Ana Sayfa YEREL YÖNETİMLER 11 Haziran 2024

CHP, İBB Meclisinde Cumhur İttifakı’nın verdiği ‘Gazze ile kardeş şehir olalım’ teklifini reddetti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde, AK Parti, MHP ve BBP gruplarının verdiği “Gazze ile kardeş şehir olunması” teklifi, CHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Haziran ayı birinci oturumu gerçekleşti.

İBB Saraçhane binasında gerçekleşen meclis toplantısında söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Avukat Murat Türkyılmaz, İsrail’in zulmü altında olan Gazze ile kardeş şehir olunması için AK Parti, MHP ve BBP Grup Başkanvekilleri imzalı gündem maddesi teklifini okudu.

“KARDEŞİM, GAZZE BURADAYIZ. ZEYTİNE VE İNCİRE YEMİN OLSUN Kİ SUSMAYACAĞIZ, VAZGEÇMEYECEĞİZ VE ASLA SENİ TERK ETMEYECEĞİZ”

Filistin’in herkesin önünde duran bir sınav kağıdı olduğunu, tarihin, çocukların ve Allah’ın bu konuda kendilerine hesap soracağını dile getiren ve Belediyeler için, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7. Maddesi’nde yer alan sorumlulukları hatırlatan Grup Sözcüsü Türkyılmaz, şunları kaydetti:

“Hep birlikte, ‘Ey Gazze buradayız ve İstanbul’dan sana kardeşim demek istiyoruz. Kardeşim, Gazze buradayız. Zeytine ve incire yemin olsun ki susmayacağız, vazgeçmeyeceğiz ve asla seni terk etmeyeceğiz.’ Filistin’in yiğit evlatlarını ve direnişlerini yürekten selamlıyoruz. Zaten kardeşimiz olan Gazze’yi resmi olarak İstanbul’a kardeş olarak ilan etmeyi teklif ediyoruz. Gazze Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında kardeş şehir kurulması ve teklifimizin gündeme eklenerek Hukuk, AB ve Dış İlişkiler Komisyonlarına ortak havale edilmesini arz ederiz.”

CHP TEKLİFE RET VERDİ

“Filistin halkının, dünyanın neresinde bir mazlum varsa onun yanında olan bir siyasi hareketin yönettiği belediyeye yönelik böyle bir teklif getireceğiniz zaman en azından bir sorarsınız.” diyen CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan, öncesinde kendileriyle görüşme yapmadıklarını bahane ederek teklife ret vereceklerini belirtti.

“TEKLİF, AK PARTİ’DEN GELDİ DİYE REDDETMENİZİ SİZE YAKIŞMIYOR”

Tekrar söz alan AKP sözcüsü Türkyılmaz, “Filistin meselesine CHP’nin sahip çıkacağını düşündüğümüz için müzakereye gerek görmedik. Teklif, AK Parti’den geldi diye reddetmenizi size yakışmıyor” dedi. Kardeş şehirlik teklifi, CHP grubunun oyları ile reddedildi. Kaynak: haberler.com

selyus