Ana Sayfa YEREL YÖNETİMLER 18 Şubat 2022

İBB Başkan Ekrem İmamoğlu, “Son 1 yılda İSKİ kuruluşunun maliyeti yüzde 120 arttı”

İSKİ Genel Müdürlüğü’nde su faturalarıyla ilgili konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sadece son 1 yılda İSKİ kuruluşunun maliyeti yüzde 120 arttı” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hem artan su faturalarıyla ilgili hem de gündeme dair İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü’nde açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, “İSKİ, İstanbul’un en hayati kurumlarından biridir” dedi.

İSKİ Genel Müdürlüğü’nde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sadece son 1 yılda, İstanbul’umuza su temin eden İSKİ kuruluşumuzun maliyetleri yüzde 120 arttı. Kaçınılmaz olarak bu durum üzerine, İSKİ Genel Kurulu’na zam teklifimizi getirdik. Ne dedik? 10 metreküpe kadar kullanıcılara, yani dar gelirlilerde artış yüzde 50 olsun.

11-20 metreküp kullananlar için yüzde 69 olsun. Aşırı su tüketenler için de yüzde 80 artış yapalım. Arkadaşlarım, bu zamma neden ihtiyaç olduğunu da İSKİ’nin tüm gelir ve gider kalemleri ile AK Parti Grup Başkanvekiline anlattı” açıklamasında bulundu.

“BİZİM BELEDİYELER, SİZİN BELEDİYELER. BÖYLE BİR KAVRAM ZATEN OLMAZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediyeler KDV oranında indirim yapsın” ifadelerine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan yanıt geldi: “KDV’den bahsediliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bize KDV üzerinden mesaj veriyor. Ben çok üzüntü duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘İstanbul sevdam’ diyorsanız İstanbul’a böyle sevda olmaz. Bizim belediyeler, sizin belediyeler. Böyle bir kavram zaten olmaz”

Konuşmasına devam eden Başkan İmamoğlu, “İSKİ köklü bir kurum korunmalı, siyasetin üstünde tutulmalı. İstanbul’umuza karşı oynanan kötülük dolu bir oyunu, sizlerle paylaşmak için karşınızdayım.

2 yıldır sabırla, ortak masalar kurarak, defalarca yüz yüze konuşarak, tüm hesapları siyasi parti ayrımı yapmaksızın büyük bir gayretle paylaştık.

İSKİ’nin hassas durumunu İBB Meclisi’ndeki tüm gruplar ve başkan vekilleriyle paylaştım. 10 milyar 300 milyonluk bütçeyi kasımda yaptık, bugün 14 milyar 900 milyona çıktı.

Bu bütçe üzerinden su tarifesi belirleyelim diye aktardım. Karşımda 3 samimi yüz gördüm, yaparız dediler. Yüzde 40 üzerinde bütçede artış oldu.

İSKİ’nin konuştuğu maliyetler bir sonuç” diyen İmamoğlu 2019’dan beri elektriğe hükümetin yüzde 300’e yakın zam yaptığını, kurumun en büyük giderinin elektrik olduğunu, doğalgazda artışın yüzde 100’den fazla olduğunu belirtti.

İmamoğlu “Geçen yıl bugün 7,5 lira olan dolar bugün 13,5 lira. İstanbul’un suyunu sağlıklı hale getirmek için kullandığımız kimyasallar dövizle alınıyor ve muazzam zamlar gelmiş. Sonuçta; sadece son 1 yılda, İstanbul’umuza su temin eden İSKİ kuruluşumuzun maliyetleri yüzde 120 artmış” diye konuştu.

