Ana Sayfa Uncategorized 14 Aralık 2020

Hasan Ruhani ’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’da okuduğu şiir sonrasında Tahran ve Ankara arasında gerilim yaşanmıştı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani konuyla ilgili ilk kez açıklama yaparak “Erdoğan ile olan kişisel ilişkilerimiz, bölgesel birçok işbirliği platformundaki beraberliğimiz ve Güney Kafkasya’da sorunlara kalıcı çözümler üretmek için İran’ı davet etmiş olmasından da yola çıkarak, şiiri o amaçla okumadığını açıkça söyleyebilirim. Mesele kapanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla önceki gün Azadlık Meydanı’nda düzenlenen Zafer Geçidi Töreni’nde Şair Bahtiyar Vahapzade’nin “Topraktan pay olmaz” şiirinden bir bölüm okuması İran’ı rahatsız etmiş ve Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi, İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

MESELE KAPANDI

Bu adımdan sonra Ankara ve Tahran arasında gerilim yaşandı. Gerilim sonrası İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ilk kez konuştu. Ruhani “Sayın Erdoğan’ın okuduğu şiir, toprak bütünlüğümüzü veya egemenliğimizi tehdit etmiyor. Türk yetkililerin yaptıkları açıklamaları tatmin edici buluyorum. Türk Dışişleri Bakanı, Dışişleri Bakanımıza Erdoğan’ın kastettiği şeyin bu olmadığını söyledi. Erdoğan ile olan kişisel ilişkilerimiz, bölgesel birçok işbirliği platformundaki beraberliğimiz ve Güney Kafkasya’da sorunlara kalıcı çözümler üretmek için İran’ı davet etmiş olmasından da yola çıkarak, şiiri o amaçla okumadığını açıkça söyleyebilirim. Mesele kapanmıştır.” dedi.

İRAN BASININDA TÜRKİYE VE ERDOĞAN KARŞITLIĞI YAPILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’ın Zafer Günü’nde Aras türküsünü okuması sonrası İran’da skandal haberler yapıldı. İran basınında atılan 22 manşette de Erdoğan’a hakaretlerde bulunuldu.

İRAN MECLİSİNDE YAŞANAN KAVGA

225 İranlı milletvekilinin; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Zafer Geçidi Töreni’nde okuduğu şiire haddi aşan ifadelerle ‘kınama’ mektubu yayımlamasından sonra İran Parlamentosu’nda İranlı ve Azerbancanlı milletvekilleri arasında kavga yaşanmıştı.

selyus