Ana Sayfa Uncategorized 16 Eylül 2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kılıçdaroğlu’nun ağzı Kandil’dekilerin ağzı”

A Haber ve ATV ortak yayınında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, , Siz ne utanmaz adamsınız. Siz nasıl bunları konuşuyorsunuz. Biz teröristlerin olduğu yerlerde bunları izlemeyeceğiz. Onların inlerine gireceğiz. Benim 10 binlerce şehidimin hesabını soracağız. Biz Kılıçdaroğlu’nun hatırı için geri vitese takamayız. Öbürü zaten tam terörist ağzıyla konuşuyor. Bu sizin ağzınız Kandil’dekilerin ağzı. Zaten bunlar aynı ağzı kullanıyorlar.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber ve ATV ortak yayınına katıldı. Akşam saatlerinde başlayan yayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“ARAKAN’A YARDIM KONUSUNDA BANGLADEŞ’TEN ALIM YAPMAK İÇİN TALEPTE CEVAP BEKLİYORUZ”

Erdoğan, Arakan ile ilgili yaptığı açıklamada, “Arakan’daki tablo büyük bir felaket, çok büyük boyutta bir dram. Hatırlarsanız çok kısa bir süre önce Kazakistan’da, eşimi, oğlumu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızı, bir grup gazeteci arkadaşımızı, Bangladeş’e gönderdik. Derdimiz oradaki kampları yerinde görmek, durum tespiti yapmaktı. O durum tespitinden sonra biz neler yapabiliriz. Ne gibi yardımlarımız olabilir ona bakmak istiyoruz. Fakat gelişmeler öyle zannediyorum ki onu ürkütmüş olacak ki, genel kurula gelmiyor diye haberlerini aldık. Gerek eşim gerekse Dışişleri Bakanımızdan aldığımız bilgiler hakikaten çok acı. Olay Arakanlıların içlerinden Bangladeş’e kadar geliyor. Yaşlıları, kadınları, çocukları taşıyarak geliyorlar. Bunların bir kısmı Arakan’da ölüyor, bir kısmı da Arakan’da ölmüş durumda. Binlerce hiçbir şey yememiş insanlar var. Kazanlar kuruldu. Bangladeş’ten alınan pilavlar yapılmak suretiyle bizim bütün hedefimiz arzumuz, Sayın Başbakan buradaki çadırlardan daha modern bir çadırlar kuralım diye konuştuk. Biz bu işte çok ciddi deneyimler geçirdik. Suriyelilere karşı kurduğumuz çadırlar her döneme dayanıklıdır. Bizim alt yapımızı bu konuda gayet iyi. Biz burada hastaneler kuralım, aynı zamanda burada mutfakla ve fırınlar kuralım ve bu insanlar ilacı çözeriz hallederiz. Ben Bangladeş Cumhurbaşkanına söyledim. Biz bu alımları sizden yapacağız. Bangladeş ekonomisine katkımız olsun dedim. Bizim bile bazı kuruluşlarımızın orada üretim merkezleri var. Biz her şeyi buradan alalım böyle bir işbirliği kuralım dedik. Biz şimdi onlardan bununla ilgili cevap bekliyoruz. Biz oradan bir an önce cevap alırsak bunun adımını atacağız” dedi.

“NATO ÜLKELERİ BİZE FÜZE KONUSUNDA DESTEK VERMEDİLER”

S-400 füzeleriyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO’nun aslında kuralını ortaya koydu. Herhangi bir uygulama yaptınız mı yapmadınız. Biz şimdi aynı ülkeyle S-400 anlaşma yaptık, siz rahatsız oldunuz. NATO ülkelerinden bize füze konusunda destek vermediler. Biz de başımızın çaresine bakacağız. İstediğim yerde bu anlaşmaları yapar ve adımlar atarım. Onların buna müdahale yetkileri yok. NATO’nun kuralları içinde değil. Bu uygulama tamamen Türkiye’nin güçlenmesini engellemeye yöneliktir. Suriye’de S-400’ler var onlar havasını atıyor. Türkiye gibi bir ülkenin elinde bu tür güçlü savunmaların olmayışı düşündürücüdür. Bizim atmamız gereken çok adımlar var. Arayışlarımız hala devam ediyor. Büyük oranda da dediğiniz süreci aşmış durumdayız. Benim Putin’le yaptığım görüşmelerinde ileri safhalarda olacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“TERÖRLE MÜCADELEDE KILIÇDAROĞLU’NUN HATIRI İÇİN GERİ VİTES ATAMAYIZ”

