Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 30 Kasım 2022

Mustafa Şen’den seçim tarihi açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Hürriyet Gazetesi Yazarı Hande Fırat’a en çok merak edilen konular arasında yer alan seçim tarihi ve anket sonuçlarıyla ilgili önemli değerlendirmeler yaptı.

Başkan Erdoğan’ın adayı olduğu Cumhur İttifakı seçim çalışmalarına start verdi. Aday bulmakta zorlanan muhalefetteki 6’lı masa ise çalışmalarını hızlandırdı. Hürriyet’in kahvaltı konuğu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Hürriyet Gazetesi Yazarı Hande Fırat’a en çok merak edilen konular arasında yer alan seçim tarihi ve anket sonuçlarıyla ilgili önemli değerlendirmeler yaptı.

Şen, seçim tarihinin hac ve bayram dönemine göre ayarlanabileceğini belirtti. Anket sonuçlarına da değinen Şen, AK Parti ve Erdoğan’ın büyük fark attığına dikkat çekti. Şen ayrıca Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ilgili dikkat çeken sözler sarf etti.

Hande Fırat’ın yazısında ilgili bölüm şu şekilde:

“SİSTEM REVİZE EDİLEBİLİR, MUHALEFET KAPILARI KAPATTI”

Peki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yöneltilen eleştiriler? Sistemin hiç mi eksiği yok ya da revize edilmesi gereken yanları? Mustafa Şen bir süredir bu konuda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yürüttüğü çalışmalara dikkati çekti:

“- Cumhurbaşkanlığı sisteminin revize edilebileceğini söylüyoruz.

– Muhalefetin kapıları tamamen kapatma söylemi yanlış. Muhalefet kapıları kapatmasaydı her şeyi konuşurduk.”

“SEÇİM TARİHİ BAYRAM VE HAC DÖNEMİNE GÖRE AYARLANABİLİR”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın “Mart ayında baskın seçim” iddiasını yalanlayan Mustafa Şen, “Mart ayında niye seçim olsun?” dedi. Ardından da seçim tarihinde değişiklik yapılması gerektiğine dikkati çekti:

“- Seçimin öne alınması konusunun Cumhur İttifakı’nın oylarıyla ilgisi yok.

– Haziran ayı hac dönemine denk geliyor.

– Seçimin ikinci tura kalması durumunda ise ikinci tur bayram tatiline denk geliyor.

– Bu iki duruma göre bir ayarlama yapılabilir. Belirlenmiş bir tarih yok. TBMM’de konuşulsun, orada yapılsın isteriz.” Yeni Akit

selyus