Ana Sayfa FUTBOL 11 Temmuz 2016

Türk milleti neden Portekiz dedi!

Türk milleti olarak hep o takımın şampiyon olması için geçtik ekranların karşısına. 2016 Avrupa Şampiyonası (EURO 2016) final maçının şampiyonu Portekiz olsun diyenler yüzde 95 idi ülkemizde.

2016 Avrupa Şampiyonası (EURO 2016) final maçı bütün Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de büyük bir heyecanla izlendi. Türk milleti olarak hep o takımın şampiyon olması için geçtik ekranların karşısına. Hep birlikte kazanmasını istediğimiz Portekiz, Eder’le maçın ikinci uzatmasının 109. dakikasında golü buldu ve bu gölle de Fransa’yı dize getirdi. Tabii ki bu maçtan gibi hepimizin detaylı bir şekilde haberi oldu. Burada maçtan bahsetmeyeceğiz. Biz maçla ilgili iki ayrıntı üzerine duracağız.  

PORTEKİZ’İ TUTMAMIZIN ÜÇ NEDENİ!

Birinci ayrıntı ise: Portekiz ile Fransa arasında oynanan EURO 2016 final maçı sırasında ve maçtan sonra Türkiye’de yapılan sosyal medya paylaşımların yüzde 95’i hep aynı takım lehine idi. Hatta dışarıda birlikte maçı izleyenlerde de oran aynı idi. Yani Portekiz’in şampiyon olmasını istiyorduk Türk Milleti olarak. Bunun üç nedeni vardı. Birincisi: Cristiano Ronaldo’nun Müslümanlara ve Türk Milletine olan saygısı sevgisi, ikincisi ise: tarih boyu Portekiz’le hep iyi ilişkiler içinde olmamız, üçüncü ve en önemli olanı ise: Fransa’nın Müslüman ve Türk düşmanlığı tarih boyu günümüze kadar sürdüğünden Fransa’yı millet Aolarak sevmediğimiz için Portekiz şampiyon olsun istedik. Hatta bizimle yapılan paylaşımlarda Portekiz’e dua edenler bile oldu bizden.

Portekiz’in rakibi Almanya da, İtalya da olsa düşüncelerde bir değişiklik olmazdı herhalde.

RONALDO’NUN GÖZYAŞLARINDAN UTANAN OLDU MU?

İkinci ayrıntı: maçın 8. dakikasında sakatlanan Ronaldo, oynaması çok riskli olmasına rağmen tedavinin ardından tekrar sahaya döndü. Sakatlığı ciddi olduğu için maçta verimli olamayan Ronaldo ağlayarak kendini çimlere bıraktı ve hocasına değiştirme işareti yaparak 25. dakikada yerini Ricardo Quaresma’ya bıraktı. Sahadan hıçkıra hıçkıra ağlayarak çıkan Cristiano Ronaldo, “Ülkem için, bayrağım için, milletim için sahada olup görevimi yapamıyorum” hisleriyle ağlıyordu. Kuru kuru vatan, millet Sakarya diyen bizim duygusuzlara ibret olsun bu gözyaşı sahneleri.

selyus