Ana Sayfa FUTBOL 7 Eylül 2019

Şenol Güneş, “Fatih hocanın ceza almasına üzülürüm”

Şenol Güneş, “Fatih hoca Türkiye’nin bir değeri, ceza almasını istemem, almasına üzülürüm. Hata yapmasını da istemem, yapıyorsa ceza alıyor zaten.”

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, yarın Andorra ile oynanacak 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu maçı öncesi milli futbolcu Zeki Çelik ile birlikte maçın oynanacağı Beşiktaş Park’ta bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına “Hedefimiz 2020 Avrupa Şampiyonası finallerini gitmek. Gücümüz de inancımız da var. Ortak hayallerimizi hayata geçirebilmek için el ele vermemiz gerekiyor. Sevgi ve cesaretin karşılığında hiçbir şey duramaz, bunlar da bizde var” sözleriyle başlayan Şenol Güneş,  şunları söyledi:

“Oyuncularımızın yeteneği, karakteri, taraftarın şu anki sinerjisi, yakınlığı, desteği bizi daha fazla olumlu düşünmeye itiyor. Umutlarımızı artırdığımızı düşünüyoruz, artık bunları mutluluğa çevirmenin sonucu olacağını bekliyoruz. İnşallah 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na gittiğimizde genç olan arkadaşlarımızın tecrübeleri daha da artar. Şu anda yarışın ortalarına geliyoruz. Andorra ile başlayan daha sonra Moldova, Arnavutluk, Fransa, İzlanda ve Andorra ile olan maçlarımızın yarınki maçlar itibarıyla yarısına gelmiş olacağız. Önümüzdeki her maçı kazanmak istiyoruz. Rakibin gücü ne olursa olsun rakibe saygı duyuyoruz, evet kağıt üzerinde favoriyiz. Andorra FIFA sıralamasında 136., ilginçtir Moldova daha geride görülüyor. Tek amacımız, rakibimiz kim olursa olsun 3 puan ile ayrılabilmek, güzel futbol oynamak. Yarın gelen taraftarlarımızın şenlik havasında olması. Biletler tükendi kapalı gişe oynuyoruz, bu sevindirici. 2020 Avrupa Şampiyonası’na katılacağız. Burada da bir mesaj vereceğiz, hem oyun hem de ambiyans olarak. Bu maçtaki güzel oyun, alacağımız sonuç, iki maçı kazandığımızda Ekim ayı iki maç sonra çok daha iyi yere geleceğimizi düşünüyoruz.”

EMRE BELEZOĞLU 100. MİLLİ MAÇINA ÇIKACAK

Emre Belözoğlu’nun yarın 100. milli maçına çıkacağını hatırlatan Güneş, “Onlara tabii ödül de veriliyor. Daha önce 100. milli maçını oynayan Arda da inşallah yakın bir zamanda ödülünü alır. 100’ler kulübüne girmek önemli. Oyuncularımızın 100 defa ve fazlasında hizmette bulunması teşekkürü hak ediyor. Rakibimizde Lima da 123. defa milli oldu. O da 39 yaşında. Yarın oynayacağımız rakip elinden geleni yapacak, biz de elimizden geleni yapacağız. Takım oyunu içerisinde oyuncularımızın bireysel yeteneklerine güveniyoruz. Rakip koşan, topa doğru savunmayı iyi yapan, agresifliğini kullanan bir takım. Grupta en fazla sarı kart gören takım” ifadelerini kullandı.

ANDORRA 85 BİN NÜFÜSLU BİR ÜLKE”

Yarınki rakip Andorra’yı da değerlendiren Şenol Güneş, “Antrenörlerine baktığımızda Alvarez genç bir teknik direktör, o da eski bir kaleci. Uzun zamandır takımla beraber, fazla değişiklik yapmayan bir takım. Sağ bekleri Rubio cezalı olduğu için olmayacak. Daha önce iki maç yapmıştık, Türkiye’de 5-0, orada 2-0 kazanmıştık, O maçlardan bir tek Hakan Çalhanoğlu var. Andorra 85 bin nüfusu, en uzak mesafesi 40 kilometre, Avrupa Birliği (AB) içerisinde görünmesine rağmen AB’de yok, para birimi de Avro. Benim izlediğim koşan, dinamik bir takım. Hızlı hareket ediyor, topa yönelik baskı yapabiliyorlar. Hücuma çıkışta sıkıntıları var, bu nedenle savunma ağırlıklı oynuyorlar. Bütün oyuncular yürekten oynuyor. Onun için çok çabuk top çevirmek ve hızlı oynamak zorundayız” sözlerini kullandı.