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarıyla ilgili de konuşun Erdoğan, “İfadelerin birini al diğerine vur. Sen burada kimin avukatlığına soyundun. Benim bu kadar Mehmet’im öldürülüyor. Sivil diyor, benim Lice’de ilçe başkan yardımcılarım evlerinin kapılarının önünde şehit ediliyor. Vezneciler’de şehit edilen benim vatandaşım değil miydi? Onların silahları var mıydı ey Kılıçdaroğlu. Ankara’da şehit edilenler benim vatandaşlarım değil miydi, aynı şekilde yine Ankara’da akşam saatlerinde görevlerinden çıkan arkadaşlarımızı şehit edenler kimdi, Kızılay’daki o bomba olayı neyin nesiydi. Siz ne utanmaz adamsınız. Siz nasıl bunları konuşuyorsunuz. Biz teröristlerin olduğu yerlerde bunları izlemeyeceğiz. Onların inlerine gireceğiz. Benim 10 binlerce şehidimin hesabını soracağız. Biz Kılıçdaroğlu’nun hatırı için geri vitese takamayız. Öbürü zaten tam terörist ağzıyla konuşuyor. Bu sizin ağzınız Kandil’dekilerin ağzı. Zaten bunlar aynı ağzı kullanıyorlar. Biz İHA’ları elde edebilmek için günlerce çalıştık. İsrail’den 12 tane aldık. Artık yerli olarak yapabilir duruma geldik. Bu onları rahatsız ediyor. Artık Türkiye kendi silahlarını yapar hale geldi. Terör örgütlerini nerede olursa olsun üzerine üzerine SİHA’larla gidebiliyoruz hem de İHA’larla gidip hemen uçaklara koordinatlarımızı veriyoruz. Kılıçdaroğlu, istediğin kadar üzül, terörün yandaşları istedikleri kadar üzülsünler. Bu ülkede tek terörist kalmayıncaya kadar devam edeceğiz” dedi.

“BÖYLE BİR ŞEYİ KABULLENMEK BİZİM DİNİMİZDE YOK. BUNU YAPAMAZSIN BUNA HAKKIN YOK”

Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesiyle ilgili ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben doğrusu bu süreci yakından takip ettim ve oraya gelen 20 kişilik grup alkollü olanlarından olduğunu da söylediler. Çok yanlış bir yaklaşım tarzı, her şeyden önce bizim dinimiz ve değerlerimizde defnedilen bir insanın mezarına yönelik böyle bir müdahale tarzı yoktur. Bu bir annedir ve evladı da cezaevinden yasal olarak izin almış ve gelmiştir. Konuyu İçişleri Bakanım ilettiği zaman bende ona ‘bizim değerlerimizde böyle bir şey yok onların hakkı da yok, sahiplerine şunu teklif edin. Memleketine gerekirse uçak tayin edelim, kendi topraklarında defnetsinler’ dedim. Bakanım bana 3 yer düşünüyorlar dedi. Tunceli olduğunu onlardan öğrendi. Kendileri de uçakla değil, otobüsle gideceklerini söylemişler. O zaman bütün güvenlik tedbirlerini alın ona göre defnini sağlayın dedim. Kızı da Ankara’da taziyeleri kabul edeceğini söyledi. Böyle bir şeyi kabullenmek bizim dinimizde yok. Bunu yapamazsın buna hakkın yok. Adli süreç başlatılmış durumda” şeklinde konuştu.

“TEOG OLAYINI İSTEMİYORUM VE YANLIŞ BULUYORUM”

Eğitim alanında yapılan çalışmaları anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eski görüntüde sınıflardan başlarsak, benim sınıfım 75 kişiydi. Fakat aynı dönemde 100’ün üzerinde sınıf mevcutları da vardı. Burada tabi görüldüğü gibi bir kimse kitabını kimse defterini ve kitabını alamıyordu. Hep ikinci el alıyorlardı. Biz ilk geldiğimizde 6 sıfır atarak başladık. İkinci el kitap niye olsun dedik. Bizler okullar başlarken öğrencilerin kitapların ücretsiz olarak koyduk. Şu anda öğrenciler birinci hamur kağıt kitaplarını alıyorlar. Şu anda genç nesil o çileleri anne ve babalarına bir sorsalar, ‘size kitap vermiyorlar mıydı’ diye sorsalar. Kırtasiyecilerden biz defter kalem almaktan zorlanırdık. Hepsi karaborsaydı şimdi öyle bir şey yok. Ülke her düzeyde refah düzeye geldi. Bu dönemde 70 bin derslik 15 seneye sığdırdık. Şu anda Türkiye de 20 kişilik sınıflar var. Eğitimi biz birinci sıraya çıkardık. Yatırımlar gerekiyordu, ona başladık. Öğretmenle alımlarını bir numaraya koyduk. Ciddi sayıda öğretmen alımı yaptık. Daha da artıracağız. Okullarımızda boş ders olmasın diye çalışmalarımız Milli Eğitim Bakanlığımızla yapıyorlar. Şu anda Milli Eğitim’de eksiklerimiz var aşacağız. Eksiklerden bir tanesini bugün arkadaşlarım söyledi. Ben TEOG olayını istemiyorum ve yanlış buluyorum. TEOG kaldırılması lazım. Okursun sene içinde notların bellidir ve bu notlarla yürürsün. Üniversite sınavından başarın neyse ona göre bölümlere girersin. Anneler babalar TEOG’dan dolayı çocuklarını kursa gönderiyorlar. Bizim yapmamız gerekenler okullardaki seviyeleri yükseltmemiz gerekiyor. Ben Başbakanlığımız döneminde bazı okullarda takviye dersleri verelim istedim. Ben bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bir kere söylerim olur biter. Ben Sayın Başbakanımla paylaşacağım. Önümüzdeki hafta devam edecek bu konuyla ilgili kararı hemen atalım diyeceğiz. Bu ülke neler çekti ya yetti artık. Çocuklar başarılı bir şekilde devam edecek. Her okul kendisi kendi imkanını yapar, o okula geçmek isteyen sınavla o okula geçer. Onu ileri seviyeye götürebiliriz. TEOG’la işi zorlaştırıyoruz. Bunlara ne lüzum var” diye konuştu.

