Ana Sayfa Uncategorized 7 Haziran 2021

Güney Beldesi’nin AK Parti’li başkan adayı Karabacak, yüzde 63’le kazandı

Güney Beldesi, 2014’de nüfusu 2 binden az olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı kararı ile kapatıldı. Belde köy statüsüne geçti. Bunun üzerine Güneyliler, komşu köy olan Çalışlar ile referandum yöntemi ile birleşti. Ardından yeniden belde olabilmek için yargıya başvuruldu. Dava yıllarca sürdü. Danıştay’dan beklenen karar geldi. Çalışlar ile birleşmenin ardından son yapılan sayımda nüfusu 2.312 olan Güney’de, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim yapılmasını kararlaştırdı.

Ve o gün geldi çattı. Bugün Çalışlar ve Güney’de 2 okulda sandıklar kuruldu. 8 parti belediye başkanlığı için yarıştı. 1.830 seçmen, 2024’e kadar görev yapacak belediye başkanını belirlemek için sandık başına gitti.

AK PARTİ FARK ATTI

Oy kullanma işlemi 17.00 itibariyle bitti. Yapılan oylama sonucuna göre AK Parti bin 21 oy alarak seçimi kazandı. Oyların yüzde 63’ünü alan AK Parti’nin adayı Erol Karabacak, Güney Beldesi’nin Belediye Başkanı oldu. Diğer oy dağılımları ise şöyle: Büyük Birlik Partisi (BBP) 504, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 29, İYİ Parti 23, Gelecek Partisi 17, Yeniden Refah Partisi 7, Saadet Partisi 4, Türkiye Komünist Partisi (TKP) 1. Geçersiz oy sayısı ise 103, oy kullanmayanları sayısı da 126. Bu sonucu göre belde seçime katılım oranı yaklaşık yüzden 87. Türkiye gazetesi.

selyus