Ana Sayfa FUTBOL 24 Haziran 2024

Cenk Tosun, “Hoca bizi oynatmadığı için Semih de bende üzgünüz”

Semih’de oynamadığı için benim gibi üzgün diyen Cenk Tosun, “Mental ve fizik olarak iyi durumdayım. İdmanlarda da iyi çalışıyorum. İyi besleniyorum. Oynamaya da hazırım. Burada daha deneyimli futbolcular arasında görülüyorum. Oynamadığım için üzgünüm ama başımızda bir hoca var, kararları veren. Hepimiz ona saygı duymak zorundayız. Hepimiz bir ortak değer için buradayız. Biz kazanınca bütün Türkiye kazanacak. Biz sadece kendimizi değil, bayrağı temsil ediyoruz.”

A Millî Takımımızda kaptan Hakan Çalhanoğlu ve millî futbolcularımız Cenk Tosun ile İsmail Yüksek, Ay-Yıldızlılarımızın çalışmalarını sürdürdüğü Barsinghausen’deki kamp merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

HAKAN ÇALHANOĞLU: “BİZ HEP ZORU BAŞARDIK, BUNA ALIŞIĞIZ, YENİ BİR ŞEY DEĞİL”

“Burada beraber başladık, beraber bitireceğiz. Dünkü maçtan sonra her şey daha zor oluyor. Ama dünyanın sonu değil.” diyerek konuşmasına başlayan Hakan Çalhanoğlu, “Başından bu yana gruptan çıkma hedefimiz vardı. Hala da bu hedefimiz var. İstediğimiz sonucu alamadık ama her şey bitmedi. Önümüzde Çekya maçı var. Galibiyet ya da beraberlik yetiyor. Bizim takım buna inanıyor. Maçta istemediğimiz şeyler oldu. Şanssızlıklar oldu. Futbolda olan şeyler. Futbolda hem kazanıyor hem de kaybediyorsun. Önemli olan takımın hala inanması. Biz dünkü maçı aramızda konuştuk. Önümüze bakacağız ki bakmak zorundayız. Fazla günümüz yok. Çekya maçına odaklanıp, inşallah grup etabını geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“OYUNDAN KOPMAMAK, DÜŞMEMEK GEREKİYOR”

Hakan Çalhanoğlu, kendisi hakkında yapılan eleştirilerin hatırlatılması üzerine ise şunları kaydetti: “Futbolda olan şeyler bunlar. İster istemez eleştiriler gelecek. Ben performansımdan memnunum. Inter’de yaptıklarımı burada da yapıyorum. Hocanın isteklerini karşılamaya çalışıyorum. Konu aslında ben değilim, millî takım. Biz burada ay-yıldız için savaşıyor, gayret gösteriyor, çabalıyoruz. En çok eleştiriyi ben alıyorum. Ben bunları dinlemiyorum, dinlemiş olsam buralara kadar gelemezdim. Millî takıma konsantreyim. Kendime iyi bakıyorum. İstatistiklere girmek istemiyorum. Bir tarafta millî takım analiz yaparken bir taraftan da Inter analiz yapıyor. Sahada çok koşan, mücadele eden ama istediği sonuçları alamayan bir Hakan var. İnsan bazen ister istemez duygusal oluyor. Ben her zaman takım arkadaşlarımın iyi olmasını istiyorum. Hocanın kararı oynatır, oynatmaz. Oynarsam mücadelemi veririm, oynamazsam da takım için buradayım. Eleştiri her zaman olacak. Türkiye’de gelen eleştiri ile Almanya ya da İtalya’da karşılaşmadım. Ben 30 yaşına kolay kolay gelmedim. Hep kendime bakarak, iyi beslenerek performansımı en iyi şekilde sergilemeye çalıştım ve çaba gösterdim.”

