Ana Sayfa İÇ POLİTİKA, TÜRKİYE EKONOMİSİ 4 Şubat 2022

Mahmut Gürcan, “Dünya ekonomisi 2020-2021 arasında yüzde 3.1 oranında küçüldü, Türkiye ekonomisi ise yüzde 1.8 büyüdü”

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından Pendik’te, “Ekonomi Buluşmaları” toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, “Pandemiyle beraber özellikle dünyada ciddi bir daralma olmuştur. 2020-2021 arasında dünya yüzde 3.1 oranında küçülmüştür. Ancak Türkiye ekonomisi yüzde 1.8 büyüme kat etmiştir. Sanayide artık kendi gemilerimizi, kendi uçaklarımızı yapıyoruz” dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından Pendik’te “Ekonomi Buluşmaları” toplantısı düzenlendi. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan de katıldı.

Bakan Yardımcısı Gürcan toplantıda katılımcılara ülke ekonomisi ve istihdamla ilgili sunum yaptı.

“TÜRKİYE EKONOMİSİ YÜZDE 1.8 BÜYÜME KAT ETMİŞTİR”

Toplantıda konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, ekonominin istihdamla daha da büyüyeceğini ifade ederek, “Ekonomide pandemi sürecinden sonra, Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin kararıyla istihdama dayalı ihracatı önceleyen ve yatırımı büyüten ekonomi modeline doğru yönlendirdik. Merkez Bankası faiz kararlarını düşürerek ekonomimizi ihracata doğru yönlendiren bir yola doğru girdik. 2003-2020 arası küresel ekonomimiz her yıl ortalama yüzde 3.4 seviyesinde büyüme kat etmiştir. Ancak pandemiyle beraber özellikle dünyada ciddi bir daralma olmuştur. 2020-2021 arasında dünya yüzde 3.1 oranında küçülmüştür. Ancak Türkiye ekonomisi yüzde 1.8 büyüme kat etmiştir. Sanayide artık kendi gemilerimizi, kendi uçaklarımızı yapıyoruz. Sağlık alanında Turkovac aşısı üretimini sağladık. Sanayide ithalat ve ihracat dengesine dikkat edip gereken önlemleri alıyoruz. Türkiye’de köprülerden, yollara, hava savunmadan yerli üretime kadar toplumun tüm kesiminde faaliyet sürdüren işverenlere desteklerimiz artarak devam ediyor. Tüketiciye elektrikten başlamak üzere birçok farklı noktada desteklerimiz devam edecek. Ekonomik anlamda alınması gereken tedbirleri alıyoruz. Tarım sanayi ve kalkınma anlamında elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Bakan Yardımcısı Gürcan, “Devletimizin hükümetimizin aldığı tedbirler ile dünyada yaşanan ekonomik küçülme Türkiye’de yaşanmadı. İthalat ve ihracat anlamında Türkiye’nin jeopolitik konum, hükümetin yatırımları ile birlikte ihracatımız arttı. Çalışmalarımızı 2022 yılının sonuna kadar artarak devam edecek.

Pandemi döneminde tedarik zincirinin kırılması, üretimin durması, üretim araçlarına ulaşımda sıkıntıların doğması Türkiye’de hükümetimizin devletimizin aldığı tedbirler ile ülkenin jeopolitik konumu bizim ekonominizin büyümesine olumlu etkiler yaptı” dedi.

“TÜRKİYE’DE BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE KURULAN ŞİRKET SAYISI 8.1 ARTTI”

Gürcan, “Tüm dünyada yaşanan pandemi dönemi birçok üreticiyi etkilemiş oldu. Tüm dünyada yaşanan üretim aksamaları ve şirketlerin kapandığı bir durumda Türkiye’de bir önceki yıla göre kurulan şirket sayısı 8.1 arttı” ifadelerinde bulundu.

selyus