İBB’den Çekmeköy’e Köy Konakları

İBB’den Çekmeköy’e Köy Konakları

Büyükşehir kanunu ile mahalle statüsüne kavuşan eski köylerde, Köy Konağı mimarisi ile tasarlanan kültür merkezleri çalışmaları başladı. Merkezlerin içinde Kütüphane, eğitim alanı, etkinlik salonları yer alacak.

Çekmeköy’ün eskiden köy olan, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile mahalle statüsüne kavuşan; Sırapınar, Reşadiye, Koçullu ve Hüseyinli’de Köy Konakları yapılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sırapınar Mahallesi’nde yapımına başlanan projeler, Reşadiye, Koçullu ve Hüseyinli’de de yapılacak.

Anadolu Mimarisi ile tasarlanan yapının iki kattan oluşuyor. Köy konağının birinci katında; muhtarlık, ihtiyar heyeti odası, kütüphane, yetişkinlerin mesleki eğitimleri ve öğrencilerin ders desteği alabileceği eğitim alanları yer alırken; ikinci katında toplantı ve etkinliklerin yapılacağı çok amaçlı salon ve kulis odaları bulunuyor. 1.1129 m2’lik yeşil alanı bulunan köy konağının dış mekanı da mahalle halkının misafir edecek şekilde düzenleniyor.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz,” İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçemize kazandırılan bu yatırımda 7’den 70’e her yaştan mahalle halkına hizmet edecek. Sırapınar’daki çalışma bitmek üzere, diğer 3 mahallemiz için de çalışmalar yakında başlayacak” dedi.

selyus