Ana Sayfa YEREL YÖNETİMLER 25 Eylül 2017

Mevlüt Uysal en güçlü isim olarak öne çıktı

Kadir Topbaş’tan boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi için 28 Eylül Perşembe günü mecliste yapılacak seçimde başkan adayı için Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın adı ön plana çıktı.

Kadir Topbaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığından istifa etmesinin ardından başkanlık seçimi ve olası adaylara ilişkin değerlendirmeler sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde 28 Eylül Perşembe günü gerçekleşecek olan başkanlık seçiminde, yapılan ilk değerlendirmelerde Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın adı ön plana çıktı. Nihai kararın istişare ve değerlendirmelerin ardından alınacağı da kaydedildi.

MEVLÜT UYSAL KİMDİR?

1966 yılında Antalya’nın Alanya ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite yıllarından itibaren ülke ve toplum sorunları ile yakından ilgilendi. Siyasi ve sosyal çalışmaların içerisinde aktif olarak bulundu. Okulu bitirdikten sonra başladığı serbest avukatlık mesleğini icra ederken, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AK Parti’nin kurulması ile Küçükçekmece İlçe Teşkilatı Kurucu Başkanı oldu.

2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir’in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde Başakşehir Belediye Başkanı Adayı olan Uysal, 127 bin 482 seçmenden, oy kullanan 103 bin 111’inin 39 bin 072’sinin oyunu almayı başardı.

2014 Yerel Seçimlerde AK Parti adayı olarak ikinci kez seçime giren Uysal, sandığa giden 190 bin 906 seçmenden 92 bin 559 seçmenin oyunu alarak ikinci kez Başakşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.
Yeni kurulan ilçede 9 yılda büyük projelere imza atan Mevlüt Uysal, Kadir Topbaş’ın istifasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterildi.
İBB Belediye Meclisinde yapılacak oylamanın ardından Topbaş’ın yerine görevi devralması bekleniyor. Mevlüt Uysal evli ve dört çocuk babasıdır.

selyus