Kadrodaki her futbolcunun 3-4 günde bir maç yapmaya alışık olmadığını aktaran deneyimli futbolcu, “Geriye düştükten sonra bazen kopmalar olabiliyor. Bunun farkındayız. İster istemez oluyor futbolda. Geliştirmemiz gereken bir konu. Oyundan kopmamak, düşmemek gerekiyor. 1-0 ya da 2-0’ken devam etmemiz gerekiyor. Daha güçlü olmamız gerekiyor. Takımda ilk kez oynayan oyuncular da var. Daha çok gelişecekler. Biz gereken analizleri yaptık. Bu konuda çok üstüne koymamız gerekiyor.” diye konuştu.

“BURADA BEN DİYE BİR ŞEY YOK, BİZ BERABER KAZANIR, BERABER KAYBEDERİZ”

Portekiz maçını da değerlendiren Hakan Çalhanoğlu, “Türkler olarak biz genelde duygusal insanlarız. Portekiz, güçlü bir takım. Kaliteli bir kadroya sahipler. İspanya ve Almanya gibi takımlar favori. Portekiz’i yenebilir miydik, yenebilirdik. Geride olduğumuz zaman oyundan düşüyoruz, konsantrasyonumuz bozuluyor. Bunu geliştirmemiz gerekiyor. Bazen statta bile birbirimizi duyamıyoruz. Samet ile Altay’ın olayı oldu. Biz saha içinde konuşuyoruz ama duyulmuyor. Bu şanssızlık olabilir. Önemli olan bunu ayağa kaldırmak. Burada ben diye bir şey yok, biz. Beraber kazanır, beraber kaybederiz. Yolun sonu değil. Çekya maçı zor olacak. Hazırlık maçında onları yendik, şimdi farklı bir takımla sahaya çıkacaklar. İnanıyorum ki gol yollarında devam edeceğiz inşallah.” şeklinde görüş belirtti.

“HOCANIN DEDİKLERİNE AYAK UYDURMAMIZ GEREKİYOR”

Hakan Çalhanoğlu, Çekya maçıyla ilgili gelen soru üzerine ise, “Kazanınca her şey daha kolay. Kaybedince karakter meselesine giriyor. Bizler her zaman sizlere saygı duyuyoruz. Hocanın aklında bir stratejisi vardır. Nasıl çıkacağız, nasıl oynayacağız, bunu ben söyleyemem. Diri, güçlü bir Çekya gördüm, Portekiz maçında da iyi oynadılar. Ben oyuncu olarak fazla bir şey söylemem. Hocanın dediklerine ayak uydurmamız gerekiyor. Biz görevimizi yapacağız. Cenk ile yıllardır formayı paylaştım. Oynamasını tabii ki isterim ama hocanın kararına saygı duymamız gerekiyor. Bu, sadece Montella için geçerli değil, her hoca için geçerli. Ben 6 numarada olduğum için ona biraz uzak olmuş olurum. Onun koşularını biliyorum. Ceza sahası içinde Türkiye’deki en tehlikeli oyuncu. Sonuç hocaya kalıyor. Kararı hoca veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“HOCA HER OYUNCUYLA GÖRÜŞÜP, DEĞERLENDİRİYOR”

Hakan Çalhanoğlu, “Stadyumda 30. dakikadan itibaren Arda Güler tezahüratları yapılmaya başlandı. Bu sizi nasıl etkiliyor?” sorusuna, “Arda bizim için çok değerli. Herkes çok değerli. Bazen siz idmanlarda ne olduğunu, takım içinde ne olduğunu, Arda’nın sakatlığını bilmiyorsunuz. Bu konuda hocayı korumam lazım. Arda kasığından sakatlık geçirdi. O yüzden oynamadı. Yoksa oynayacaktı. Konuşarak o kararı verdiler. 20 dakika için hazırlandı Arda. Hoca bunu dışarıya yansıtmadı. Hep takımın içinde kalan bir şey. Herkes Arda’ya değer veriyor. Dediğim gibi bilmediğiniz çok şey var. Bazı oyuncular 2-3 günde bir oynamaya alışkın değil. Dinlenmeleri lazım. Hoca her oyuncuyla görüşüp, değerlendiriyor. Fiziksel anlamda 2-3 günde bir oynamak yoğun.” cevabını verdi.

