Ana Sayfa YEREL YÖNETİMLER 17 Ocak 2020

Başkan Döğücü, ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’ne katıldı

Sancaktepe Belediye Başkanı Av. Şeyma Döğücü, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Ankara’da düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrif ettiği ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından, Ankara Ticaret Odası (ATO) Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, Büyükşehir Belediye Başkanları, il ve ilçe belediye başkanları ile 31 ülkeden 110 yabancı konuk katıldı. Sancaktepe Belediye Başkanı Av. Şeyma Döğücü’nün de katıldığı etkinlik, belediyelerin stantlarının yer aldığı serginin açılışıyla başladı.

“TÜRKİYE, AKILLI ŞEHİRLER KONUSUNDA DÜNYANIN ÖNDE GELEN ÜLKELERİ ARASINDA YER ALIYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da akıllı şehir uygulamalarını destekleyen çalışmalar yürüttüğünü belirterek, “Kimi belediyelerimizin şimdiden akıllı şehirlerle ilgili hem kurumsal kapasiteyi geliştirme hem de fiili uygulamalar yönünde adımlar attıklarını biliyoruz. Tüm bu hazırlıklarla Türkiye, akıllı şehirler konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Belediyelerin akıllı şehir kavramı çerçevesinde altyapı, güvenlik, enerji, yönetim, eğitim ve öğretim, sağlık, bina ve ulaşım gibi alanlarda önlerinde çok geniş bir potansiyeli bulunuyor. Bu alanlardaki uygulamaların ortak amacı daha az maliyetle daha verimli ve etkili hizmet sunabilmektir” ifadelerini kullandı.

“RASTGELE, KEYFE KEDER, PLANSIZ, PROGRAMSIZ, HESAPSIZ, KİTAPSIZ İŞ YAPMA DEVRİNE GERİ DÖNÜŞE İZİN VEREMEYİZ”

Bundan sonra şehirlerde yapılan her yatırımın, atılan her adımın akıllı şehirler stratejisine uygun yapılmasını sağlamakta kararlı olduklarının altını çizen Erdoğan, “Rastgele, keyfe keder, plansız, programsız, hesapsız, kitapsız iş yapma devrine geri dönüşe izin veremeyiz. Diğer alanlarda olduğu gibi akıllı şehir uygulamalarında da sadece kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak da kalmayacak, dünya pazarlarına ihraç olarak gireceğiz. Birkaç yıl içinde pazar büyüklüğü 800 milyar doların üzerine çıkacağı hesaplanan bu alanda önemli bir oyuncu olmak için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız” diye konuştu. Toplantının ilk bölümü, günün anısına çektirilen hatıra fotoğrafıyla tamamlandı.

Akıllı şehir teknoloji uygulamalarının yaygınlaştırılması ve belediyelerde hizmet sunum standartlarının yükseltilmesi amaçlanan etkinlikte Sancaktepe Belediyesi’de kurduğu standla yapmış olduğu hizmetleri ve çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

selyus