Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 19 Şubat 2024

Kadem Ekşi, Gakgoşlarla buluştu

Cumhur İttifakı AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti.

Ziyaret programına Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ömer İçmeli, Derneğin kurucusu ve Onursal Başkanı Faik İçmeli, Elazığ Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Kazım Gökhan Elgin, Türkiye Sürücü Kursları Konfederasyonu Genel Başkanı Nusret Türker, İstanbul Sürücü Kursları Federasyonu Başkanı Murat Tekin, Marmara Sürücü Kursları Federasyonu Başkanı Ali Rıza Coşkun, Cevizli Mahallesi Muhtarı Memiş Dikilidaş ve dernek yöneticileri katıldı.

Maltepe için projelerini anlatan Kadem Başkan, 31 Mart yerel seçimleri için destek istedi.

“İSTANBUL SINIFTA KALDI, SIFIR ÇEKTİ”

İstanbul’da 650 bin riskli yapının hızla dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Cumhur İttifakı AK Parti Maltepe Belediye Başkan adayı Kadem Ekşi, “ Bu konuda İBB Başkanı, Silivri depremi sonrasında mecliste bir taahhütte bulundu. “Yılda 20 bin, 5 yılda yüz bin konut yapacağız. On yılda tüm bağımsız birimleri yenileyeceğiz” dedi. Bunu duyunca sevindik tabii ki. Ama gelinen noktada 5 bin 354 konut yaptılar. Deprem bütçesini yüzde 5.9’dan 1.59’a düşürüp reklam bütçesini 1.8 milyar TL’ye çıkarınca bu işleri yapamazsınız. İstanbul sınıfta kaldı, sıfır çekti” dedi.

“BİZ VADEDEN DEĞİL YAPAN OLACAĞIZ”

Maltepe’nin geçtiğimiz 15 yılda adeta kuraklık dönemi geçirdiğini ifade eden Kadem Ekşi, “Biz buna Maltepe’nin kayıp yılları diyoruz. Burada 39 adet söz verilmiş ama sadece 5 tanesi yapılmış. Biz vadeden değil yapan bir yerel yönetim anlayışıyla bunları hızlandıracağız. Borç yükümüz var. Belediyenin bankalara 1.5 milyar TL borcu var. Karşılığında eser var mı, yok. Bir tane kültür merkezi yapılmış. Onun dışında da bir eser yok” ifadelerini kullandı.

“15 BİN BİNAYI YERİNDE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Kentsel dönüşümün birinci öncelikleri olduğunun altını çizem Kadem Ekşi, “Maltepe’de 35 bin binamız var. Bunlardan 15 bini toptan göçmeye matuf. Kentsel dönüşümde kırmızı alarm verdik. Bu binaları yerinde dönüştürmeye başlayacağız” şeklinde konuştu.

“BOTANİK PARK İSTANBUL’UN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Maltepe’de yapılacak Botanik Park projesinin detaylarını aktaran Ekşi, “Ben çevreci bir insanım, hayatını çevre aktivisti olarak geçirmiş biriyim. İstanbul’daki en çevreci başkan adayıyım ve bundan gurur duyuyorum. İstanbul’un yeni cazibe ve çekim merkezi 8.2 kilometrekarelik alanda yapılacak Botanik Park olacak. İçinde spor alanları var, koşu parkurları var, gençlik merkezleri var, spor alanları var, ekolojik köyler var. Gençlerin ve çocukların nefes alacağı alanlar olacak. 2 yıl içerisinde bunu hayata geçireceğiz” diye konuştu.

selyus