“BİZİM AMACIMIZ ÜLKEMİZİN MUTLULUĞU”

“Biz hep zoru başardık. Deplasmanda Hırvatistan’ı yendik, lider çıktık.” diyen Hakan Çalhanoğlu, “İzlanda maçında Selçuk ağabey attı. Biz buna alışığız, yeni bir şey değil. Bunu başaracağımıza inanıyorum ve güveniyorum. Umuyorum ki taraftarımız aynı desteği verir. Biz sadece taraftarımızı değil, sizleri de mutlu etmek istiyoruz. Herkes başarı görmek istiyor. Biz de bunun için çalışıyoruz. Bizim amacımız da ülkemizin mutluluğu. Daha iyi takım olarak sahaya çıkıp, kazanırız inşallah. Kazandığımızda herkes bizi gökyüzüne kadar çıkarıyor. Kaybettiğimizde de aşırı eleştiri alıyoruz. Bazı oyuncular bunlarla karşılaşamıyor. Özellikle Cenk ile ben bu konuda tecrübeliyiz. İsmail henüz yeni ama o da tecrübeli. Daha güçlü olmamız gerekiyor. Kulak asmayacağız.” şeklinde konuştu.

“YAPTIĞIMIZ ŞEYLERİN HEPSİNİ İDMANDA ÇALIŞIYORUZ”

Hakan Çalhanoğlu, 10 numaralı formayı giydiğini ama 6 numarada görev yaptığını kaydederek, “Bunu anlatmak kolay olmaz. Görmemezlikten gelen var. Bunu açıklamak zor. Ben iki maçta da hem hücum hem de daha fazla defansta yardım ettim. Dün bütün ikili mücadeleleri kazandım. Burada yaptıklarımı Inter’de de yapıyorum. Orası daha rahat geliyor. Yıllardır orada oynuyorum. Burada bazen zaman istiyor. Aynı takım arkadaşlarınla oynamadığın için bazen farklı oluyor. Olumlu ya da olumsuz, istedikleri gibi görüyorlar. 6 numaraya geçtim. Toptan kaçmıyorum, sorumluluk alıyorum, top almaya çalışıyorum. Eleştiri geliyor, özellikle eski millî futbolculardan geliyor. Ben onları Allah’a havale ediyorum. Ben kendime bakıyorum.” ifadelerini kullandı.

İsmail Yüksek’in de takım için önemli bir oyuncu olduğunu belirten Hakan, “Daha çok İsmail ile beraber oynadım. İsmail’in sakatlığı vardı. Takım için önemli olduğunu herkes biliyor. Her zaman oyuncu değişikliği olabiliyor. Farklı oluyor her şey. Herkesin kendine göre bir oyun karakteri var. Ayak uydurmam gerekiyor. Yaptığımız şeylerin hepsini idmanda çalışıyoruz. Her şey gösteriyor. Bunu bazen sahada uygulayamıyoruz. Bazen arada soru işaretleri oluyor. Onu yaparsak takım anlamında da daha iyi oluruz.” değerlendirmesinde bulundu.

CENK TOSUN: “NEYİMİZ VAR, NEYİMİZ YOK ORTAYA KOYUP, ÇEKYA MAÇINDA İNŞALLAH GALİP GELİRİZ”

A Millî Takımımızın deneyimli oyuncularından Cenk Tosun, görev verilmesi halinde forma giymeye hazır olduğunu söyledi.

Mental ve fizik olarak iyi durumda olduğunu belirten Cenk Tosun, “İdmanlarda da iyi çalışıyorum. İyi besleniyorum. Oynamaya da hazırım. Burada daha deneyimli futbolcular arasında görülüyorum. Oynamadığım için üzgünüm ama başımızda bir hoca var, kararları veren. Hepimiz ona saygı duymak zorundayız. Hepimiz bir ortak değer için buradayız. Biz kazanınca bütün Türkiye kazanacak. Biz sadece kendimizi değil, bayrağı temsil ediyoruz. Hocanın kararlarına saygı duyuyorum ama oynamaya hazırım ve oynamak da istiyorum. Dün çok geç saatte geldik. Hoca ile konuşma fırsatım olmadı. Ama hocanın benim hakkımda olan düşüncelerini zaten çok biliyorum. Turnuva başında da benimle bunları paylaştı. Oynamayan bir futbolcu mutsuz olur. Hepimiz bu takma bir şeyler katmak için buradayız. Takıma faydalı olmak, ülkeme bir şeyler kazandırmak istiyorum. Oynamayan her futbolcu mutsuz olur. Hocanın benim hakkımdaki düşüncelerini bildiğim için konuşma talebinde bulunmadım.” ifadelerini kullandı.