“TÜM KULÜPLERE EŞİT MESAFEDEYİZ”

Taraftarlara da seslenen Güneş, “Milli takım seviliyor, sevilmeye devam etsin. Biz de tekrar kucaklaşmak için yarını bekliyoruz. Yarın kırmızı-beyaz forma ile herkesin gelip, zaman içerisinde tribünün alt kısmını, kırmızı, bir tarafını da beyaz da yapabiliriz. Tüm kulüplere eşit mesafedeyiz, sayın başkanımız da bu konuya çok dikkat ediyor. Bazen kısır çekişmeleri görüyoruz, üzülüyoruz. Kulüplerimiz bizim için önemli, çünkü onlardan oyuncu alıyoruz. Hepsine eşit mesafedeyiz, milli takım tüm kulüplerin üzerinde. Kulüplerimiz üreten kesimlerimiz, onları yok saymayız ama biraz daha hoşgörü, şiddetten nefretten uzak ambiyans istiyoruz. Bizim için 3 puan ve güzel oyun her şeyin başında geliyor” şeklinde konuştu.

“FATİH HOCA TÜRKİYE’NİN BİR DEĞERİ”

Süper Lig’de kulüplere verilen cezaların gündemi milli takımdan kulüplere çevirdiği yönünde bir soru gelmesi üzerine ise Şenol Güneş şöyle konuştu:

“Konuşmak istemiyoruz ama soruyla açıyoruz konuyu. Kutuplaşmayı ben sevmiyorum, siz de sevmezseniz sorun olmaz. Şiddet ve nefreti istemezseniz bunlar olmaz. Şiddet ve nefreti söyleyenler içinde boğulmalı. Hayır bunlar prim yapıyorsa buna destek geliyorsa, hem size hem bize yazık. Yabancı oyuncusu, cezalar konuşulduğu zaman bu mesleği yapan, buraya gelen oyuncular kulüplerin oyuncuları, onlara haksızlık olarak görüyorum. O kadar sığ tartışmalarımız var ki… Her şey yeri ve zamanında olmalı. Tabii yabancı oyuncu, kulüplerin sorunları konuşulmalı, hep beraber yapmalıyız. Bunu yapmak mı yoksa bu karmaşada bataklıktan faydalanmak mı istiyoruz? Bizim bu bataklığı kurutmamız gerekiyor. Bu tip konuşmaların faydası yok. Fatih hoca Türkiye’nin bir değeri, ceza almasını istemem, almasına üzülürüm. Hata yapmasını da istemem, yapıyorsa ceza alıyor zaten. Uygulamada federasyon bu hatayı yaptı mı yapmadı mı tartışılır. Federasyonun genel olarak böyle bir düşüncesi olduğunu hiç görmedim. Yapılan uygulama en çok Galatasaray’a yaradı, konuşma hakkı çıktı. Haklı mı haksız mı, hangi saatte bildirdi. Yapan kim yapmışsa hata yapmış. Ceza ne kadar aldı, nasıl aldı konuşulacağına, bu sefer hangi saatte niye bildirildi. Koca ülkenin konuştuğu konuya bak. Kim yaptıysa hata yapmıştır ayrı bir konu. Hata yapan cezasını çeker. Kurumları, ülkeyi yok etmek ne demektir.”

“UĞUR ÇAKIR’IN PERFORMANSINDAN MMENUNUM AMA KALEYİ MERT GÜNOK’A TESLİM EDECEĞİM”

Şenol Güneş, “Kadrodan çıkan oyuncuların yerine yeni isimleri davet edecek misiniz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Kadromuz zaten genişti, geniş kadro aldık. Geniş kadro içerisinde birlikte olup, çünkü bu takım genç bir takım. Bu genç takımı, genç yaşında tecrübeli hale dönüştürmek istiyoruz. Zeki onlardan bir tanesi. Toplantıya gelecek, bunların hepsi bir imtihan onlar için. Yarın Şampiyonlar Ligi’nde oynayacaklar. Bu oyuncu bizim ürettiğimiz oyuncu, Türkiye’den çıktı bu oyuncu. Herkes bir uyansın. Dışarıdan gelmedi bunlar. Biz Türkiye’den oyuncu dışarıya gönderdik. Yabancı sayısı fazla geldi diye çıktı diyorlar, o zaman o yönteme devam edelim. O da yeni bir yöntem herhalde duyduğum kadarıyla. Antrenör eğitimine, altyapıya gerek yok demek ki. Şu anda elimizdeki kadro genişliğinde birkaç oyuncu dışarıda kalacak. Mevki olarak bir sıkıntımız yok. Burak, Hasan Ali, Abdülkadir, Mahmut, Ozan Kabak 5 tanesi başta almadıklarımızdı. Oğuzhan’ı aldık sakattı, Cengiz sakatlandı, Nazım’ın ayağına darbe geldi. Dorukhan ve Ozan Tufan takımlarından sakat geldi, düzeliyorlar. Burada oynayıp hazır olsun gitsin istiyoruz. O yüzden Cengiz’e çok üzüldüm antrenmanda çok basit bir harekette ufak yırtık oldu. Takımımızda sakatlanıp giden oyuncuya üzülürüm. Benim için Roma da diğer takımlar da aynı. Cengiz orada başarılı adımlar atıyor, kulüp de büyük katkı yapıyor. O yüzden kadronun yeterli olduğunu düşünüyorum.”

Şenol Güneş, kaleci Uğurcan Çakır’ın performansından çok memnun olduğunu ancak yarın kaleyi Mert Günok’a teslim edeceğini de sözlerine ekledi.

selyus