Fikirtepe’nin sorunu çözülüyor

Fikirtepe’nin sorunu çözülüyor

Türkiye’de kentsel dönüşüm denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Fikirtepe projesine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum el atarak yıllar sonra düğümler çözülüyor.

Fikirtepe’de 2011 yılında başlatılan kentsel dönüşümde bazı projeler tamamlanırken, bazı inşaat firmaları projeleri durdurmuş ve yüzlerce aile mağdur olmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuya el atarak projelerin TOKİ ve Emlak Konut işbirliğiyle devam edeceği sözünü vermişti. Bunun üzerine çalışmalara başlayan bakanlık, mahallede dönüşüm ofisi kurdu. Kadıköy Belediyesi dönüşüm ile ilgili yakından ilgilendiğini belirterek, her türlü destek vereceklerini açıkladı.

Fikirtepe Mahallesi Muhtarı Halil Erdoğan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Büyükşehir Belediyesinin, Kadıköy Belediyesi’nin, kimin en ufak faydası varsa biz hepsine teşekkür ediyoruz. Çünkü sorun Fikirtepe’nin, Dumlupınar’ın, Eğitim Mahallesi’nin sorunuydu. İnanın insanlar çok sıkıntı çekiyordu. Bu imarla ilgili Şehircilik Bakanlığımıza” dedi.

Kentsel dönüşüm mağduru Hasan Bakıcı, “Açıklamalar güzel ,burası 2011 yılında başladı. Kanayan bir yaraydı. Bu girişimlerden sonra inşallah sesimizi duyup düzeltirler. Bu yaraya onların da el uzatmalarını diliyoruz. Çok teşekkür ediyoruz tabii ki katkılarından dolayı. Hem belediye başkanımıza hem de Bakan Kurum’a çok çok teşekkürler”

“HEPSİ ÇOK MEMNUN, HEPSİ SEVİNÇ İÇERİSİNDELER”

Müjdenin sevindirici olduğunu söyleyen Yeni Fikir-Der Başkan Yardımcısı Menderes Yavuz, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın bir an önce buraya müdahale etmiş olması çok sevindirici oldu. Bütün halk için bu sevindirici oldu. Bununla ilgili toplantıyı da bakanımız aynen açıkladığı gibi olacak” ifadelerini kullandı.

‘FİKİRTEPE İÇİN HAZIRIZ’

Konu hakkında bilgi veren Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Burada Kadıköy Belediyesi’nin bir yetkisi yoktu, tüm yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığındaydı. Sayın bakanımızla 30 Haziran’da Ankara’da görüştüm. Burayı anlattım. Sorunun çözülmesi gerektiğini, insanların, yurttaşlarımızın, Kadıköylü komşularımın mağdur olduğunu dile getirdim. O da çok sıcak davrandı ve sorununun çözümü için çalışmalara başladık. Hemen ertesi günü çalışmaya başladık. Ankara’dan bürokratlar belediyeye geldiler, belediyede bir toplantı yaptık. Neyi nasıl yapabiliriz, nasıl hızlı yapabiliriz? Bundan yaklaşık 10 gün önce de Çevre ve Şehircilik Bakanımız Fikirtepe’de Kadıköy’de yaptığı toplantıda bakanlığın yarım kalmış tüm projeleri devralacağı sözünü verdi” şeklinde konuştu.

selyus