Ömer Çelik, TBMM’deki terörist milletvekili Ahmet Şık’a cevap verdi

Ömer Çelik, TBMM’deki terörist milletvekili Ahmet Şık’a cevap verdi

“Devleti yıkmamız gerek”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti katildir” diyen terörist milletvekili Ahmet Şık’a cevap veren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı kullanılan bu üslup silahlı terör örgütleri tarafından kullanılan bir üsluptur. Milletvekili sıfatını taşıyan birisinin bu üslubu kullanması, bu ülkenin meşruiyetine inanan herkesin lanetlemesi gereken bir şeydir. Eğer böyle düşünüyorsa Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumlarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde ne işi var. Böyle bir ikiyüzlülük, böylesine bir silahlı terör örgütü ağzıyla konuşmak hiçbir şekilde kabul edilebilir bir şey değil.”

Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantı sonrası parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Ruşen Çakır’ın yayınına konuk olan TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “Devleti yıkmamız gerek”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti katildir” demişti.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık’ın “katıldığı iki ayrı programdaki ifadeleri ve muhalefetin buna sessiz kalması”na ilişkin soru üzerine Çelik, şunları söyledi:

“Milletvekili sıfatı taşıyan birisinin ‘devlet katildir’ demesi, ‘devlet seri cinayetler’ işliyor demesi… Biz bu üslubu nereden biliyoruz, bunlar silahlı terör örgütlerinin üslubudur. Yani Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı kullanılan bu üslup silahlı terör örgütleri tarafından kullanılan bir üsluptur. Milletvekili sıfatını taşıyan birisinin bu üslubu kullanması, bu ülkenin meşruiyetine inanan herkesin lanetlemesi gereken bir şeydir. Eğer böyle düşünüyorsa Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumlarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde ne işi var. Böyle bir ikiyüzlülük, böylesine bir silahlı terör örgütü ağzıyla konuşmak hiçbir şekilde kabul edilebilir bir şey değil.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin egemen ve meşru bir devlet olduğunu belirten ve Şık’ın yaptığının eleştiri değil, silahlı terör örgütlerinin üslubuyla konuşmak olduğunu söyleyen Çelik, şunları kaydetti:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi sıfatı bunu kaldırmaz. Zaten hakkında soruşturma açılmış. Bir de şu var, eğer doğruysa, biraz evvel siz soru sorarken buna tepki verilmiyor muhalefetten dediniz. Ben buraya gelirken bilgi verildi ama teyit edemedim. Muhalefetten bazılarının da ‘Arkadaşımızdır, dostumuzdur ve onurumuzdur’ gibisinden bu açıklamaların üstüne sahiplenme açıklamaları var. Bu şekilde bir yaklaşım kendi partilerinin meşruiyetini tartışmaya açar, kendi parti siyasetlerinin meşruiyetini tartışmaya açar. Böylesine bir şey olabilir mi? Bugün bir silahlı terör örgütü üyesi konuşsa ne diyecek? Zaten bu şahsın söylediklerini söyleyecek. Bunun ne milletvekilliği ile ilgisi var ne muhalefet yapmakla ilgisi var ne gerçeklerle ilgisi var ne siyasetle ilgisi var. Bu başka bir misyon. Yargı soruşturmasını açmış, yargı kendi kararını verdikten sonra parti olarak bizim grubumuzun üstüne düşen bir vazife olursa biz de bunun gereğini yerine getiririz.”

selyus