Ana Sayfa Uncategorized 19 Şubat 2023

Altılı masadan yine bir şey çıkmadı

Altılı Masa, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde ‘Deprem Özel’ gündemiyle bir araya geldi. Toplantının ardından, yazılı bir açıklama ile gündeme ilişkin detaylar paylaşıldı. Masanın bir dahaki toplantı tarihinin 2 Mart olduğu kaydedilirken, seçim için karar verilen adayın da bu tarihte açıklanması bekleniyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi Genel Başkanları’nın oluşturduğu Altılı Masa’nın, ‘Deprem Özel Gündemi’ ile bir araya geldiği toplantı sona erdi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı, 4 saat sürdü. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen Altılı Masa toplantısının ardından yazılı açıklama yapıldı. Bununla birlikte Şubat ayında açıklanması beklenen cumhurbaşkanlığı adayının bir sonraki toplanma tarihi olan 2 Mart olması bekleniyor.

“ŞEHİRLERİMİZİ VE GELECEĞİMİZİ ORTAK AKILLA İNŞA ETMELİYİZ”

İktidarın deprem bölgesinde yeterli tedbirleri almadığı iddia edilen açıklamada, “İktidar barınma, seyyar tuvalet ve hijyen konusunda yeterli adımları halen atmamış, bölgede salgın hastalık riskine karşı gerekli tedbirleri de almamıştır. Deprem sonrası yaşanan iç göçle ilgili herhangi bir planlama ve yönlendirme yapılmamıştır. Tüm hata, kusur, ihmal ve kasıtlar apaçık ortadadır. Hukuki, idari ve siyasi sorumlular da arşivlenerek dosyalarda ve hafızalarımızda not edilmiştir. Millet İttifakı olarak, omuzlarımızdaki ağır sorumlulukların farkındayız. Şimdi önümüzde zorlu bir sınav bizleri beklemektedir. Yaşanan bu felaketten dersler çıkararak, şehirlerimizi ve geleceğimizi ortak akılla inşa etmek mecburiyetindeyiz. Unutulmamalıdır ki; jeoloji, sismoloji, psikoloji, sosyoloji, ekoloji, tıp, ekonomi, eğitim, hukuk, siyaset, şehir planlama ve mimarlık birbirlerinden asla bağımsız düşünülemez, hiçbiri ihmal edilemez. Bu çerçevede tüm bu alanların uzmanlarıyla süreci anbean takip edeceğiz. Depremin etkilerinin ortadan kaldırılmasına dair kısa, orta ve uzun vadede yapılacak işler ve buna dair ortak çalışmalar için bir komisyon kuracağız” ifadelerine yer verildi.

selyus