“TÜRKİYE-İRAN İLİŞKİLERİ ÇOK DAHA İYİ CANLANMIŞ VAZİYETTEDİR”

İran’la ilişkilerin iyi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İran’la şu anda olumlu adımlar var. Ayın 4’ünde benim İran seyahatim var. Stratejik konsey toplantısına katılacağız. Şimdi ben gitmeden öne Genelkurmay Başkanım İran’a gidecek adeta orada bir ön görüşme yapacak. Biz de 4’ünde gideceğiz. Bu da bir iadeyi ziyaret olacak. Türkiye İran ilişkileri bölgedeki gelişmeler bunların üzerinde duracağız. Irak ve Suriye konusunda terörle mücadele önem arz ediyor. Ruhani ile Astana’da görüşmemiz oldu. Hem ikili hem heyetler arası bir görüşme yaptık. Dolayısıyla İran Türkiye arasındaki ilişkiler çokta canlanmış vaziyettedir” dedi.

“YILSONU İTİBARİYLE NET AÇIK NETİCELERİ ALMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

FETÖ ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bence FETÖ ile mücadelede bir ay, iki ay, üç ay öncesine kadar çok daha iyi konumdayız. Yıl sonu itibariyle net açık neticeleri almaya başlayacağız. Gerek avukatlar ve siyasilerimizin getirdikleri bilgiler bu istikamette. Burada şehitlerimizin ailelerine ve gazilerimize sahip çıkmazsak Allah’a hesap veremeyiz. Hukuk çerçevesinde bunun takipçisi olacağız. Bunların attığı yalanları hakimlerimiz görüyorlar. Bu kadar delil ve belge varken kimse inanmaz. Şu anda savcılar bir şeyler söylerken, onların avukatları da bir şeyleri söylerken, öbür tarafta da mazlum mağdur durumda olanların avukatları bütün belgelerle konuşuyorlar. Artık yavaş yavaş karar safhasına geliyor. Artık kararlar verildikçe bunların her şeyi bitecektir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI’NDAN ÖĞRENCİLERE KREDİ VE BURS MÜJDESİ

Öğrenci kredi ve burslarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda 2017-2018 eğitim öğretim dönemi kredi burs olayında biz ilk geldiğimiz dönemde 45 liraydı, şimdi ise 445 liraya çıkarttık. Bu yıl lisans ve üniversite öğrencilerine verilen bursu ve krediyi 470 lira oldu. Geçen yıl 285 lira yurtta kalanlara yardım ediyorduk, 330 liraya çıkarttık. Şimdi yüksek lisans öğrencilerine 940 lira doktora yapanlara ise 1410 liraya çıkarttık. Bu rakamlar adeta kendini geçindirmek değil, aile geçindirir duruma geldiler” dedi.

 “AYIN 22’SİNDEKİ MİLLİ GÜVENLİK KURULU TOPLANTISININ HEMEN ARKASINDAN KARAR VERECEĞİZ”

Kuzey Irak Kürt Yönetiminin aldığı referandum kararı hakkında sert açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Irak’ın toprak bütünlüğü hassasiyetimizi bildiği halde, bunun yanında Kerkük özerk bir bölge olduğunu bildiği halde, kalkıp burada kendine göre bazı operasyonlar yapma gayreti içerisine girmesini hiç doğru bulmuyorum. Biz en zor anlarında Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin yanında olduk. Hala yanındayız. Şu anda bu atılan adımlar bizi ister istemez yeni bir karar sürecine götürdü. Biz 278’sinden Milli Güvenlik Kurulu yapacaktık. Şimdi, ABD dönüşünde biz 22’sinde içinde bu referandum olayını da gündeme aldığımız Milli Güvenlik Kurulu toplantısını yapacağız. Milli Güvenlik Kurulu toplantısının hemen arkasında hükümet bakanlar kurulu toplantısını yapacak. Bu konuyla ilgili kararımızı da bizler teklif olarak ayın 22’sinde verecek. Ben bunu akıl tutulmasından daha ileri bir şey olarak görüyorum. Bu siyasi bir acemiliktir” ifadesini kullandı.

selyus