Hüseyin YELKENCİ

İstanbul’dan Yansıyanlar

Ümraniye’de ekip ruhu devam etmeli!

Bugünkü yazımı daha öncede belirttiğim gibi Ümraniye üzerine kuracağım. Ümraniye’nin dünü ve bugününü özellikle Ümraniye’de bundan 15 yıl öncesine kadar oturanlar çok iyi bilirler.

Üsküdar ve Kadıköylülerin geçmişte Ümraniye’ye nasıl baktığını çok iyi biliyoruz!

1974-2004 yılları arası Kadıköy ve son 14 yıldır da bir Üsküdarlı olarak Ümraniye’nin röntgenini çektiğimde 2004 yılı öncesi çok fulü görünüyor!

Çamurlu sokaklar, asfaltı olmayan çukurlu yollar, yağmur mazgallarını çalışmadı caddeler, patlayan çöplükler, imar sıkıntısı olan mahalleler, kültür merkezleri, bilgi evleri ve muhtarlık binaları olmayan mahalleler vesaire. Bu olumsuz örnekleri çoğaltabiliriz.

Ümraniye’nin 2004 sonrası çekilen röntgeninde ise her geçen yıl daha net görüntüler ortaya çıkıyor. Ardı ardına hizmetler ve projeler hayata geçiyor.

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın öncülüğünde belediye ekibi insanlara dokunmaya başlıyor ve onlarla hemhal oluyorlar.

Ümraniyelilerin sorunları için cepten çıkarılan üstü yazılmış çizilmiş kağıtlara not alarak ederiz yaparız diye tiyatro yapılan yıllardan, Hasan Can’ın ekip ruhuyla edilen ve yapılan yıllara gelindi.

Bu öyle durup dururken olmadı!

Geçmişteki siyasi bilgi birikimini yerel yöneticilikle birleştiren Ümraniye’nin medarı iftiharı Hasan Can, 15 yılda Ümraniye’yi nerden nerelere getirdiği ortada.

Ümraniye’nin yapı stoku yüzde 67 yenilendi. Yani Ümraniye gençleşti.

Eskiden Acıbadem’deki bir daireyi sattığında Ümraniye’den 6-7 daire alabiliyordun. Bugün ise 2 daireyi zor alırsın!

İstanbul’da itibar kazanan Ümraniye Belediyesi, sosyal belediyecilikte de öncü işler yapıyor. Değil İstanbul, Türkiye’de büyükşehirler dahil 81 il ve 972 ilçe içinde 3 adet Sosyal Marketi olan bir başka belediye yok!

Ayrıca her gün ihtiyaç sahibi evlere 3 çeşit yemek teslim ediliyor.

Son sözüm şu; 15 yılda sağlık ocakları, kültür merkezleri, bilgi evleri, muhtarlık binaları, uluslararası kültürel, sanatsal ve manevi etkinlikler, okullar, camiler, sosyal marketler, aşevleri vesaire 500 eseri ilçeye kazandıran Ümraniye’nin o ekip ruhu yeni dönemde de devam etmeli…

selyus