKINA VARACAK VE ÖZÜR DİLEYECEKTİR”

Avukat Hatemi’nin ardından söz alan KADEM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz da Kılıçdaroğlu’nun sözlerini eleştirdi. Başkan Yılmaz, “Kılıçdaroğlu’nun söylemiş olduğu bu sözlerin, sözel şiddet dili olduğunu ve bir nefret suçu olduğunu belirterek suç duyurusunda bulunduk. Kadına yönelik yapılan bu cinsiyetçi, politik dilden siyasetçilerin bir an önce kurtulmasını bekliyoruz. KADEM olarak bugün bunu ifade etmek için buraya geldik. Kılıçdaroğlu da yaptığı o büyük hatanın farkına varacak ve özür dileyecektir diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

selyus