“BURADA OLMAKTAN ÇOK GURUR DUYUYORUM”

Cenk Tosun, “Gürcistan ve Portekiz maçlarında oyuna girmeyi bekliyor muydun?” sorusuna, “Oyuna girmeyi istiyordum, bekledim de hem ilk hem ikinci maçta. Ama dediğim gibi başımızda bir hoca var. Patronumuz o. Onun kafasında neler geçiyor, hangi taktikler, düşünceler var onu bilemediğimiz için böyle bir karar aldı hoca. Saygı duymamız gerekiyor. Burada çok güzel bir arkadaşlık var. 2011’den beri millî takıma geliyorum. 13 senedir millî takımda oynuyorum. Çok millî oyuncu ile birlikte oynadım, çok hoca ile çalıştım ama en güzel arkadaşlık grubu bu takımda var. Hem saha içinde hem saha dışında çok iyi anlaşıyoruz. Onu herkes bilsin. Burada olmaktan çok gurur duyuyorum. 33 yaşındayım. Hala iyi, fit ve oynamaya hazır olduğumu düşünüyorum. Ama başımızda hoca var. Ona saygısızlık asla etmem. Onun kararı neyse odur.” cevabını verdi.

“TURNUVA UZUN, NİYE UZUN DİYORUM, ÇÜNKÜ GRUPTAN ÇIKACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Cenk Tosun, “Montella, neden oynatmadığı hakkında seninle konuştu mu?” sorusunu, “Hoca futbolun içinden geldiği için bizim dilimizden anlıyor. Bize hoca gibi değil de arkadaş gibi davranıyor. Sadece 11’de ya da oynattığı kişileri değil, herkesi mutlu etmeye, herkese güler yüzlü olmaya çalışıyor. Ama neden oynatmadığına dair benimle konuşmadı. Düşüncelerini bilmediğim için maçlarla alakalı taktik gereği olduğunu düşünüyorum. Oynamayan her arkadaşım da benim gibi düşünür. Oynamayan her oyuncu üzülüyordur eminim. Bertuğ ile çok konuşma fırsatım olmadı, Semih zaten yanlış anlaşılmasın ama benim evladım gibi. Hep beraber zaman geçiriyoruz. O da üzülüyor. Güzel bir sezon geçirdi. O da benim gibi düşünüyor. Hocanın kararlarına saygı duyuyor. Zamanını bekliyor, hepimizin zamanı gelecek. Turnuva uzun, niye uzun diyorum, çünkü gruptan çıkacağımıza inanıyorum.” şeklinde yanıtladı.

Cenk Tosun, karşılaşma sonunda Beşiktaş’tan eski takım arkadaşı Pepe ile konuşması hakkında ise “Maçtan sonra Pepe ile bir sohbetimiz oldu. Gerçekten çok sevdiğim ve saygı duyduğum bir kişilik. Maçta da zaten bunu herkese gösterdi. 41 yaşına rağmen sahanın en iyilerinden biriydi. Maçtan sonra futboldan fazla konuşmadık. Daha fazla ailesi, sözleşmesi gibi konuları konuştuk. Çok iyi ve çok değerli bir insan. Beşiktaş’ta da güzel işler yaptı. Ona başarılar diliyorum.” açıklamasını yaptı.

