Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 23 Kasım 2018

Mehmet Genç, siyasi duruşuyla iz bırakıyor

AK Parti İstanbul teşkilatlarının öncü isimlerinden, Mehmet Genç, hayırlı bir yola çıktı. 2003 yılından itibaren sırasıyla; AK Parti Kadıköy İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, İlçe Yerel Yönetimler Birim Başkanlığı, Ataşehir İlçe Kurucu Üyeliği, Siyasî ve Hukukî İşler Birim Başkanlığı ve SKM Başkanlığı görevlerinde bulunan Genç, Ataşehir Belediye Başkanlığı için Aday Adayı olduğu günden bu yana sahada esnaf ve vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor.

Sancaktepe Belediyesi Spor Kulübü Başkanı ve Medeniyet Yolcuları Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Genç, Teşkilatçı kimliği ile öne çıkmasının yanı sıra bir başka önemli özelliği de ‘Milli Görüş’ kökenli bir siyasetçi olması.

Anadolu Yakasında tanınan siyasetçi kimliğinin yanında Ataşehir’de adından sıkça söz edilen önemli biri isim olan, duruşu ve saygınlığıyla ‘Siyasette en iyi çıkış yapan’ ödülünün sahibi Mehmet Genç, genç yaşına rağmen donanımlı bir siyaset adamı olarak adından söz ettiriyor…

Sancaktepe Medeniyet Yolcuları Vakfı Başkanlığı göreviyle yerli, milli ve şuurlu gençliği yetiştirmenin gayreti içiresinde olan Genç, aynı zamanda başkanı olduğu Sancaktepe Belediye Spor Kulübü ile bir çok başarıya imza atmaya devam ediyor ve başkanlığını yaptığı profesyonel futbol takım bu sezon Türkiye 2. Lig’inde şampiyonluğa doğru ilerliyor.

Sivil Toplum Kuruluşları’nda da aktif olan Mehmet Genç, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’in başkanlığını yaptığı Sivas Platformu’nun Yönetim Kurulu Üyesi görevini yürütüyor.

MEHMET GENÇ’İN ÖZGEÇMİŞİ

Sivas merkez Çallı köyünde doğdu. Sivas İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde tamamladı. Aynı üniversitenin Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Yeniçağ Tarihi Kürsüsünde Yüksek Lisans’ını bitirdi. İkinci Yüksek Lisans’ını ise Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde MBA ve İnsan Kaynakları Yönetimi alanında yaptı. Bir dönem Okan Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak İktisat, İşletme ve İnsan Kaynakları Yönetimi dersleri verdi. Hâlen aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalında doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışma hayatına BELBİM AŞ’de başlayan Mehmet Genç, 1997 yılında girdiği İGDAŞ’ta Özel Kalem Müdürlüğü, Genel Müdür Danışmanlığı ve İç Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2009 Mahalli İdareler Seçimi’nin hemen ardından göreve başladığı Sancaktepe Belediyesi’nde Özel Kalem Müdürlüğü yaptı. Halen Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

Lise yıllarında tanıştığı Milli Gençlik Vakfı’nda; Marmara Üniversitesi Fakülte Başkanlığı, Üniversite Başkanlığı ve Kadıköy İlçe Başkan Yardımcılığı yapan Genç, Refah Partisi ile başlayan siyasi çalışmalarına ise Fazilet Partisi ve ardından AK Parti’de devam etti.

2003 yılından itibaren sırasıyla; AK Parti Kadıköy İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, İlçe Yerel Yönetimler Birim Başkanlığı, Ataşehir İlçe Kurucu Üyeliği, Siyasî ve Hukukî İşler Birim Başkanlığı ve SKM Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Sporla iç içe bir hayat süren Mehmet Genç, halen 17 branşta 21 binden fazla lisanslı sporcusu olan Sancaktepe Belediyesi Spor Kulübü Başkanlığı görevini yürütmektedir. 2012 – 2015 yılları arasında Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Genç, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesidir.

Ulusal ve uluslararası nitelikteki sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev yapan Mehmet Genç, bu kapsamda başta “yerli, millî, şuurlu gençlik” sloganıyla kurulan Medeniyet Yolcuları Vakfı’nın Yürütme Kurulu Başkanlığı olmak üzere, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, Deniz Feneri Derneği Genel Kurul Delegeliği, Cihannüma Derneği İstanbul Şube Danışma Kurulu Üyeliği ve Sivas Platformu İcra Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Ayrıca 2016-2017 yılları arasında Sadakataşı Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

2001 yılında İGDAŞ Yayınları’ndan çıkan “Fotoğraf ve Belgeler Işığında İstanbul Depremleri” isimli bir eseri bulunmaktadır.

selyus