“YÜZDE 179 ZAM RAKAMLARI DA DOĞRU DEĞİL, YALAN”

Kaçınılmaz olarak bu durum üzerine İSKİ Genel Kurulu’na yeni bir su tarifesi getirdiklerini belirten İmamoğlu “Ne dedik? 10 metreküpe kadar kullanıcılara, yani dar gelirlilerde artış yüzde 50 olsun. Bu rakam da zararımıza ama dar gelirlinin yanında olalım dedik. 11-20 metreküp kullananlar için yüzde 69 olsun. Aşırı su tüketenler için de yüzde 80 artış yapalım. Arkadaşlarım, bu zamma neden ihtiyaç olduğunu da İSKİ’nin tüm gelir ve gider kalemleri ile AK Parti Grup Başkanvekiline tane tane sade şekilde anlattı. Yani herkes, neyin ne olduğuna son derece vakıf.  Muhalefetin iddia ettiği yüzde 179 zam rakamları da doğru değil. Üzülüyorum bu sözlere. İlkokul 2’inci 3’üncü sınıfta anlatılıyor yüzde hesabı. Bu rakamı nasıl buldu anlamış değilim. Bu rakam yalan” dedi.

“İSKİ, İSTANBUL’UN EN HAYATİ KURUMLARINDAN BİRİ”

İSKİ’nin öneminden bahseden İmamoğlu, “İSKİ, İstanbul’da yaşanan ve kentimize hiç yakışmayan sel baskınlarına, yaptığı milyarlarca liralık yatırımlarla son verdi. İstanbul’da, bizden önce, onlarca insanımız maalesef sel baskınlarında hayatını kaybetti. Millet, canını kurtarmak için Üsküdar’ın merkezinden yüzerek kaçıyordu. Bakın; geçtiğimiz günlerde, İstanbul’a 1 yılda yağan yağmurun 10’da 1’i sadece bir günde yağdı. Hiç sel baskını gördünüz mü? İşte İSKİ, bu yüzden İstanbul’un en hayati kurumlarından biridir. İSKİ maliyetinin altında su temini yapamaz” ifadelerine yer verdi.

“RET OYU VEREREK İSKİ’Yİ ZARARA SOKANLARDAN RÜC EDİLECEK”

İmamoğlu şu önemli açıklamayı yaptı:

Ama gel gör ki; büyükşehir belediyeleri arasında su maliyeti en yüksek olup, en ucuza su satan İSKİ kurumumuza, artış layık görülmedi.

Körleşmiş bir AK Parti grubu var karşımızda. Sözüm ona bir teklif sunuyorlar, ‘Ya bizim yüzde 25’lik zam talebimizi kabul edersiniz, ya da hiç zam vermeyiz’ tehdidi yapıldı. İstanbul tarihi böyle cahil adam görmemiştir.

Tehditlere pabuç bırakmak adetimiz değil. İBB Meclisi’nde, aradan geçen zamana rağmen, İstanbul’u kaybetme öfkesi yüzünden, vicdanını kara bulut kaplamış İSKİ’yi organize kötülükle batırmaya çalışan arkadaşlara bir haberim var. Yaptığınız suçtur. Çünkü yasaya göre, İSKİ maliyeti altında su temini yapamaz.

Sizin öfkeniz yüzünden milyarlarca lira zarara girecek olan İSKİ, emin olun çok kısa vadede bu zararı bu karar oy veren yani revize bütçeye yeni tarifeye ret oyu veren her üyeden rücu ettirilecek.

Mahkemelerde hukuk önünde İstanbul’a verdiğiniz zararın faturasını göreceksiniz. İnanın çok kısa vadede olacak bu. Şimdiden düşünün gelecek günleri.

Vicdanı ile oy vermediğini düşündüğüm AK Partili ve MHP’li üyeler olduğunu da biliyorum. Kendisini yönlendiren şahıs ya da şahısların yanlış yaptırdıklarını görüyor, hissediyorum.

Onları düşünmeye davet ediyorum. Bu arada, kuşkusuz artışların vebali İSKİ’de ya da İBB’de değildir. Bir ülkede, herhangi bir şeyin fiyatı çok artıyorsa, bunun sorumlusu, ekonomiyi yöneten hükümettir.

Türkiye’yi bu ekonomik buhrana sokanların, İstanbul’daki ucuz kahramanlık girişimlerine en güzel yanıtı, günü gelince yine sizler vereceksiniz.

selyus