Ana Sayfa HUKUK, YEREL YÖNETİMLER 24 Kasım 2021

Tanju Özcan artık çizmeyi aştı!

Bolu Belediye Meclisi’nin şehirdeki yabancılara suyun dolarla satılması ve nikah işlemlerinde 100 bin lira ödeme talep edilmesi kararının ardından Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu (TİHEK), ‘ayrımcılık yasağını’ ihlalden resen inceleme başlattı. Bu kararların arkasında olan ve altına imza atan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, insanlık dışı davranışıyla eşitlik ilkesini ihlal ederek çizmeyi aştı!

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Bolu Belediye Meclisi’nde dün alınan skandal kararlar hakkında inceleme başlattı. TİHEK tarafından yapılan açıklamada, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, belediyede kıyılacak nikahlarda yabancı uyruklu ve ilk evliliğini sonlandırarak yeniden evlenmek isteyen kişiler açısından yeni ücret tarifelerine ve yine yabancı uyruklu kişiler için su faturası ve katı atık vergisi başta olmak üzere bazı ücretlere 10 kat zam yapılacağını belirttiği hatırlatıldı.

YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Söz konusu açıklamaların, misyonu insan haklarını korumak ve geliştirmek, ayrımcılığı önlemek ve kişilerin eşit muamele görmesini sağlamak olan Kurum tarafından yakından takip edildiği vurgulanan açıklamada, dün Belediye Meclisinde yabancılara uygulanan su ücret tarifesinin dolar kuru üzerinden uygulanması ve yabancı uyruklu kişilerin nikah ücretlerinin 100 bin lira olması yönünde oy çokluğuyla karar alındığı aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nun 9’uncu maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre, ‘ayrımcılık yasağı ihlalleri’ni resen veya başvuru üzerine incelemek, araştırmak, karara bağlamak ve sonuçlarını takip etmek Kurumun görevleri arasında sayılmaktadır. Aynı Kanunun 5’inci maddesi uyarınca ‘kamusal ve özel alanda hizmet sunan gerçek ve tüzel kişilerin yürüttükleri faaliyetler bakımından bu hizmetlerden yararlanmakta olan veya yararlanmak üzere başvurmuş olan kişiler aleyhine ayrımcılık yapılması’ yasaklanmış olup Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulunun 23 Kasım 2021 tarihli kararı uyarınca Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında resen inceleme başlatılmıştır.” Türkiye gazetesi

selyus