Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 8 Şubat 2024

Kadem Ekşi, Maltepe Kent Konseyi’ni ziyaret etti

Cumhur İttifakı-AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Jeofizik Mühendisi Kadem Ekşi deprem gerçeğine dikkat çekerek, “Deprem canavarı gelmeden buraları ameliyat etmemiz lazım” dedi.

Cumhur İttifakı-AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, Maltepe Kent Konseyi’ni ziyaret etti.

Maltepe için projelerini anlatan Kadem Ekşi, kentsel dönüşüm, otopark sorunu, depreme hazırlık konularında önemli açıklamalarda bulundu.

“DEPREM CANAVARI GELMEDEN BURALARI AMELİYAT ETMEMİZ LAZIM”

Kendisinin deprem mühendisi olduğunu hatırlatan Ekşi, “Bu işin şakası yok. 35 bin bina var Maltepe’de. Aşağı yukarı 15 bini toptan göçmeye matuf. Ya zemin koşullarından riskli, ya bina performansı donatı ve beton mukavemetlerinden dolayı problemli. Bunlara hızlıca girmemiz lazım. Bu iş bir tercih değil, zorunluluk. Eğer buna girmezsek adaların arkasında bir canavar var. Bizi hayli etkileyecek. Deprem canavarı gelmeden bizim buraları ameliyat etmemiz lazım. Bu bizim uzmanlık alanımız zaten” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL’UN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Yeşile ve çevreye bireyse olarak büyük önem verdiğini ve İstanbul’un en çevreci başkan adayı olduğunu söyleyen Ekşi, “E5’in Kuzeyi’nde Botanik Park yapacağız. Maltepe Orhangazi Şehir Parkı 1 milyon 250 bin metrekare. Onun 7 katı büyüklüğünde bir alanı burada yapıyoruz. İçerisinde botanik park, millet bahçesi, seyir terası, kafeler olacak. İstanbul’un yeni cazibe merkezi burası olacak. 2 yıl içerisinde orayı bitiriyoruz” şeklinde konuştu.

“CAZİBE MERKEZİ OLMAMIZ İÇİN MALTEPE’Yİ NAKIŞ NAKIŞ İŞLEMEMİZ LAZIM”

31 Mart Yerel seçimleri için destek isteyen Ekşi, “Ben herkesin elini istiyorum. Herkesle çalışmaya hazırım. Herkes gücünü birikimini ortaya koysun, kazanan Maltepe olsun. Biz hala slogan atmaya devam edersek geçmiş olsun. Maltepe İstanbul’un en çöküntü ilçesi. Cazibe merkezi olmamız için biraz nakış nakış Maltepe’yi işlememiz lazım. Maltepe geri sarıyor. Hem finansman ve kaynakların kullanımı açısından, hem hizmetler açısından. Bunu bizim pozitife doğru taşımamız lazım. Taşırsak hepimiz kazanırız. Taşımazsa bu kaos alanında birbirimizi yeriz” diye konuştu.

“OTOPARK PROBLEMİ KANGRENE DÖNÜŞTÜ”

Kadem Ekşi ilçedeki en büyük sorunlardan birinin de otopark olduğunu vurgulayarak, “Otopark problemi kangrene dönüşmüş durumda. İnsanlar park için neredeyse birbirini vuracaklar. Sosyolojik olarak da bunun hızla çözülmesi gerekir. Acayip büyük bir problemler var” dedi.

“HIRS, RANT, TAMAH BUNLAR ÇOK KÖTÜ BİR ÜÇLÜ”

Kentsel dönüşüme bakış açısını da açıklayan Ekşi, “Hırs, rant, tamah bunlar çok kötü bir üçlü. Bunların yerine düne saygı, bugüne adalet, geleceğe miras diyeceğiz. Bizim yol hikayemiz bu. Kentsel dönüşüme bakış açımız bu. Bir mahallenin ortasında 30-40 katlı binalar inşa etmek her şeye ters. Asansöre iniyorsun kimse kimseye selam vermiyor, tanımıyor. Komşuluk yok. Bunlar çok kötü. Siteler kendi güvenlikli duvarlarında kompakt olarak kitlelerden kopuk olduğu zaman oralarda sosyal barışı inşa edemezsiniz. Siz bölen mekanlar inşa ederseniz orada huzur olmaz” açıklamalarında bulundu.

selyus