Ana Sayfa YEREL YÖNETİMLER 19 Kasım 2021

Büyüyen ve rahat nefes alan Sancaktepe’ye “Kadın Eli” değdi

İstanbul’da tek kadın ilçe belediye başkanı olan Sancaktepe Belediye Başkanı Avukat Şeyma Döğücü, eğitimden sosyo-kültüre, e-spordan bilgi merkezlerine çok çeşitli alanlardaki projeleri birbiri ardına hayata geçirerek yerel yönetimlere “kadın eli” değmesinin farkını ortaya koyuyor.

Akşam Televizyonunda her hafta farklı belediye başkanlarının ağırlandığı ve Ayşe Gültekin’in sunduğu ‘Yerli Yerinde’nin bu haftaki konuğu Sancaktepe Belediye Başkanı Avukat Şeyma Döğücü oldu.

Osmanlı’dan Cumhuriyet tarihine yerel ve ulusal yönetimin mihenk taşı kadınlar her alanda olduğu gibi siyasette de önemli rol alıyor. İstanbul’da 39 ilçenin tek kadın belediye başkanı olan Şeyma Döğücü, Sancaktepe’ye adeta derin bir nefes aldırıyor. Deyim yerindeyse Sancaktepe’de hanımeli rüzgarı esiyor.

Yaşanılabilir temiz, sağlıklı, yeşil alanları ve eğitim olanakların en güçlü hale getirildiği bir ilçe olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyleyen Sancaktepe Belediye Başkanı Avukat Şeyma Döğücü: “İstanbul’da şu anda 39 ilçede tek kadın belediye başkanı olarak görev yapıyorum. Türkiye’nin genel siyasetin belediye başkanı sanki kadının yapamayacağı erkeklerin mesleğiymiş gibi görünmekle beraber son yıllarda kadınlarımızın belediye meclis üyeliklerinde, yerel yönetimlerde sayılarının artmasıyla kadınların aslında yerel yönetimlerde ne kadar başarılı çalışmalar yapacağım da hissetmeye başladık. Ve çok şükür biz 31 Mart seçimlerinde Sancaktepe’deki vatandaşlarımız bir kadına şehri emanet etti, şehreminimiz bir kadın olsun diye bir karar verdiler. Tabi bu büyük bir sorumluluk şu anda tek kadın belediye başkanı olarak kadınları temsil ediyor olmamdan kaynaklı, ilçede çalışmalarımız kadın şefkatini, kadın merhametini ortaya koyacak şekilde düzenlemeye çalışıyorum. Tabi bunların içine de kendi hemcinslerimle güçlü bir nesil yetiştiren kadınları önceleyerek ve akabinde de gençlerle ciddi anlamda iletişim kurup onları istedikleri hizmeti sunma anlamında da gerekli gayreti gösteriyoruz. Ben bundan çok mutluyum ama bu mutluluk karşılıklı gençlerle ne zaman bir araya gelsek gerçekten aramızdaki muhabbet bambaşka farklı oluyor. Ben onlardan çok şey öğreniyorum, gençlerimizin harika fikirler var, harika projeleri var”

“’BAŞKAN SENSİN’ PROGRAMINA GENÇLER OLDUKÇA İLGİLİ”

İlçedeki gençlere hizmeti ve belediyeciliği birebir görmeleri için, yerinde makamını bir günlüğüne gençlerle ayrı ayrı paylaştığını söyleyen Başkan Döğücü, ‘Başkan Sensin’ programına gençlerin oldukça ilgi gösterdiklerini söyledi;

“Mesela bizim bir gençlerle yürüttüğümüz ‘Başkan Sensin’ projemiz var. Bu projeyle evet çok ödül de aldık. Üniversite ve lise öğrencilerini ikili gruplar halinde, 30 tane öğrencimize 30 ayrı belediye çalışanıyla buluşturuyoruz. Bunun içinde başkan, başkan yardımcıları ve müdürler olmak üzere etkin görevlerde bulunan kişilerin yani her gün birinin yanında bulunmalarını sağlıyor ve bütün gün onunla vakit geçirip, nasıl işleyiş içerisinde olduğumuzu görmelerini sağlıyoruz. Şunu söylüyorlar biz bu işi çok daha kolay eleştiriyorduk ama artık biraz daha dikkatli eleştireceğiz. Gerçekten bu işleri yapmak zormuş diyorlar.” Kaynak: Ayşe Gültekin / Akşam Tv

 

selyus