Ana Sayfa HUKUK, İÇ POLİTİKA 6 Mayıs 2019

YSK kararını verdi


Bugün 14.30 civarında Sadi Güven Başkanlığı’nda toplanan Yüksek Seçim Kurulu, incelemelerini tamamlayarak 7’ye 4 sonuçla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar Verdi. Seçimler 23 Haziran Pazar günü yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) AK Parti’nin İstanbul ve Büyükçekmece ile MHP’nin İstanbul ve Maltepe için yaptığı olağanüstü itirazlara dair nihai kararını verdi.

YSK, İstanbul seçimine yönelik olağanüstü itirazları bugün gerçekleştireceği toplantıda ele aldı. Saat 14.30’da gerçekleşen toplantıda Başkan Sadi Güven Başkanlığı’nda 11 kurul üyesi ile bir araya geldi. Toplantının ana gündemi İstanbul oldu. İstanbul’daki 39 ilçe seçim kurullarından iddialara ilişkin istenilen belge ve dokümanlar YSK’ya ulaştı ve evraklar dijital sisteme girildi. YSK’nın bu bilgiler doğrultusunda salt kurul çoğunluğunun yeterli oyu ile İstanbul için nihai kararını verdi.

YSK’da 7 ‘ye 4 sonuçla İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi yönünde karar çıktı.

YSK’DA SÜRECİ NASIL İŞELDİ?

YSK, olağanüstü itiraz sürecine ilişkin mesaisini doldurmak üzere. Kurul 22 Nisan’da AK Parti’nin ve MHP’nin başta İstanbul, Büyükçekmece ve Maltepe itirazlarını gündeme almıştı. 23 ve 24 Nisan’da Kurul olağanüstü itirazlara ilişkin ara kararlarını açıklamıştı. Verilen ara karar çerçevesinde; 41 bin 132 kısıtlı seçmenin araştırılması istenmişti. Araştırma için 5 gün süre tanındı. Bu bilgilere ek olarak YSK, AK Parti’nin itirazları kapsamında 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılmasını istedi. Araştırılacak rakam böylece 46 bin 447 oldu. Kurul, MHP’nin olağanüstü itirazları için Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarından, MHP’nin sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili ileri sürülen iddialarında araştırılmasını da istedi. YSK tarafından verilen ilçe seçim kurullarına verilen 5’er günlük araştırma sürelerinin sonunda istenilen belge, döküman ve evraklar 39 ilçe seçim kurulu tarafından YSK’ya iletildi. Bu bilgiler ışığında kurul, İstanbul görüşmelerine yeniden başladı ve İstanbul’da seçimlerin yenileneceğine karar verdi.

selyus