“BU BİRLİK VE BERABERLİĞİ KORUMAMIZ LAZIM”

“İlk 2 maçta muazzam atmosfer vardı. O yüzden gelen, gelmeyen, televizyon başında bizi destekleyen herkese teşekkür etmek istiyorum.” diyen Cenk Tosun, şöyle konuştu: “Bu birlik ve beraberliği korumamız lazım. Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası çok sık gelen şeyler değil. Turnuvaların böyle birleştirici güçleri vardır. Bizi desteklemeye devam etsinler. Evet, Gürcistan maçında çok güzel bir galibiyet aldık. Bizim insanımız sever, ‘Finalde rakibimiz kim olsun?’ demeyi. İkinci maçta mağlup olduktan sonra bizi yerden yere vurmayı da severler. Onu bir kenara bırakalım. Hepimiz şu üçüncü maça odaklanalım. Hep beraber birlik olalım. Başında da dedim, biz kazanınca siz de kazanacaksınız, bütün Türkiye kazanacak. Grupta hala pozisyonumuz iyi. Bu gruptan çıkmak, öncelikli hedefimizdi. Portekiz maçından dolayı övünecek durumda değiliz. Futbolda maalesef böyle şeyler var. Kötü bir gün geçirdik, belki başka bir gün de biz yenebilirdik Portekiz’i. İyi oynadığımız bir maç değildi. İlk maçta da bunun tersini yapabildiğimizi gösterdik. Biz Çekya maçının hazırlıklarına zaten çoktan başladık. O maçta neyimiz var, neyimiz yok ortaya koyup, o maçta inşallah galip geliriz. En kötü 1 puan alarak ikinci tura yükselmek istiyoruz.”

İSMAİL YÜKSEK: “ÇOK UMUTLUYUZ VE KENDİMİZE GÜVENİYORUZ, BUNU ÇEKYA MAÇINDA GÖRECEKSİNİZ”

A Millî Takımımızın orta saha oyuncularından İsmail Yüksek, çok zor bir sakatlıktan çıktığını ve yavaş yavaş oynamaya hazır hale geldiğini söyledi.

Sakatlığı nedeniyle uzun süre forma giyemediğini hatırlatan İsmail Yüksek, “Zor bir sakatlık atlattım, 60 gündür sahaya adımımı atmıyorum ama hocamızla maçtan önce ve geçen hafta konuştuğumuzda hocamız da beni yavaş yavaş sahaya atmak istediğini belirtti. Fizik olarak kendimi iyi hissediyorum, yavaş yavaş oynamaya başlayacağımı düşünüyorum, tabii ki son karar hocamızın. Buna saygı duymamız gerekiyor. Gruptan çıkma şansımız devam ediyor, çok umutluyuz ve kendimize güveniyoruz. Bunu Çekya maçında sahadaki mücadeleyle göreceksiniz.” ifadelerini kullandı.

“ÇEKYA MAÇINDA KİM OYNARSA OYNASIN AYNI MÜCADELEYİ GÖSTERECEKTİR”

Her maça çok iyi hazırlandığını aktaran İsmail Yüksek, “1-0 kazandığımız Hırvatistan maçı, benim için unutulmaz bir gündü, benim için çok farklı geçti. O maça nasıl hazırlandıysam Çekya maçına da aynı şeklide hazırlanacağım. O gün İsmail oynamazsa da kim oynarsa oynasın aynı mücadeleyi gösterecektir.” şeklinde konuştu.

İsmail Yüksek, “Fenerbahçe’de sakatlandığın ilk an ne düşündün?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “İlk aklıma gelen şey Avrupa Şampiyonası’nı kaçırabileceğimdi zaten. Ama sağ olsun millî takım hocamızın beni araması, Hamit ağabeyin beni araması ve hissettirdikleri destek, buraya gelmemde güç verdi. Daha çok tempo, daha çok çalışma gücü verdi, bugün çok şükür buradayım. Çok mutlu ve gururluyum. Aileme, Fenerbahçe’deki arkadaşlarıma ve bu sakatlığı atlatmamda doktorlarımıza çok teşekkür ederim. En başından bu yana bana destek verdiler. Kendimi iyi hissediyorum, ayağımı da iyi hissediyorum. Umarım böyle iyi gider.” Kaynak: TFF sitesi

İlginizi çekebilir

Turgay Şeren vefat etti

Turgay Şeren vefat etti

selyus